Kërpudhat e organeve të lëkurës dhe të brendshme


 • Kërpudhat e lëkurës dhe të brendshme organet (Mikozat thellë)
 • Llojet e infeksioneve fungale
 • Mbrojtja kundër infeksionit myk kërpudhave
 • Diagnoza dhe trajtimi i infeksioneve fungale

 • Kërpudhat e lëkurës dhe të brendshme organet (Mikozat thellë)

  Fungi mund të ndikojë jo vetëm lëkurën dhe thonjtë, por gjithashtu të depërtojnë në trup. Sëmundjet fungale të organeve të brendshme quhen infeksion mikotik i këmbës të thellë. Kjo e fundit mund të ndikojë në pothuajse të gjitha organet dhe indet, dhe të vazhdojë si infeksion akut ose kronik. Në disa raste, gjatësia e rrjedhjes së infeksioneve fungale të llogaritura për muajt dhe vitet, dhe disa prej tyre japin recurrences gjatë gjithë jetës.

  Jo Mikozat Ill thellë të gjithë.

  Trupi i shëndetshëm me sukses t'i rezistojnë këtyre infeksioneve. Shumica e njerëzve priren Mikozat thella me të reduktuar imunitetin dhe sëmundjeve kronike - të tilla si astma, bronkit kronik, diabeti, sëmundjet inflamatore të organeve riprodhuese. Ndonjëherë infektuar njerëzit që kanë pësuar operacion të rëndë - sepse ata ulur në mënyrë dramatike rezistencën e trupit. Atlet mund të zhvillohet në sfondin e përdorimit afatgjatë të antibiotikëve.


  Llojet e infeksioneve fungale

  Infeksionet më të zakonshme fungale është Candida që shkakton kërpudhave maja e gjinisë Candida (Candida). Zakonisht ka candidiasis membranat mukoze me gojë dhe gjymtimi gjenital femëror, e cila quhet mëllenjë.


  Përveç kësaj, Candida mund të infektojnë traktin e sipërm respirator, mushkëritë, zorrët dhe organe të tjera.

  Mikozat thellë më të rrezikshme dhe shumë ngjitëse përfshijnë koktsidioidoz dhe histoplazmozë. Koktsydioyidoz më e zakonshme në Shtetet e Bashkuara (i sëmurë vjetor rreth 100 mijë. Njerëzit) dhe në Amerikën Latine. Infeksioni ndodh Koktsidioidom nga inhalimi i pluhurit që përmban spore e kërpudhat, ose përmes lëkurës thyer. Sëmundja ndodh me lezione të rënda të lëkurës (ulcerat dhe abscese formuar) dhe organeve të brendshme (sidomos të mushkërive) dhe mund të çojë në vdekje.

  Histoplazmoza është më e zakonshme në të dy Amerikat dhe Afrikën e Veriut.

  Infeksioni ndodh nga inhalimi i pluhurit dhe kërpudhat tokës sporeve. Më së shpeshti prek nyjet traktit respirator, palcën e kockave, mëlçi, shpretkë, limfatike. Në gjysmën e rasteve proces kap lëkurës dhe mukozës me formimin e ulcerat dhe rritje papillomatoznyh. Në njerëzit me sëmundje normale imunitar është i mirë, dhe është manifestuar nga dobësi, ethe, kollë. Sëmundje të rënda me karakteristike të mundshme fatale vetëm të AIDS.

  Një nga mikozat më të zakonshme të thellë - aspergillosis. E quajti atë nga fungi gjini Aspergillus, formimin e myk të bardhë ose të gjelbër në pemë kalbur, patate të skuqura, perime, fruta, bukë, në shtëpi të bëra, fruta të thata, bimë.

  Shpesh ata janë në një zonë banimi e rrjedhjet e gypave, mure të para dhe tavanet, sistemeve të ventilimit dhe conditioners ajrit. Nëse personi duke qenë në këtë dhomë, të marrë një frymë thellë, këto spore kërpudhave, të shpërndara në ajër, bien në bronke dhe mushkëri. Si rezultat, njerëzit që vuajnë nga sëmundje të rënda ose kanë imunitet të ulur mund të jetë helmimi mund të zhvillohet mycotoxicoses asperhylleznyy.


