Agjentët deodorizing


 • Era e këmbëve
 • Shkaqet e këmbëve tepruar djersitje
 • Banja këmba


 • Era e këmbëve

  Çfarë është kjo erë? A është kjo nga, uh ... këmbët tuaja? Jo, jo, sigurisht jo! Ajo do të jetë aq e turpshme ... I guess ajo erë si, uh ... diçka tjetër. E pra, ndoshta një copë djathë në një divan ra muajin e kaluar. Po, kjo është ajo ... djathë ... Për divan. Kaloi disa kohë aty.

  E pra, problemi zgjidhet. Tani ju nuk keni nevojë edhe për të lexuar këto ekspertë këshilla mbi erën e këmbëve. Tani ju mund të bëni diçka tjetër.

  Por së pari, ndoshta ju do të jenë ende në gjendje për të vënë në këpucët e tij dhe për të dëgjuar këto këshilla?

  Lahen dhe shpesh. Ekspertët pajtohen se ndoshta kjo është elementare, por këmbët duhet të mbahen në pastërti të përsosur.

  Me ujë të ngrohtë me sapun për të larë këmbët tuaja sa më shpesh të jetë e nevojshme - disa herë në ditë në qoftë se ju ndiheni të fuqishëm djerse apo erë. Butësisht fshij me një furçë të butë madje edhe në mes të këmbëve tuaja dhe gjithmonë fshij thatë.  Shkaqet e këmbëve tepruar djersitje

  Besoni atë apo jo, pedikyrist, Dr Neil Kramer nga Bethlehemi, Pensilvani, ka thënë se nganjëherë këmbët djerse vetëm për shkak se ata punojnë më shumë se sa duhet. Struktura defekt (p.sh., banesë) ose punë, gjatë të cilit duhet të ngasin të gjithë ditën në këmbët e tyre mund të jetë shkaku kryesor. Të dyja rrit aktivitetin e muskujt e këmbë, dhe më shumë këmbët tuaja janë, më shumë ata djerse duke u përpjekur për të qetësohem.


  Edhe pse këmbët i djersitur nuk është domosdoshmërisht një erë e keqe, lagështi ofron qasje në bakteret që shkaktojnë erë.

  Nëse ju skorektuyete problemin e përjetshme duke përdorur insoles ortopedike apo pajisje tjetër, ju në fakt mund të zvogëlojë djersitje. Nëse muskujt tuaj nuk duhet të punojnë aq shumë, ata thjesht nuk nxehet aq shumë.

  Këpucë me majë Sasi e vogël.
  Pas larjes, aplikoni talk, niseshte misri ose agjent antifungal. Një mënyrë e mirë për të mbajtur këmbët tuaja të ftohtë dhe të thatë - një proces brenda këpucë tuaj - të spërkasë pluhur i hedh talk apo niseshte misri.

  Veshin përvojë të madhe.

  Mjet për të reduktuar erë është një mjet i djerse apo deodorant është aplikuar direkt në këmbët. Ju mund të blej deodorant për këmbët ose përdorim deodorant normale. Por dijeni këtë: edhe pse të gjitha deodorants të eliminuar erë, ata nuk do të ndalemi djersitje. Do të thotë djersë të zgjidhur dy probleme në një herë. Dr Levine rekomandon produktet që përmbajnë klorid alumini hekzahidrati.

  Por nuk e përdorin mjetet e djersë, në qoftë se ju keni lezione aktive fungale e këmbëve, sepse ajo do të çikë. Gjithashtu, unë ju këshilloj që të përdorni mjete me topa, jo llak, sepse shumica e protivopotovoho veprimit avullohet në ajër.

  Përdorni parë 2-3 herë në ditë dhe pastaj gradualisht të reduktuar në 1 herë në ditë.

  Shumica çorape ndryshim. Drejtori pediatri Glenn Copeland, praktikuar në spital College Grave në Toronto, tha se qasja e logjik për të luftuar djersitje dhe aromatike këmbët e tepërta - ndryshimin e shpeshtë të çorape, madje edhe 3-4 herë në ditë. Dhe gjithmonë veshin çorapet e bëra nga fibrat natyrore si pambuku, sepse ata thithin lagështi shumë më të mirë se pëlhura sintetike.

  Veshin 2 palë. Ju mund të zvogëlojë djersitje këmbët kur veshin dy palë çorape. Në shikim të parë kthehet kontradiktë, por një hapësirë ​​ajror ndërmjet dy shtresave të një çështje në fakt siguron ftohje.

  Vishni çorape pambuku të ngushta në lëkurë dhe në krye - leshi. Shmangni sintetike, pasi ajo vetëm do të përkeqësojnë djersitje.

