Koha Mushroom në trup


 • Mushroom Kingdom
 • Jo se ka gjithandej
 • Nëse jetoni parandalon zbokth
 • Cat - me liken bark
 • Mëllenjë Merry
 • Çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet bërë në trajtimin e infeksioneve fungale

 • Ajo do të duket se mund të ndahet në mes të një pishinë, flokët mace, zorrët dhe vaginë femërore (Hussars, të heshtë!). Dhe ende e shënuar vendet ku ata jetojnë një shumëllojshmëri të kërpudhave që jo vetëm mund të sjellë shumë shqetësim, por nga personi në person. Në mënyrë të pavarur infeksion fungale nuk do të shkojnë larg ndonjëherë. Por shkoni në formën kronike - lehtë.

  Fillim se shumë infeksionet fungale, ato janë shkaktuar nga një shumëllojshmëri e kërpudhave, dhe nganjëherë klinike përmban një expressiveness dramatike.

  Prandaj, në shumicën e rasteve duhet të thekon e shpifjeve të lëkurës apo edhe ku mund të shikoni nën një mikroskop dhe për të përcaktuar - çfarë lloj kërpudhe rritet mbi ju. Kjo është logjike se jo çdo shtëpi ka një mikroskop, por në klinikën dermatologjike ajo është definitivisht.


  Mushroom Kingdom

  Mushroom Kingdom ka rreth 100 mijë specie. Ajo është e njohur për ne dhe kërpudha të egra me këmbët dhe kapele, dhe myk në muret dhe bukë dhe maja, të cilat ngritura brumë, dhe madje edhe skuqjen në trup.

  Patogjen (që mund të shkaktojnë sëmundje te njerëzit), vetëm rreth 500 lloje të kërpudhave.

  E njëjta gjë vlen edhe për trajtim. Mushrooms - organizma shumë të gëzuar pa një luftë dhe nuk heqin dorë.


  Për të nxjerrë ato, ju përdorni artileri të rëndë në formën e antibiotikëve specifike antifungal. Të emërojë dhe mbikëqyrë trajtim të tillë mund vetëm dermatolog. Kjo është logjike se jo çdo shtëpi ka një dermatolog

  Prandaj, artikulli do të prekë vetëm shkurtimisht se ku dhe në çfarë rrethanash mund të mblidhen kërpudhave plotë të trupit. Dhe çfarë duhet të bëjmë për të shmangur atë.


  Jo se ka gjithandej

  Klasik vend takimi për kërpudhat - pishinë publike. Ka gjithashtu mund të shtoni dushe publike (për shembull, në klub palestër) dhe dush. Nuk është çdo gjë që ju nevojitet për një myk të lumtur ekzistencës - të ngrohjes dhe lagështi.

  Në vend të një person i sëmurë për të sjellë në kërpudhat e tyre gjurmët, dhe "kurth" për të lumtur gati. Megjithatë, siguria më vonë, shenjat e para të infeksionit.

  The "suvenire" kryesore, e cila është në dispozicion në pomyvochnoy publik - këmbë atleti dhe rubrofitiya.

  Këmbë atletike - ata "kruarje dhe lëkurë", e cila kryesisht e lidhur infeksion fungale. Këto janë dy simptomat kryesore të sëmundjes. Kur shqyrton këmbët mund të shihet se interdigital reddened dhe i mbuluar me të çara të vogla. Nëse nuk trajtohet, do të vazhdojë të jetë më e keqe - ka lëkurë, blisters, erë karakteristike, këmbët e shkurtra janë krejtësisht të papërshtatshme për përdorim.

  Rrallë mund të merrni rubrofitii. Kjo fotografi klinik nuk është aq e ndritshme, por thatësi, skuqje dhe flaking kanë një tendencë të keqe për të përhapur me lëkurë folds - deri në sqetull, dhe gratë gjithashtu në gji hequr.

  Çfarë duhet të bëni për t'u infektuar

 • duhet të përdorin pantofla e tyre të gomës që pas vizitës në pishinë (dush) larë tërësisht me sapun dhe ujë;
 • jo për të qëndruar në dush lakuriq në dysheme zbathur;
 • nuk e përdorin pajisje të njerëzve të tjerë dush;
 • jo i veshur në të ngrohtë çorape sintetike moti (çorape, stockings) dhe këpucë të mbyllura;
 • nëse këmbë, këpucë atleti lëvizur-së, e cila shkoi gjatë trajtimit, ajo është e mirë për të hedhur larg, ose ju mund të merrni infektuar përsëri - këtë herë nga pantofla tyre.


