Akute toksike dhe rrezatimi gastroenterit


 • Helmimi nga kërpudha
 • Bimët helmimi
 • Helmimi i peshkut dhe detare kafshëve
 • Rrezet (rrezatimit) Lezionet zorrëve
 • Manifestim i lëndimit zorrëve rrezatimit

 • Gastroenterit akute toksike - helmimit toksina të përfshira në ushqime me origjinë bimore dhe shtazore.  Helmimi nga kërpudha

  Kërpudha pangrënshëm (phalloides Amanita, kërpudha, etj) përmbajnë sende muskarinik. Pas pak minutash e përdorimit të tyre të shfaqet marramendës, jargëzim, djersitje.

  Karakterizohet si të vjella, diarre dhe dhimbje barku cramping pas një kohë ka verdhëz për shkak të dëmtimit të mëlçisë. Pastaj të zhvillojë një presje (humbje i plotë ose i pjesshëm i ndërgjegjes), konfiskimet e mundshme (kontraktimet e papritura të muskujve pavullnetshme).

  Helmimi mund të rezultojë në vdekje brenda disa orëve, me trajtim shërim të duhur ndodh brenda 1 dite. Vdekshmëria në helmimin e më shumë se 50%.

  Çdo formë e helmimit duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
  Në të njëjtën kohë është e rëndësishme për të siguruar ndihma e parë helmuar. Së pari, pacienti duhet të vihet në shtrat. Nëse viktima është e ndërgjegjshme, ai duhet të lajë stomak, gisht ose lugë të trajtojë shtypur në rrënjët e gjuhës, duke shkaktuar atë për të vjella. Përsëritur lukthit Lavage 2-3 herë (për ujë të pastër lavazh - 10-12 litra ujë të ftohtë pjesshëm 300-500 ml). Me zhvillimin e konfiskimeve të rëndësishme për të parandaluar dështimin e frymëmarrjes për shkak të vrull e muskujve masticatory, lugë kështu goja e viktimës duhet të futet engraftment, fashë inversi ose shami.


  Aplikoni një këmbë pad ngrohje në konvulsione apo këmbët ftohtë.

  Ju mund të japin gllënjka të pirë pacient të vogla ujë të ftohtë kripur - një lugë çaji kripë në 1 gotë me ujë. Ju nuk mund të japin alkool pacientit si ata të kontribuojnë në përhapjen e helmit në trup. Mbetjet e ushqimit që u sëmurë ose të vjella duhet të shihni një mjek për kërkime të mëtejshme (para se ai erdhi për të mbledhur bankën, afër, ftoh).  Bimët helmimi

  Shumë bimë të egra dhe kopsht dhe shkurre (helmarinë, disa varieteteve të fasule, arra, gështenja, etj) përfshin gjethet dhe frytet e substancave toksike.

  Lë dhe zhardhokët lakër brukseli përmbajë Solanine - një substancë që në njerëz të ndjeshme ndaj tij mund të shkaktojë të përzier, të vjella, diarre dhe dobësi. Drithëra mund të preken nga kërpudhat përmbajnë ergotamine.  Helmimi i peshkut dhe detare kafshëve

  Shumë peshk që banojnë Oqeani Paqësor dhe zona pishinë pranë Floridës, West Indies, në jetën grumbulluar substanca toksike. Helmimi Peshku lidhur me toksina ai përmban. Veçanërisht helmuese mostrave të mëdha të vjetra peshk. Simptomat e helmimit të shfaqet brenda disa orësh pasi të hahet. Të përzier tipike, të vjella dhe diarre. Shpesh ka kruarje, paresthesia (mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe zvarritje), dhimbje koke, dhimbje të muskujve, humbje të ndjeshmërisë temperaturës.

  Disa nga këto simptoma mund të zgjasë disa muaj, duke e bërë personi i paaftë për punë. Kur përdoret helmimi i kalbur peshk mund histamine. Histamine është prodhuar në sasi të mëdha në procesin e dekompozimit bakteriale; shkakton një shtyer fytyrës, nauze, vjellje, dhimbje epigastrike dhe lëkurës skuqje të lëkurës të mprehtë. Simptomat shfaqen brenda disa minutave pasi të hahet dhe zgjat disa orë. Në muajt e verës, midhjet, molusqe dhe oysters mund të përmbajnë një substancë toksike - neurotoxin termombjatës. Helmimi duket paresthesia (mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe zvarritje) që ndodh brenda minutave të hahet këto molusqet.