  Zgjidhni këpucë me mençuri. Këpucë të mbyllura rrit këmbët djersitje dhe krijon ambient të përsosur për rritjen bakteriale, duke çuar në rritjen e erë dhe djersë. Kur është e mundur, të zgjedhin sandale apo këpucë me majë të hapur, por të qëndrojnë larg nga gome dhe plastike këpucë që i bën këmbët të marrë frymë lirisht. Dhe nuk veshin të njëjtat këpucë dy ditë në një rresht. Në mënyrë që të prosohla siç duhet këpucët, kjo merr të paktën 24 orë.

  Trajtimi i gjumit. podiatriya Mark D.Sussman rekomandon trajtimin e mëposhtme natës që këmbët ishin thatë, "Lajini këmbët, fshij një alkool pak në to dhe cool.

  Pastaj të vënë në fund të çdo deodorant këmbë lloj të fuqishëm "Mitchuli." Pastaj të përfundojë të dy këmbët me mbyllur plastike (për të nxitur djersë dhe deodorant të bëjë më mirë depërtojnë lëkurën e këmbëve). Kati çorap pëlhurë shtrirje dhe kështu fle. Në mëngjes, del me të larë pluhur të tepërt. Përsëriteni çdo natë për një javë, pastaj 1-2 herë në javë si të nevojshme. "  Banja këmba

  Më të bëj banja këmbë. Mjete të tjera që mund të shtohet në banjë të këmbëve të ndihmojë për të mbajtur këmbët e thatë, e cila do të zvogëlojë erë.

  Tea. Taninet përfshira në qese çaj, ka drenazhuar efekt. Qese çaj vlim 3-4 në 1 litër ujë për rreth 10 minuta, pastaj shtoni një sasi të mjaftueshme të ujit të ftohtë që ishte e bukur.

  Mbajnë këmbët me banjë për 20-30 minuta, pastaj fshij thatë e tyre dhe do të spërkasë pluhur i hedh talk. Dr. Bychaŭ rekomandoj duke bërë këtë dy herë në ditë derisa të zgjidhet problemi. Dhe pastaj të përsëritur dy herë në javë në erë kthyer.

  Kripë drejtë.
  Sidomos për këmbët djersitje Dr Levine rekomandon një dush me një zgjidhje: 1/2 filxhan kripë i drejtë, që është coarser se kripë e zakonshme tryezë për 1 litër ujë.

  Acetate alumini. "Mundohuni të mbani këmbët tuaja 1-2 herë në ditë në një zgjidhje të acetatit alumini në ujë të ftohtë, e cila ka veti të thata - ofron Dr. Hass. - Shkrihet 0,5 litra ujë ose 1 pako pluhur Domeboro ose 2 lugë shpimit dhe të mbajë këmbët në të për 10-20 minuta ".
  Bikarbonat natriumi. Prej tij e këmbë bëhet më acid, dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë erë. Shkrihet 1 lugë gjelle sode buke në 1 kuart të ujit, të bëjë dush 2 herë në javë për 15 minuta.

  Uthull . Një tjetër dush acid për këmbët rekomandon Dr. Levin. 1/2 filxhan uthull në 1 kuart të ujit; Mbani këmbët tuaja për 15 minuta 2 herë në javë.

  Uji: hot-ftohtë. Dr. Levin këshillon banjot këmbë kontrast. Kjo procedurë e zvogëlon rrjedhjen e gjakut të këmbëve dhe redukton djersitje. Pastaj bëni një dush të tretë me kube akulli dhe lëng limoni. Së fundi, këmbët fshij në alkool të ftohtë dhe të thatë e tyre. Në mot të nxehtë, kur këmbët djerse rëndë, ju mund ta bëni atë çdo ditë.

  Warning: diabet dhe ato me qarkullim të dëmtuar të gjakut nuk duhet të kryejë një trajtim të tillë.

  Këshilla Sage. Evropianët ndonjëherë derdh në sherebelës këpucë barishte për të mbyllur jashtë erë. Ndoshta pak e lë thatë njëpasnjëshëm dhe të ju ndihmojë.

  Provoni pasting. Disa fut këpucëve, të tilla si "ngrënësit erë Johnson" përmbajnë aktivizimit të karbonit, e cila thith lagështi dhe ndihmon për të hequr erë. Këto produkte kanë ndihmuar disa nga pacientët e tij.

  Të jetë i qetë. Djerse gjëndra në këmbët tuaja, si ato të vendosura në sqetull dhe pëllëmbët, përgjigjet emocioneve. Stresi, i mirë apo i keq, mund të shkaktojnë djersitje e tepruar.

  Kjo nga ana tjetër mund të rritur aktivitetin e baktereve në këpucë tuaj, duke shkaktuar erë shtesë. Provoni nuk vymotuvatysya.

  Sigurohuni që ajo që ju hani. Kur ju hani me erëza, ushqime pikante, të tilla si qepë, speca dhe shije hudhër të këtyre produkteve mund të lirohet përmes gjëndra djerse në këmbët e tyre. Po, po, ai mund të përfundojë në mënyrë që këmbët tuaja do erë si drekë tuaj!.

  Informacion nga neni "19 Secrets deodorizing"