  Mycotoxicoses lidhur me kërpudhat jetën e ushqimit Helmimi - mycotoxins. Njerëzit që vuajnë mykotoksykozamy duke ngrënë ushqime me drithëra, sprouted kërpudhave myk, ose produkte të tjera të qumështit që përmbajnë mycotoxins, dhe thithjen e pluhurit nga një numër i madh i sporeve të kërpudhat.

  Humbja e rrugëve të frymëmarrjes të shoqëruara me kollë të dhimbshëm, hemoptysis, të përzier, të vjella, dhimbje koke, ethe.

  Ka myk tjetër fungale - mukoroz, penitsillioz, fuzariotoksikoz etj


  Mbrojtja kundër infeksionit myk kërpudhave

  Si për të mbrojtur kundër ndotjes së kërpudhave myk?

 • Ju duhet të jenë të kujdesshëm kur çmontimit e vjetra, shtëpi i veshur-out, duke përdorur vlezhanoho materiale ndërtimi. Kërpudhave janë vendosur në një pemë të rrezikshme.
 • Edhe pse kërpudha në ushqim janë më pak agresive, megjithatë, një vend i vogël i myk për bukë duhet të jetë prerë me kujdes, dhe nëse ka pasur myk në disa vende, është më mirë të mos për të ngrënë bukë.

 • mollë kalbet hapësirë ​​mund të hiqet, por fruta mykur lëng dhe perimet - domate, dardha, pjeshkë, kajsi, veçanërisht në qoftë se nuk ishte myk rreth kyçin e këmbës - do të duhet të hidhen poshtë.
 • Pa hezitim derdh pije frutash, lëngje dhe shurupe me arna të myk, por në reçel, marmelatë me përmbajtje të sheqerit të lartë të mjaftueshme për të hequr shtresa e lartë e yndyrës.
 • Ju nuk mund të hani kernelit mykur shije të hidhur mykur. Ajo duhet të heqë dorë djathë dhe produkte të tjera të qumështit myk.
 • Njolla të vogla të myk në djathë mund të hiqet, nëse myk formuar brenda kokës, rreziku nuk është e vlefshme. Megjithatë, ka djathrave të tilla si rokfor, e cila jep një myk shije të veçantë aromë, por në qoftë se ju keni një infeksion fungale nga i tillë i dashur nga shumë goodies gustator duhet të merrni kohë të lirë.


 • Diagnoza dhe trajtimi i infeksioneve fungale

  Për të vetë-mjekoj në këtë situatë është e rrezikshme. Njohin sëmundje fungale në fillimin e sëmundjes është e mundur vetëm me ankimin e duhur të profesionistëve të përfshirë në trajtimin e organeve të prekura apo të sistemeve (gjinekologë, gastroenterologe, etj) ose mikologji - profesionistëve infeksioneve fungale. Studimi Mycological ndihmon për të sqaruar natyrën e sëmundjes, një sëmundje fungale të dalluar nga bakteriale.

  Mjeku do të zgjedhë antifungals veçanta brez i ri caktojë procedurat tonik dhe komplekset multivitamin. I emëruar shpesh enzimat që përmirësojnë funksionin e sistemit të tretjes, rregullatorët e microflora zorrëve, cholagogue dhe drogës që mbrojnë mëlçinë.  Së bashku me trajtim antifungal fokusohet në të veçantë "antyhrybkovoy" dietë. Kjo dietë përfshin refuzimin e ushqimeve të pasura me karbohidrate, sepse metabolizmi karbohidrate çon në rritjen e sheqerit në gjak, dhe sheqer - mjedis të përsosur për kërpudhave. Nuk rekomandohet makarona, ushqim të drithërave dhe çdo gjë përgatitur duke përdorur maja, birrë, birrë, shampanjë, muffins, ëmbëlsira, pies. Edhe bukë mund të hahet vetëm sot si në ditën e dytë ose të tretë ajo mund të fillojë të rritet myk.

  Në mënyrë për pritjen e barnave të fuqishëm për lehtësimin e mëlçisë, mjekët rekomandojnë që të përmbahen nga mish yndyrore (mish derri, mish qengji, tymosur, ushqyes supë, ushqime të skuqura dhe mishit nga rosat dhe patat).

  Ju mund të lërë një dietë e mish viçi, mish lope, pule, peshk, të zier apo të zier. Ne rekomandojmë përdorimin e perime, djathë të ulët yndyrë dhe salcë kosi dhe produktet e qumështit - kos dhe acidophilus.