Kërc diskale - çfarë është ajo


 • Si e bën një hernie?
 • Çfarë është hernia e rrezikshme?
 • "Sa më shumë që të marrë, aq më i madh ..."
 • Dhe nëse keni nevojë për kirurgji?
 • Qasja Solomatova


  Si e bën një hernie?

  Intervertebral kërc - është kroje elastike, mbushje në mes rruaza, dhe pastaj splyuschuvatysya gjendje për të rimarrë formën e saj origjinale. Kuptimi fiziologjik i kësaj - për të ruajtur një hapësirë ​​të caktuar në mes rruaza ngjitur, në shpinë do të mund të kryejnë lëvizjet në drejtime të ndryshme, por në të njëjtën kohë ka mbetur në kufijtë e ish-anatomike dhe raportet.

  Kërc intervertebral ka një strukturë komplekse. Pjesa e brendshme elastike (pulposus bërthamë) të rrethuar nga të ashtuquajturit leckë fibroze unazë në parametrat fizike kujton pjezë.

  Nëse kërc është rrafshuar nga compression mes rruaza, por unazë fijor nuk është prishur, një gjendje tjetër që quhet "rënie", "protruzyey" që është "fryrë". Nëse kërc është rrafshuar deri në pikën që unazë fijor nuk mund të përballojë presionin nga brenda dhe e shqyer, dhe i brendshëm përmbajtja kërc bie në boshllëk, ajo është një shtet dhe kërc diskale (shih Picture.: 1 - Palca kurrizore; 2 - Back shpinë; 3 - Hahliy shpinore; 4 - Rruazë Bracket; 5 - Nervore Spynomozhovoy; 6 - Disk intervertebral; 7 - Hernia; 8 - Trupi vertebrale). Madhësia e ndodhjes fatkeqësi kërc diskale mund të krahasohet me një kockë të thyer.  Çfarë është hernia e rrezikshme?

  Rreziku i kërc diskale përveç ndikimit të theksuar të përgjithshëm të gjendjes njerëzore, statusin e saj shoqëror, dhimbje të zgjatur efekte të mëdha negative është efektet e saj të mundshme mbi të indeve apo gjakut nervor enëve që ushqejnë palcën kurrizore. Në fazën e parë të paraqitjes së tyre në varësi të:

  1. Fushëveprimi i kërc nxjerrje. Kërc, shtrydhur të shtyllës kurrizore apo peredavlyuye enëve krovosnabzhayuschye palcës kurrizore, hernie shumë më e rrezikshme, ikin përpara ose anash.

  2. Niveli dukuri e hernia. Hernie në shpinë nëpërmjet së cilës palca kurrizore është shumë më i rrezikshëm për pasojat e mundshme se sa herniation në shpinë mesit, poshtë rruaza 1-2 mesit të dytë, dmth më poshtë në fund të shtyllës kurrizore.

  Ind Pastaj, edhe në qoftë se në momentin e hernie saj fillestare nuk i shkatërruan menjëherë nervore, përkeqësimi i mëtejshëm i gjendjes njerëzore (deri në paralizë, vdekje e papritur gjatë gjumit për shkak të bllokim të frymëmarrjes - me hernias në shpinë qafës së mitrës-kraharorit) mund të ndodhë për shkak të:

 • Duke rritur më tej madhësinë e hernie patrajtuar për shkak të shkaqeve të shkatërrimit të marrëdhënieve nuk është hequr. Nuk ka kallo, dmth portë hernia është e hapur dhe hernie në çdo moment mund të vazhdojë lëvizjen e saj në drejtim të indit nervor.
 • Manipulimi i ashtuquajturi "specialistë Chiropractic". Është e qartë se në qoftë se ndonjë hernie intervertebral është kërc, shtrydhur përmes ligament shqyer, dhe teknikat terapi manuale shpesh çojnë në tokat e tjera që shtrihen prishet, kërc mund të vazhdojë lëvizjen e saj deri në humbje të plotë të hapësirës intervertebral.

  Pasojat e kësaj janë të paparashikueshme, veçanërisht kur në hernia qafës së mitrës, deri në vdekjen e mëtejshëm.
 • Ushtrim i pasaktë ose intensive gjatë periudhave të acarimit. Mekanizmi është pothuajse i njëjtë si nën ndikimin e "specialistëve chiropractic", por në këto raste për të shtrihet lidhjen e thyer mund të shkaktojë lëvizje të kryer nga vetë njeriu.
 • Holding kirurgji paarsyeshme. Si rezultat, shkaktuar nga dalja e hernie intervertebral, apo edhe askush mbi ose nën faqet operuar.
  Në vitet e fundit, kirurgët terminologji për t'iu referuar një dobësimin e ligamenteve të shtyllës kurrizore, mbaresa nervore dhe nerva në rritje në heqjen mbresë duhet të ndodhë pasi indet e rrethuar rreth termit hernie intervertebral të ri - "operuar sindromi shpinë".


