Baltë


 • Histori
 • Trajtimi i fshehtë
 • Trajtimi i poshtër
 • Mud në gjinekologjisë, urologjisë
 • Siç ndodh
 • Kushtet e baltës

 • Histori

  Trajtim baltë Historia ka mijëvjeçar. Madje
  Pacientët e lashtë Egjipt trajtuar me baltë, të cilat duruar gjatë Nilit tij
  derdhjet, dhe pastaj vë në bregun e rrezet e diellit të nxehtë. Gjithashtu, trajtim
  baltë ishte shumë popullor në popullin Tatarisht gjatë sundimit të khans e Horde Artë, dhe
  Kleri baltë përpjekur për të dhënë natyrën fetare. Pra, këto
  manipulimi mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë në kategorinë e më të vjetër, edhe pse shumë
  Shkencëtarët dhe mjekët ende konsiderojnë se jo të gjitha mundësitë baltë hapur

  më në fund.


  Trajtimi i fshehtë

  Çfarë është mekanizmi i trajtimit baltë? Baltë
  aplikacione të veprojë në të gjitha funksionet bazë të trupit tonë:
  qarkullim, metabolizmi, frymëmarrje dhe kështu vërtet% D
  0? Ajo është me anë të një kompleksi
  termike, kimike, mekanike, dhe pronat elektrike biotonicheskih,
  dhe secili është ndërlidhur dhe influenca përfshin njëkohësisht ose
  sistem vazhdimisht i ndryshëm funksional. Përveç një performancë të madhe baltë
  varet nga reaktivitet dhe teknikat etj imenenem procedurave.

  Një tjetër efekt sekret terapeutik është se shumë përbërja minerale e baltës


  substancat, organike dhe inorganike, hekur, sulfur, mangan, sulfide hidrogjen,
  jod, elementët gjurmë, nga rruga, shumë shkencëtarë të shpjegojë efektin terapeutik
  thithja e grimcave individuale. Dhe fakti se ajo përfshin shumë
  substanca biologjikisht aktive që kanë antibacterial dhe
  Efekti hormon, duke vepruar si një antibiotik natyral. Prandaj,
  arritur një gamë të veprimit procedurave mjekësore: anti-inflamator,
  zgjidhur, ngrohja.


  Trajtimi i poshtër

  Nën ndikimin e aplikimit lokal përmirëson gjendjen
  Sistemi muskuloskeletale, rritjen proceset mbrojtëse në trup. Baltë terapeutik zvogëlon contracture muskujve, zbut

  dhimbje dhe ka një efekt i dobishëm për shumë procese
  jeta.

  I dukshëm
  ndryshimet pozitive nën ndikimin e baltës dhe të mëdha në zhvillim
  gjëndrat e tretjes, aciditetit të stomakut dhe përmbajtja e tij e
  acid klorhidrik ul, ngadalësuar evakuimin e përmbajtjes stomak.
  Ndikimi pozitiv i baltës bëni dhe sistemit autonom nervor.
  Së fundi, shumë shpesh mjekët trajtim baltë përshkruajnë për konsolidimin e
  trup, duke përfshirë edhe imunitetin, dhe si një trajtim rehabilitues. Dhe
  gjithashtu rastësi: fakti se terapi është e re
  sëmundje prekur marrëdhënie të drejta me mjedisin e brendshëm dhe të jashtëm

  trup.


  Mud në gjinekologjisë, urologjisë

  Përdorimi i gjerë i baltës mori në gjinekologjik
  dhe praktikë Urological. Metoda më e popullarizuar e tampona trajtim baltë,
  ajo është bërë obligim për kronike
  inflamacion i mitrës, mitrës, inflamacion i zorrës së trashë, problemet
  infertilitetit. Thelbi i këtyre procedurave është si vijon: i poshtër nxehtë të
  45-50 ° C dhe administrohet si një tampon në vaginë ose zorrën e trashë në 30-45 minuta
  (Në varësi të provave) dhe pastaj të lajë me ujë të ngrohtë dhe i poshtër. Shpesh këto
  Metodat e përdorura në kombinim me baltë "frikësuar" kur dirt imponojë
  Zona përsëri në mes të kofshës, koprrac legen dhe perineum.

  Ata janë shumë të
  efektive, veçanërisht në sëmundjet inflamatore të organeve legenit si
  burrat dhe gratë.


  Siç ndodh

  Dirt pronat e ndryshme fizike dhe kimike ndryshojnë
  Numri i efekteve termike në trup për shkak të dallimeve në termik i tyre
  Pronat, të tilla si ngrohje-mbajtës aftësinë torfe baltë 1,5-2 herë
  baltë më i lartë. Kjo përbërje ndikon termoregulacionit dhe trupi janë të lidhura ngushtë
  ajo aktivitet funksional i sistemeve të qarkullimit të gjakut dhe të rrugëve të frymëmarrjes,
  Veshkave etj


  Aplikacionet ekspozuar baltë veglat e reagimit kryesisht manifestohet
  lëkurë në formën e skuqje, dhe më temperature larta

  i poshtër. Në praktikë, baltë dallohen procedurave të përgjithshme dhe lokale. Nga totali
  Procedurat për shumë nga vendpushimet tona për një kohë të gjatë e përdorur gjerësisht të përgjithshme
  banjot baltë dhe aplikimet. Ajo duket si fëlliqur të nxehtë në
  një temperaturë të caktuar, dhe një mjek përcakton kohëzgjatjen e procedurës
  dhe zonë për një aplikim të veçantë. Në një temperaturë prej 38-42 ° C pacient vendosen menjëherë përpara
  tortë e përgatitur baltë veshura plotësisht me pjesët e nevojshme të trupit,
  pastaj rradhazi përfundojë fletë, batanije dhe mushama. Në atë kohë,
  ndërsa ju të gëzojnë veti të shkëlqyera e baltë terapeutik, infermiereve

  monitoruar nga afër gjendjen tuaj.

  Procedura zakonisht zgjat 15-20 minuta, të paktën 30 minuta. Nga
  Trajtimi i raskutyvayut pacientit, hiqni atë nga papastërtitë dhe ai i larë
  gjatë temperaturës me shi dush 36-37 ° C. Procedurat kryhen çdo ditë të tjera, ndonjëherë
  dy ditë pushim në të tretë. I vogël në të gjitha kërkesat e madhësisë, për shembull,
  që të lahen e përbashkët mund të bëhet çdo ditë.

  Procedura për trajtim
  baltë është shumë i butë dhe e këndshme. Pleasant mjaftueshme që shumë janë duke u përpjekur për të
  trajtim i vetëm dhe do të lejojë gabim të madh. Termik
  Procedurat (baltë), e përdorur vetëm me recetë pas

  ekzaminim i kujdesshëm dhe gjithëpërfshirës. Një i mbushur vetë
  presion në rritje, temperatura dhe pasojat e tjera të pakëndshme.


  Kushtet e baltës

  Para se të marrë procedurat dhe lëshohem pas 15-20
  minuta, te pakten. Gjatë kursit të trajtimit për të trajtuar veten veçanërisht me kujdes:
  Shmangni hipotermi, aktivitetin e tepërt fizike.