Nëntë keqkuptime rreth parazitëve


 • Worms - problemi i vendeve të pazhvilluara të Azisë dhe Afrikës, ne nuk kemi asgjë për t'u shqetësuar rreth
 • Në qoftë se ju ndiqni rregullat e higjienës, jo frikë e krimba
 • Në të mishit nga dyqani vezët e krimbave nuk është
 • Në ushqimet e përpunuara termikisht worms vdes
 • Worms infektuar segmente vetëm të pafavorizuara të popullsisë
 • Shenjë kryesor i infeksionit me krimba - thinness me një oreks të mirë
 • Dhëmbët bluarje gjatë gjumit tek fëmijët - një shenjë e infeksionit me krimba
 • Mos pini e "kimike" worms kurë, sepse ka shumë mjete popullore sigurta
 • Nga krimbat mund të hiqet nga enemas

 • Në vitet e fundit, ish-Bashkimi Sovjetik infektuar nga krimbat është në rritje.

  Mjekët atribuohet trendin e kontaminimit të tokës me vezë e worms, shkarkimit të ujërave të zeza, rritjen e migrimit, materiale të ulët dhe nivel sanitare, etj

  Ashtu si me çdo shkallë të gjerë të sëmundjeve problemi hlystyani gjenerojë shumë gabime. Këtu janë ato më të zakonshme.


  Worms - problemi i vendeve të pazhvilluara të Azisë dhe Afrikës, ne nuk kemi asgjë për t'u shqetësuar rreth

  Në fakt, problemi i krimbave përkatëse në mbarë botën. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë vetëm prekur ascarids mbarë botën rreth 1,2 miliardë njerëz në vit. Dhe jo të gjithë prej tyre - njerëzit e vendeve në zhvillim.


  Një në tre evropianët është "mjeshtër" e një ose më shumë lloje të krimbave.


  Në qoftë se ju ndiqni rregullat e higjienës, jo frikë e krimba

  Kjo deklaratë është vetëm pjesërisht e vërtetë. Në të vërtetë, duke mbajtur duart e pastër është vetëm momentet perime dhe fruta - Rrezik fiksohem "racion" vezë krimb zorrësh nga në mënyrë të konsiderueshme toke

  ul. Megjithatë, një "dhuratë" i tillë mund të merret nga mishi i një kafshe të infektuar, dhe cat dashur apo qen, dhe madje edhe ujë kovtnuvshy pak kur banje në ujë të hapur.


  Në të mishit nga dyqani vezët e krimbave nuk është

  Jo vetëm që është mish nga dyqanet, por që është shitur në tregjet është i detyruar që do të shfaqen për praninë e vezëve dhe larvave të parazitëve.

  Megjithatë, të garantuar absolute këto masa ende nuk. Ajo është marrë për disa mostra mikroskopi të vogla nga pjesë të ndryshme të një copë mish, vezë dhe pak në qoftë se ata thjesht nuk mund të marrë materiale për hulumtim. Përveç kësaj, nuk janë tregtarët e paskrupullt të cilët arrijnë të shesin mish që nuk ka pësuar kontrollit të duhur


  Në ushqimet e përpunuara termikisht worms vdes

  Kjo është e vërtetë, por jo për të gjitha llojet e krimba. Fakti se larvat e disa prej tyre (duke përfshirë edhe një nga më të rrezikshme - Trichinella), zhvillimin e kafshëve të muskujve të mbuluara nga kapsulë dendur të pasur me kalcium.


  Kjo kapsulë mbron larvë parazit e temperaturave të larta, por shkrin në acid klorhidrik të stomakut, duke lejuar helmintet "populloj" trupin e njeriut.


  Worms infektuar segmente vetëm të pafavorizuara të popullsisë

  Nuk është e vërtetë. Rreziku është pothuajse e njëjtë, mënyrat vetëm të ndryshme të infeksionit. Me kusht një person mund të blej një "hallkë" hahet peshk të papërpunuara (të tilla si toka) ose viçi rosto me gjak; kur banje në pellg; i përkëdhelur etj


  Shenjë kryesor i infeksionit me krimba - thinness me një oreks të mirë

  Në fakt, hollësitë e metabolizmit - diçka personale. Disa njerëz mund të hani çdo gjë që ata duan, në çdo kohë, dhe të qëndrojnë të hollë pa ndonjë parazitëve.

  Ndërkohë, humbje peshe si rezultat i infektimi parazitare, shfaqet vetëm në fazat e mëvonshme të sëmundjes, kur trupi ka një numër të madh të "vartësit".

  Në përgjithësi, worms mund kohësh nuk tregon veten, dhe personi ndjen pothuajse të shëndetshme. Ankesat më të shpeshta të infektimit jospecifik me krimba është:

 • vjellje, jargëzim;
 • diarre, kapsllëk;
 • kruajtje, alergji (deri në astmë);
 • lodhje, nervozizëm, nervozizëm;
 • dhimbje në muskuj dhe nyje.

 • Dhëmbët bluarje gjatë gjumit tek fëmijët - një shenjë e infeksionit me krimba

  Edhe pse hulumtimet në këtë temë ka mbajtur në mënyrë të përsëritur, lidhja midis krimba dhe bluarje dhëmbët e tyre kurrë nuk e gjeti.

  Dhëmbë bluarje gjate gjumit (bruxism) shkaktohet nga okluzion, sëmundjeve të traktit respirator sipërme ose çrregullime nervor.

  Një shenjë e besueshme e infeksionit me krimba fëmijë - kruarje në perineum. Shpesh ai i shqetësuar për fëmijët e prekur nga pinworms. Kjo është për shkak se gjatë natës krimb zorrësh femër crawls jashtë nga anusi për të hedhur vezë në folds rreth anusit. Kjo "ngjarje" është i shoqëruar me kruarje, nganjëherë në mënyrë intensive që fëmija të zgjohet. Një vezë krimb zorrësh nën thonj, "fitoi" në krehje, janë një burim i ri-infeksionit.


  Mos pini e "kimike" worms kurë, sepse ka shumë mjete popullore sigurta

  Pikërisht e kundërta. Shumica e popullit të drogës antihelminthic ose jo efektive (p.sh. qepë dhe hudhër), ose (fier p.sh., mashkullor) shumë toksike dhe madje edhe helmuese. Në të njëjtën kohë, farmaceutike moderne janë shumë efikase dhe të ulët të emisioneve në.


  Nga krimbat mund të hiqet nga enemas

  Së pari, shumë krimbat jetojnë jashtë e zorrëve ose në pjesët e sipërme, ku përmbajtja e enemas mund të arrijnë në të gjitha. Së dyti, krimbat parazitare që jetojnë në zorrë të ulët, përshtatur mirë për këtë. Ata janë të bashkangjitur në mënyrë të vendosur në mukozën me anë të suckers ose karafil, dhe disa edhe të zbatuar fund tuaj kokë në murin e zorrëve.

  Prandaj klizmë mund të shkaktojë atyre jo më shumë dëme sesa njeri - larë në dush.

  Kështu, askush nuk është i sigurt nga helmintet njëqind për qind. Prandaj, të rriturit dhe fëmijët duhet të paktën një herë në disa vjet të testohen për pushtimin hlystnuyu, edhe pse pa shqetësime. Ajo nuk ka marrë shumë përpjekje, kohë dhe para, ndërsa ndihmon për të hequr qafe e padëshiruar në kohë "banorët".