 • "Sa më shumë që të marrë, aq më i madh ..."

  Përsëri, u shfaq dhimbje (zakonisht në drejtim të disa muaj për 2-4 vjet në qoftë se ju jeni me fat) në këtë rast është shkaktuar rritje e indeve nervore në Rumenin dhe nuk i nënshtrohen asnjë ekspozim mjekësor, përveç për ri-heqje e rrëpirë, që transaksionet çon në shkatërrimin përfundimtar të nervit. Si në mister të greminës: "Sa më shumë që të marrë, më shumë se të bëhet ...". Realitet vetëm e tmerrshme për rezultatin - shkëmbimi, çrregullime trofike në indet nën kontroll, çrregullime vaskulare, dhimbje e vazhdueshme në shpinë dhe gjymtyrë, rrit presionin e gjakut për 4-5 vjet pas operacionit, dhe shumë komplikime të tjera.

  Indikacionet për trajtim kirurgjik kërc herniation (veçanërisht me afat të caktuar), pavarësisht deklaratave neurosurgeons pasionuar, shumë pak. Të vetmit, por jo gjithmonë i detyrueshëm, indikacionet për kirurgji janë shenjat e lartpërmendura të compression të shtyllës kurrizore apo të enëve që ushqejnë palcën kurrizore, të tilla si:

 • Paralizë, parezë. Këto manifestime janë dobësi e muskujve dhe zvogëlim të muskujve në madhësi (e shprehur pa dhimbje).
 • Kontrolli nervor mbi punën e organeve të legenit, manifestuar paaftësi për të urinoj ose urinim i pavullnetshëm, paaftësia për të kontrollit të ndërgjegjshëm mbi aktivitetet e rektumit - jashtëqitjes pavullnetshëm.


 • Dhe nëse keni nevojë për kirurgji?

  Kur të menduarit në lidhje me vendimin për të kryer kirurgji - i domosdoshëm për këto arsye disa shëndetësore - gjithmonë mbani në mend se më i lartë 1 mesit rruazë nivel hernie dukuri, më shumë e rrezikshme jo vetëm hernie, por efektet e kirurgjisë spinale. Si për vdekje në tavolinë operativ gjatë një operacioni në rajonin e qafës së mitrës.

  Të gjitha forma të tjera të hernia intervertebral, dhimbje të forta, ulur ndjeshmërinë, dobësi të muskujve nga inaktiviteti (sepse lëvizja shkakton dhimbje), ndryshimet në reflekseve, etj - Zhduken pas zhdukjes së edemë dhe hemorragjike resorption në fushën e hernie intervertebral.

  Të gjitha këto fenomene janë të shpeshta në pacientët me "normale", jo të komplikuar osteokondroza kurrizore - hernia intervertebral pa.


  Qasja Solomatova

  Ne trajtimin e osteoartritit e shtyllës kurrizore, është gjithmonë shtohet efekt terapeutik në sistemet që rregullojnë kalcium në trup. Për analogji me trajtimin e thyerje të kockave, vetëm duhet të përshpejtojë shërimin e faqes thyerje, dhe këtë depozitimin shpejtësi të kripërave të kalciumit në vendin e hendekut, në mënyrë që ajo "okostenilist" (e formuar kallo) në rruaza ngjitur ndërfutur së bashku. Kjo është e vetmja mënyrë për të hequr përgjithmonë dhe për të parandaluar kërc nxjerrje në këtë pikë.  Një drejtim tjetër i efekteve terapeutike - stimulimi i imunitetit qelizor - fagocitozës. Trupi ka qeliza të veçanta - fagociteve, të cilat pastruar trupin e indeve nonviable (thithin, "hani" i vdekur ind i huaj ose jo-praktike). Aktiviteti i tyre varet nga të mëlçisë dhe zorrës së trashë. Korrigjimi i këtyre qelizave organet e stimulon aktivitetin e fagociteve. Aktivitetet e shtrydhur kërc i tyre zhduket, shkrin.

  Për të stimuluar proceset e shërimit përdorur akupunkturë pikë dridhje dhe bimore ndikim, metalike dhe të stimuluesve të tjera.

  Informacion nga neni "kërc diskale, çfarë është ajo?".