 • Nëse jetoni parandalon zbokth

  Të jenë të vetëdijshëm se kjo është edhe për të fajësuar për kërpudhat. Megjithatë, ajo nuk mund të infektohen - ai është i lindur në cilindo kokës, edhe gju e një njeriu tullac-së. Kjo kërpudhat quhet "oval pitirosporuma" ha sebum dhe çon një të qetë, paqësore. Kur ndryshon orarin e ofrimit të yndyrë - të tilla si seborrhea, shigjetat pitirosporuma qark dhe fillon të shumohen masivisht. Në përgjigje të tillë agresion përflakur kokës dhe veshje e guaskës (shtresa e lartë e lëkurës) - shtresohem në masë. Pra, ne të merrni "borë" ose edhe "thekon" në flokë dhe rroba.

  Shpejt të hequr qafe zbokth mund vetëm reklama, në fakt, procesi zgjati për disa muaj, me kozmetike mjekësore dhe droga duhet të përdoren rregullisht.

  Çfarë duhet të bëni për t'u infektuar

  Siç e kemi gjetur, kjo kërpudhat jeton në të gjitha, kështu që detyra jonë kryesore - për të mbajtur atë në kufijtë e mirësjelljes. Për ta bërë këtë, ndiqni kokës, zgjidhni shampon e duhur dhe produkte të tjera të kujdesit të flokëve. Asistent më i mirë në këtë kauzë fisnike - dermatolog ose Trichology mjek (e specializuar në sëmundjet e flokëve).


  Cat - me liken bark

  Si një fëmijë, ju ndoshta keni dëgjuar nga nëna ime: "Mos e prekni mace, ajo mund të jetë një kore!" Dhe ju u befasuar nga tmerri që është gjetur në të tilla një oborr goxha Murka, dhe pse ajo duhet të trembet.

  Me mjekësisë qëndrim është një tjetër histori. Ka një numër të sëmundjeve të shkaktuara nga arsye krejtësisht të ndryshme, por ajo është qere. Po, herpes shkaktohet nga virusi herpes, planus liken - një pasojë e çrregullimeve të imunitetit dhe neurologjike, si në arsyet e pushimit rozë derisa ka vetëm supozime.

  Në të vërtetë dy herpes fungale - pityriasis dhe stryhuchyy (vetëm një që mund të transmetohet me anë të kontaktit të drejtpërdrejtë).

  Ndërkohë, qere (ose trichophytosis) - një nga pesë llojet e herpes, të cilat mund jo vetëm të infektuar, por të tjerët "të papritur" transferim. Për shkak të cat-dhe sobakolyubivosti infeksionit të lartë bartës është kryesisht fëmijë më të rinj dhe mosha e mesme dhe prindërit e tyre.

  Veçanërisht e vështirë që të ketë nëna - femra trichophytosis shpesh bëhet kronik.

  Foto klinik është mjaft tipik: në lëkurë formuar unazë me ngritura vatër dhe edges kuqur. Flokët në shkurtime plagë kërpudhat poshtë në hardhi, nganjëherë duke e lënë penochky 2-3 mm. Kjo është veçanërisht e dukshme në kokë, kështu emrin e pushimit - ". Stryhuchyy"

  Getting shpëtoj i paftuar "volosoruba" - një procesi të gjatë, duke përdorur një numër të madh të një shumëllojshmëri të drogës, si brenda dhe topically në formën e ointments. Nëse trihofitii uhnizdyty në kokë, kanë zjarr vystryhaty një herë çdo javë.

  Paraqiti një foto? Pastaj lexoni me kujdes paragrafin e ardhshëm.

  Çfarë duhet të bëni për t'u infektuar

  Asnjëherë mos marrë në duart tuaja dhe mos hekur macet oborr dhe qentë, sikur ata nuk duken umylytelno. E njëjta gjë duhet të shpjegohet për fëmijët. Nëse ju papritur vëreni një unazë fokus fëmijë në lëkurë - telefononi dermatolog tuaj.


  Mëllenjë Merry

  Falë reklamat televizive në disa detaje, kemi mësuar në lidhje me çështjet e të dy grave kryesore të. E para - ditët kritike që kërpudhat kanë të bëjnë asgjë. I dyti - një infeksion maja, dhe kjo është në lidhje me të, atëherë ne do të flasim.

  Emri zyrtar mjekësor mëllenjë - candida.

