Akut qelbëzuese trajtim otitis media e otitis


 • Çfarë tacos otitis media, simptomat otit
 • Trajtimi i otitis

 • Çfarë është otitis media, simptomat otitis

  Në shumicën e rasteve, otitis media ndodh si një komplikacion i infeksioneve respiratore akute (ARI) dhe ndodh në dy forma: kataral dhe purulent. Shkaku më i zakonshëm i otitis media - ftohtë të përbashkët. I dobët predispozicion fëmijë imunitet për reaksionet alergjike, prania e adenoids në nasopharynx, paaftësia për të fryj hundën, etj të çojë në faktin se infektuar mukusit nga zgavrën e hundës dhe nasopharynx përmes tubit auditory depërton në veshin e mesëm.


  Urtësia konvencionale që penetron infeksion veshin jashtë kanalin e veshit për shkak të gabimit, dhe shprehja e famshme se "në sytë e fryrë", në fakt, nuk ka kuptim.

  Masa edhe absurde të tilla si veshur kapele apo të përhershme, veshët e tilla mbylljen me pambuk. "Otitis infektuar" të jetë e mundur. Parandalimi është parandalimi i otitis dhe trajtimi kompetent i ftohjet e zakonshme, veçanërisht shoqëruar nga undead fortë.

  Sëmundja fillon zakonisht akute, shpesh natën, pasi fëmija të vënë në shtrat. Simptomë kryesore është dhimbje në vesh, e cila mund të jetë shumë i fortë. Sigurisht njëherë temperatura ngrihet, përkeqësuar shëndetin e përgjithshëm. Në foshnjat sëmundje manifestohet me një ankth të mprehtë, duke qarë. Child shtrin dorën për të veshi i pacientit refuzon të nipples.


  Gjumë ndërprerë, oreks, stools lirshme shpesh duket.

  Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes të çon në faktin se në veshin e mesëm zgavër formuar qelb, që shpon daulle e veshit dhe fillon të ecë nga kanalin e veshit. Formë bluetongue e purulent otitis ndryshime. Ndonjëherë, sidomos në foshnjat, ajo është shumë e shpejtë. Me ardhjen e earaches qelbëzimit zakonisht zvogëlohet ose të ndalet krejt, uljen e temperaturës, përmirësimin e shëndetit të fëmijës.

  Për fat të keq, një zhvillim mjaft i favorshëm nuk ndodh gjithmonë. Ndonjëherë nuk prishet e qelbit përmes daulle e veshit, dhe fillon të përhapet në pjesët fqinje të kockave të përkohshme që të çon në komplikime të tilla të rënda të tilla si meningjiti.  Trajtimi i otitis

  Pra, çfarë të bëni nëse një vesh të sëmurë fëmijëve? I parë dhe më i rëndësishëm rregull: sa më shpejt të jetë e mundur për të treguar otolaringolog specialist fëmijë. Në këtë situatë, vetëm mjeku Ent mund të bëjë diagnozën e saktë, për të vlerësuar ashpërsinë e sëmundjes dhe caktojë trajtimin e duhur. Me mbikëqyrje të duhur mjekësor, otitis më pakomplikuar mund të shërohet në shtëpi.

  Trajtimi zakonisht përfshin një kurs të antibiotikëve. Zakonisht në formën e tabletave ose shurupe për fëmijët. Njëkohësisht përshkruesit florës normale të zorrëve, protivogistaminnye drogë. I emëruar në nivel lokal pika të caktuara veshit, pika hundës.  Nëse fëmija ankuar e veshit, të bëjë të mëposhtme. Të matur temperaturën, nëse është e nevojshme, të dhënë antipiretik. A nuk të hyjë në fuqi fëmijën në shtrat, dhimbje horizontalisht zakonisht rritet. Zakapayte pika vasoconstrictor hundë (naftizin, halazolin, vybrotsyl etj). Dripping, për shembull, në vrimë hunde majtë, anim kokën e fëmijës për të majtë dhe anasjelltas. Në një vesh të lënduar, pika veshit duhet të dalë. Është më mirë për të zgjedhur ato që përfshijnë qetësues, ju lutem, të tilla si "Otypaks." Pika duhet të jetë temperatura e trupit, kështu që para-ngrohtë shishe në dorën tuaj ose në një gotë me ujë të ngrohtë. Vënë fëmijën tuaj veshit të sëmurë side up, tërheq veshin mbrapa dhe lart.

  Zakapayte 4-6 bie në kanalin e veshit, pyesni fëmijën tuaj për të gënjyer disa minuta, pastaj vesh afër top pambuku. Do të bëjë përpjekje për të treguar mjekun e fëmijës.

  Tani një numër i gabimeve të zakonshme apo çfarë jo për të bërë. Në temperatura të larta nuk mund të bëhet ngrohja ngjesh në vesh. Kjo mund të pengojë seriozisht gjendjen e fëmijës. Nëse vesh filloi rrjedh qelb ose të përpiqen të thellë të pastruar burbuqe veshit. Në të mirë ajo nuk bën asgjë, në më të keq - do të daulle e veshit lëndim. A nuk i japin antibiotikët apo medikamente të tjera pa folur me mjekun tuaj.