Pezmatim i fytit akute dhe kronike


 • Çfarë është pezmatim i fytit akute
 • Çfarë është drithëra të gabuara
 • Çfarë është laringjit kronik
 • Si për të trajtuar fytit

 • A ju ndodh që të humbasin pas një zë të fortë që bërtet në sfond apo të ftohtë? Kusht i keq. Dhe frustruese kjo ndodh në fëmijët. Prindërit herë në jetën time komplikacion hasur e pezmatim i fytit akute në një imët guri të rremë, kurrë nuk të harrojmë. Njerëzit të cilët në punën e tyre shpesh të flasim gjatë, të vetëdijshëm se një laringjit kronik - nuk është më e këndshme e sëmundjes.


  Çfarë është pezmatim i fytit akute

  Pezmatim i fytit - një inflamacion i laring dhe litarët vokale. Pezmatim i fytit mund të jetë akute ose kronike.

  Pezmatim i fytit akute . Pezmatim i fytit akute ndodh më shpesh kundër dobësimit të përgjithshëm të hipotermi trupit dhe i bashkohen infeksioneve (viruset, bakteret). Arsyeja mund të jetë si trauma, kimike dhe djegie termike. Faktorët që kontribuojnë përfshijnë fusha pluhur, ajrit të nxehtë të thatë, tendosje zërin, prania e lezioneve kronike inflamatore në nasopharynx, abuzim hundës frymëmarrjes.

  Pezmatim i fytit akute fillon kundër sfondit të një infeksioni viral. Së pari, ka shenja të faringjit (inflamacion i fyt) - fyt i thatë, kollë ashpër, e thatë. Pastaj një zë është i përafërt, i ngjirur, ndonjëherë zhduket krejt.


  Komunikimet zë të marrë formën e ridges skuqje të trasha. Sëmundja zgjat rreth një javë, por konstante mënyra zë shkelje dhe trajtimi i gabuar mund të shkoni në një formë kronike.

  Pezmatim i fytit akute në fëmijët . Pezmatim i fytit akute në foshnjat mund të ndodhë është e vështirë, që nga fëmijët e vegjël më pak udhë ajrore lumen që të çon në komplikime të tilla të imët guri si false. Në këtë rast fëmija shfaqet shenja të çrregullimit të frymëmarrjes, që ai fillon të mbyten. Disa fëmijë kanë një predispozitë të qartë familjes dhe ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve të përsëritura.


  Çfarë është drithëra të gabuara

  Në sfondin e ftohjet në fëmije duket kollë Moderuar me kumbues ton. Pastaj nuk është rritur dyspnea me frymëmarrje të vështirë, fryj krahë hundë e fëmijës, janë hapësira të dukshme përfshirja ndër brinjëve gjatë frymëmarrjes. Fëmija preferon të qëndrojë në krevat ose në pozitë të drejtë. Më vonë eksitim i parë atje, duke thirrur, dhe dobësi të rënda kundër të cilit mund të vdesë fëmija.

  Shënim: në qoftë se ju të vini re se fëmija juaj është i ngjirur "leh" kollë apo zërin ndryshuar, thirrje mjekun tuaj menjëherë - ju nuk mund të vetë-mjekoj. Por në qoftë se simptomat janë në rritje dhe nuk ka pasur shenja të gulçim, atëherë presim mjeku juaj kurrë nuk do të ketë nevojë për të thirrur një ambulancë!


  Çfarë është laringjit kronik

  Inflamacion kronik në th%
  D1? Tanya shpesh zhvillohet në sfondin e shpesh të përsëritura dhe jo dolechennyh sëmundjet akute, kronike inflamacion lezione udhë ajrore, proceset alergjike, si dhe rreziqet profesionale (irritues kimike, pluhur, tendosje zërin, etj).

  Në mëshirë të fatit të dalluar kataral, formën hypertrophic dhe atrophic e pezmatim i fytit kronike.

  Në formën kataral me skuqje dhe trashje e mukozën e laring dhe litarët vokale. Nuk është një thatë, gërvisht, ndjesi trup i huaj në fyt, kollë, zë ngjirurit e zërit bëhet.

  Formë hypertrophic e pezmatim i fytit kronike mund të jetë i Bluetongue, por mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur. Ka një shtim i mukozën e laring, më e theksuar në folds vokale. Laring është e mbuluar me mukozë ngjitet për shkak të mosfunksionim të gjëndra e mukozën e laring.

  Forma atrofik kryesor e shenjave të sëmundjes janë të thatë, gërvisht, ndjesi të huaj trupit në fyt, kollë me këlbazë e vështirë të largohet. Në këtë formë të pezmatim i fytit është i hedh lëng Mukoza e laring.


  Si për të trajtuar fytit

  Trajtimi i pezmatim i fytit akut - është pije bollshëm alkaline, banjot nxehtë këmbë, nëse nevojitet nga nje mjek - trajtim anti-inflamator në formë të antibiotikëve dhe preparateve sulfanilamide.

  Përshkruesit, hiqni edemë indeve (antihistamines të tilla si tavegil). Ndoshta u bashkuar fizioterapie (inhalimi). Pacientët duhet të ushtrojnë mënyrën e zë (e nuk sforcohem zërin tuaj) dhe dietë (eleminuar ushqim erëza).

  Trajtimi i pezmatim i fytit kronike më të vështirë. Trajtim Designed tonik, trajtim i ditës dhe fizioterapi.

  Trajtim lokal përfshin injeksione në laring drogave të ndryshme dhe lubrifikimin e tyre të mukozën.

  Fizioterapia - është kryesisht mbytje. Para atë mukusit emëruar hedh lëng dhe drogës expectorant dhe vetëm atëherë - droga aerosol dhe vajra bimore.

  Fizioterapi përshkruar, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin në indet e laring (UHF, banjot baltë, etj).

  Informacion nga artikullin "pezmatim i fytit".