Puçrra fytyre, diagnoza dhe trajtimi


 • Çfarë e shkakton demodicosis
 • Cilat janë manifestime të demodicosis
 • Si është demodicosis diagnozë
 • Si është trajtimi i demodicosis
 • Çfarë është prognoza e demodicosis

 • Lezione të lëkurës të shkaktuara nga lloji patogjen oportuniste Demodex parazit-mite - puçrra fytyre. Jetët Demodex në follicles flokët, gjëndra dhjamor në lëkurë gjëndra shekulli. Marimangat janë mikroskopike në madhësi dhe jo i dukshëm me sy të lirë.

  Shpejtësi Travel Demodex në lëkurë - 8-16 mm / h. Ai ha sekrecionet e gjëndra dhjamor.

  Riprodhim
  ticks ndalon jashte organit te host. Në t ​​° 30 °, 40 ° ata
  tregojnë aktivitetin maksimal, dhe për këtë arsye më shumë demodicosis Përkeqësimi

  në pranverë dhe verë, periudha e temperaturës maksimale,
  pasi duke e bërë një dush të nxehtë, një kohë të gjatë të qëndrojnë në një dhomë të nxehtë
  etj Për një kohë të gjatë ticks jetoj në vaj perimesh, vazelinë,
  krem kozmetike. Tar, kreazol, acid fenik, kloroform,
  eter vrasin ata në çast, 96 ° alkoolit - minuta 3-4, 10 °
  zgjidhje alkoolike prej oksid salicili - 1 minutë.


  Çfarë e shkakton demodicosis

  Mashë
  Gjini Demodex janë gjetur në 60% e të rriturve, por sëmundja
  nuk lindin në të gjitha. Burrat dhe gratë demodicosis njësoj ndodh
  shpesh. Është madhësia normale 0-1 marimangat, patogjene -


  3-4 marimangat dhe 6 rëna më shumë.

  Si rezultat, gjatë
  bashkëjetesë në mes marimangat dhe të presë përbëhet
  ekuilibrit qëndrueshme (transportues), në të cilën ndikimi i parazit
  Mekanizmat e balancuar të shëndetshëm imun të automjetit pritës. Në
  ndikimi i bilancit të faktorëve të ndryshëm është e shqetësuar dhe atje
  tregon demodicosis. Faktorët e jashtëm që provokojnë
  demodicosis përfshijnë: temperaturat e larta, diellor
  ekspozimit, kushtet negative të brendshme dhe profesionale, operacionet
  më syrit. Faktorët e brendshëm që kontribuojnë në shfaqjen
  demodicosis përfshijnë ndryshimet në sistemin imunitar të pacientit

  rezultat i sëmundjeve të sistemit nervor, kardiovaskular dhe hormonal (p.sh.,
  diabet) sistem, traktit dhe mëlçisë çrregullime gastrointestinale
  në metabolizmin, ul imunitetin.


  Cilat janë manifestime të demodicosis

  Puçrra fytyre
  lëkura e fytyrës manifestuar nga skuqje e lëkurës, zgjerimi sipërfaqësore
  Anijet, flluska të vogla, lëkurë. Pacientët ankohen
  lodhje sy, qepallat itchy dhe vetullat, me më shumë nxehtësi,
  ndjesi shpimi gjilpërash, djegie, ndjesi të trupit të huaj ose rërë në sy,
  "Zvarritje" ashpërsinë e shekullit dhe i trashë ngjitet "keqe" për shkarkim
  mëngjes, vile shkarkimi i mbuluar me shkumë në qoshet e syve gjatë ditës.