  Një dallim tjetër ka lokalizimin e saj - procesi mund të jetë në gojën tënde dhe në zorrët dhe veshkat. E quajti atë tharmin gjini Candida (pra emri i sëmundjes). Po në lidhje me thënë në reklamat - një candidiasis vaginale.

  Ndryshe, të themi, zorrëve tij vëlla, alternativë vaginal i keq në vend se të rrezikshme. Djegia dhe thumbues, shkarkimi i dobët (dhe kështu emrin e dytë - "mëllenjë") - ose në këmbë apo ulur, ose në shtrat me të dashurin e saj të shkuar. Dhe përballur me këtë shumicë telash dërrmuese të femrave, dhe kështu shumë jeton jetën e tij - alternuara periudhat e acarimit dhe faljen.

  Trajton gjinekolog vaginale candidiasis. Ajo gjithashtu duhet të adresohen - shpifjeve duhet të bëjë në çdo rast, sepse ka shpesh candidiasis në krahasim me të tjera, infeksionet nehrybkovoy, dhe hormonal dhe dështimet e tjera. Edhe gabime në dietë (alkool, ushqime me brumë maja) mund të provokojë "gjizë".

  Meshkujt zakonisht nuk vuajnë nga mëllenjë. Exception - Përfaqësuesit e parrethprerë meshkuj, të cilët morrën pjesë prepucin. Ata kanë një shans për të fituar një inflamacion të njëjtën mishit - i quajtur kështu Candida balanoposthitis. Një njeri i tillë mund të infektojnë të gjithë partnerët, të cilat do të komunikojnë, dhe ata, nga ana tjetër, do të "podzarazhat" ajo.

  Një cikël i veçantë Candida në natyrë.

  Megjithatë, natyra "u kujdes" për burrat, duke theksuar atyre patologjinë tuaj personale fungale. Atlet inguinale vuajnë vetëm burrat, gratë - shumë, shumë e rrallë. Procesi është i lokalizuar në folds inguinale-femurit dhe mezh'yahodichnoy, xhepat kanë tendencë të shkrihen, duke formuar një array vetme duke qarë kafe. Burrat subjektivisht ndjehen njëjtë si gratë me candidiasis vaginale - dhimbje, ndjesi djegie, vështirësi në ecje dhe forma të tjera të veprimtarisë.

  Çfarë duhet të bëni për t'u infektuar

  Higjiena personale - për herë të parë. Sponges, sponges dhe pajisje të tjera duhet të jetë rreptësisht personal.

  Ju duhet të mësojnë jo vetëm larë partnerin pas seksit, por në të. Në raste të dyshimta, në mungesë të një partneri të përhershëm për të përdorur kondom.


  Çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet bërë në trajtimin e infeksioneve fungale

  Këtu janë jo pak të merren parasysh, një herë dhe për të gjithë të hequr qafe çdo goditja fungale:

 • A nuk e drejtuar procesin. Dyshimi - konsultoheni me mjekun, ai do të përshkruajnë analizat e nevojshme dhe për të konfirmuar ose të larguar frikën tuaj;
 • A nuk e supozojmë se "chuhnetsya dhe vullnetit." Në mënyrë të pavarur infeksion fungale nuk do të shkojnë larg ndonjëherë. Por shkoni në formën kronike - lehtë. Dhe atëherë ajo është jashtëzakonisht e vështirë për të kuruar.

 • Jo për të vetë-mjekoj. Kjo është veçanërisht e këshillë e vërtetë "përvojë" miqtë, ose "duke e ditur" njëri-tjetrin. Kjo nuk është fakti se ajo do të ndihmojë ilaç që ka ndihmuar ata. Është e mundshme që fotografia klinike vetëm zmastytsya dhe shkoni në hijet, dhe pastaj të shohim dytë nuk është.
 • A nuk e hedhin në mes të trajtimit. Simptomat e pakëndshme të zhduket shpejt, dhe nja dy kërpudhat javë ndjenjë shumë e mirë. Dhe kjo mund të organizojë një valë e dytë e sulmit. Analiza Benchmark pas kursit të trajtimit të kërkuara.
 • A nuk merrni përfshirë ëmbël gjatë trajtimit. Sheqeri - një terren i përkryer ushqyes për kërpudhave më patogjene.

 • Diskutoni komuniteteve:

 • Sëmundjet fungale të lëkurës, thonjtë, flokët
 • Urdhje
 • Mëllenjë (candidiasis)
 • Zbokth, seborrhea