  Pastaj ka të përzier, të vjella dhe dhimbje të barkut cramping, dobësi e muskujve, duke i dhënë fund paralizë i dobët. Paralizë - mungesa e lëvizjes në një muskul ose grup muskujve. Vdekja mund të ndodhë për shkak të arrestimit të frymëmarrjes.  Rrezet (rrezatimit) Lezionet zorrëve

  Rays (rrezatimit) lezione zorrëve në trup për shkak të ndikimit të rrezatimit jonizues.


  Qelizat e zorrët e vogla dhe të mëdha janë veçanërisht të ndjeshme ndaj lëndimeve akute të rrezatimit. Dëmtimin akut mukozale nuk ka gjithmonë të shkaktojnë simptomat dhe pas terapisë rrezatuese mund të rezultojë në shërimin e plotë të saj.

  Në zorrës së trashë dhe rektumit dhe inflamacion i ndryshimeve mukozale zakonisht të çojë në zhvillimin e kolit akut (inflamacion i rreshtim të zorrëve të mëdha) dhe proctitis (inflamacion i rreshtim të rektumit). Manifestimi i këtyre sëmundjeve janë shumë të ngjashme me ato në ulcerative kolit (inflamacion kronik i zorrës së trashë me zhvillimin e ulcerat, gjakderdhje, dhe hnoeobrazovaniem). Tepër, veprim anti-inflamator i trajtimit hormonit (kortikosteroide) dhe sulfasalazine ka një efekt të mirë, sidomos kur përdoret në formën e enemas.


  Një ekspozim masiv shkakton inflamacion të rreshtim të zorrëve të vogla (enterit) dhe kolit (inflamacion i rreshtim të zorrëve të mëdha), përmes të javës dhe madje edhe vite pas terapisë rrezatuese është përfunduar.  Manifestim i lëndimit zorrëve rrezatimit

  Plagosje zorrëve rrezatimi zhvillohet më shpesh në pacientët me kancer, duke marrë terapi rrezatimi për tumoreve legenit apo nyjet limfatike. Një më i ndjeshëm ndaj jonizues Mukoza rrezatimit të zorrëve të vogla (rrezatimi enterit) e, Mukoza e zorrës së trashë më pak të ndjeshme. Efekti i dëmshëm karakterizohet nga inflamacion. Për më shumë enterit rrezatimit të karakterizuar nga zhvillimi i sindromës kequshyeshmërisë. Sindromi kequshyeshmërisë manifestohet me humbje peshe në aspektin e të ushqyerit, lëkurë të thatë dhe i krisur, të ndryshojë ngjyra e saj, lloj të pista-gri, njolla të errëta në fytyrë dhe qafë, fytyrë të errët, qafën, duart, këmbët dhe këmbët.

  Në qoshet e gojës, prapa veshëve apo krahë hundë mund të jetë oozing çara. Thonjtë bëhen të shurdhër, shtresuar. Rënia e flokëve, i hedh lëng, rrihej në skajet. Ndryshimi gjuhën. Ajo mund të jetë e lirshme, i zbehtë, i fryrë me shenja të dhëmbëve në edges. Në raste të tjera, bëhet e kuqe flakë të kuqe. Ndonjëherë ajo bëhet mjaft e qetë, sikur lëmuar. Nuk mund të jetë një gjakderdhje mishrat e rritur, pikë ose hemorragji nënlëkurës. Ka ënjtje në këmbët dhe këmbët.


  Ashpër dëme zorrëve rrezatimi janë të mundshme vetëm në sëmundje rrezatimi akut të shkaktuar nga rrezatim të jashtëm ose të brendshëm rrezatim të fuqishëm ose masive në traktin gastrointestinal.

  Në këto raste të zhvilluar diarre të rëndë.


  Diagnoza e zorrëve zbulimin e dëmit rrezatimi bazuar në faktin se ekspozimit nga rrezatimi. Metodat instrumentale mund të zbulojë ndryshimet Mukoza.