  Puçrra fytyre
  Mosha e shoqëruar nga mosfunksionim të shekullit gjëndra, lëkurë lëkurë shekullit
  (thekon dhe pak gri ngjyrë kafe në mes të rëna). Skajet e lëkurës në moshë
  reddened pak, gjëndrat gojë mbi qepallat zgjeruar, duke shtypur dhe
  masazhet shekullit të lirohen ose të trashë-Slyvko ose medoobraznoe
  shkarkimit. Pustules të dukshëm të vogla në buzë të lirë të shekullit
  Formimi i shumëfishtë papilare në lëkurë në mes të rëna. Në
  demodicosis ndonjëherë të jetë i pakët, më pinyste, shkarkimi mucous
  me sy. Si rezultat i mosfunksionimit të shtresës së shekullit të reduktuar gjëndra
  gris film, duke rritur rrezikshmërinë e saj, duke çuar në sindromin e "syrit të thatë".


  Si është demodicosis diagnozë

  Diagnoza e demodicosis
  kryer një mjek sy. Diagnoza laboratorike e demodicosis
  Syri është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon trajnim të veçantë në dispozicion në
  Prania e pacientit në zyrën e mjekut, i kryer nga identifikimin
  marimangat qerpikët largët (qerpik duhet të jetë svezheudalennoy).
  Sveeeudalennuyu viyu për kërkime është vendosur në një rrëshqitje
  Hidh zgjidhje 10-20% e kaustike alkali, benzinë, vajguri ose
  glicerinë, rrëshqitje qelqi mbuluar dhe ekzaminohen nën
  mikroskop.


  Si është trajtimi i demodicosis


  Trajtim
  demodekoza zgjasin 4-6 javë. Për trajtimin e demodicosis përdorur

  Përgatitjet protyklischovi 1-2% të verdhë zhiva pomadë dhe tsinkihtiolovaya
  pomadë. Përdorimi i merkurit melhem të verdhë për shkak të toksicitetit nuk është
  më shumë se 4 javë, ajo është e kundërindikuar në shtatzëni. Për lëkurë të fytyrës
  droga e përdorur squfur, tar, ihtiola, benzyl benzoate, 1%
  permethrin, amitrazol, lindan 1%, 10% krotamiton (Yuraks). Në trajtimin
  Sytë demodekoza edhe mjete që janë përdorur për të trajtuar glaukoma:
  fizostigmine, phosphacol 0.02%, 0.01% Armine, 0.5% tosmilen. Ata paralizojë
  muskujt marimangat. Smearing skajet e moshës 4% pilocarpine xhel ose
  përpunimi i bannychkom hollë zhytur zgjidhje 1,5-3% karbohola

  gjithashtu paralizon marimangat muskujt.

  Rezultate të mira janë fituar me një krem ​​ose xhel 2% Metronidazole (Klion, Metrogyl).

  Krem me hormone (p.sh., syrit hydrocortisone) të reduktuar imunitetin lokal dhe të çojë në rritjen e marimangat.

  Trajtim ndihmëse dem?
  ? Dekoza përfshin përgatitjet e lot artificiale në sindromin e syrit "të thatë"
  përpunimit zgjidhje dimexide shekull edges, infuzion ujor i tansy,
  tretësirë ​​alkool e pelin, masazh ndonjëherë me mosfunksionim gjëndra shekulli,
  D'Arsonvalya, terapi magnetike, elektroforezë mbi qepallat me diphenhydramine, zink
  sulfate, 2% klorur kalciumi, 3% kalium jodur.

  I rëndësishëm
  Rëndësia e trajtimit të comorbidities
  traktin gastrointestinal dhe të mëlçisë, dhe korrigjimi i imunizuar
  çrregullime metabolike, trajtimi i vatrave kronike të infeksionit, trajtimin e seborrhea, korrigjim optik të vizionit.

  Pas
  trajtim themelor i demodicosis rekomanduar fërkim rodhe
  të naftës në shekull krahinë 1,5-3 muaj për të stimuluar rritjen e qerpikët.


  Çfarë është prognoza e demodicosis

  Periudhë
  ndjesë demodekoza zgjat nga 3 muaj deri në një vit, në varësi të llojit
  lëkurës, moshës, sëmundjet shoqëruese e organeve të brendshme. Në
  10% e të trajtohen pacientët përsëritet, shpesh kurs me kohë të pjesshme

  trajtim.
  Informacion nga artikullin "fytyre".