Bronkit akut


  • Simptomet e bronkit
  • Trajtimi i bronkit
  • Parandalimi Bronkit

Për fat të mirë ka disa mjekë që mund të saktë
të përcaktuar se cila sëmundje dhe për këtë arsye trajtimi.
Por për të luftuar këtë sëmundje si bronkit më mirë më shumë
të mësojnë ku ajo është marrë që organet vuajnë prej saj, si ajo
trajtohen, dhe më e rëndësishmja se si të mos lënduar bronkit.

Patogjenët bronkit
- Viruset, bakteret. Ekspertët vuri në dukje se patogjenët bronkit
i ndryshëm në varësi të moshës së pacientit. Infeksionet virale të reduktuar
Aftësia mucous membranes bëjnë punën e tyre të përditshme - të pastër.
Kështu ata krijojnë kushte optimale për marrjen florën microbial e

infeksion sipërme të traktit respirator në pjesë të tjera të traktit të frymëmarrjes.
Trupi llogore, dhe ai nuk mund të përballen me viruse dhe
Bakteret pa ndërhyrje mjekësore. Kjo proceset e brendshme. Çfarë
Si për të jashtme - simptomat janë shumë të ngjashme me fazën fillestare
gripit, pneumoni.

Simptomet e bronkit

Bronkit fillon me një të ftohtë. Pastaj ka
kollë e thatë (jo otharkyvaetsya), një person është i dobësuar, është e lartë
temperaturën e trupit. Rrallë, por nganjëherë gulçim. Megjithatë, simptomë kryesore
bronkit - një kollë e thatë. Një ditë më vonë kollë lagësht,
lagështi fillon të tërhiqen. Kjo periudhë e simptomeve akute e kaluar në
më shumë se 3-4 ditë.


Kurë Okonchatelno bronkit për 7-10 ditë. Por atë
ndodh vetëm nëse ka filluar në kohë për të trajtuar bronkit dhe
është e rëndësishme - trajtohen siç duhet. Formë ndryshe akute
bronkit kronik rrjedh se shumë më e vështirë për të kuruar.

Trajtimi i bronkit

Në mënyrë tipike,
i emëruar në mënyrë tradicionale: të bollshme vitamina ngrohtë pije në
antipyretics temperaturë të lartë. Parakusht për
Trajtimi - pjesa tjetër shtrat. Kur temperatura e trupit nuk është më
ndihmëse Rritja mund të përdoren - mustardë,
fërkim në kafaz i kraharorit me ointments të veçanta.

Po ashtu
të ndihmojë me bronkit mbytje. Një mjet i mirë mund të jetë shkëputur
supozojmë banjot këmbë me mustardë. Uji është holluar në 40 gradë
mustardë (1 litër ujë 1 tbsp. lugë pluhur) dhe këmbët në lavaman
gjunjë.


Në disa raste, antibiotikët janë emëruar.
Funksioni i tyre varet nga ashpërsia e sëmundjes, moshës së pacientit. Në
Ndihma e antitussives dhe expectorants. Nëse bronkit
fëmijë, zgjedhje përgatitjet ftohtë nuk duhet të varet nga
çfarë përgatitje është këshilluar në farmaci dhe në të cilën të
ky rast është më i përshtatshëm - ajo zgjidh mjekun. Për shembull,

do të thotë të centralizuar duke vepruar antitussive të tilla si "codeine"
jap fëmija nuk duhet të jetë. Së pari, këto barna të shtypur kollë
refleks, duke ngadalësuar rrjedhjen e mukusit bronkiale, përveç kësaj,
fëmijë ata mund të shkaktojë efekt hallucinogenic. Në mënyrë të ngjashme me kujdes
Ju duhet të përdorni expectorants. Sidomos në qoftë se të sëmurë me bronkit
Viti i parë fëmija. Nga droga expectorant përfshijnë -
Oman, alte, thermopsis gjethe delli bar.

Këto barna përfshijnë
alkaloide - ata ndihmojnë në forcimin bronchioles peristaltikės, në këtë mënyrë
të ndihmojë të hequr mukusit nga bllokimet bronkial. Por nëse fëmijës

kanë një shumëllojshmëri të sistemit nervor qendror më i mirë
braktisim këto barna sepse ata përforcojnë dhe të vjella
kollë reflekset, e cila mund të shkaktojë asfiksisë dhe aspiratë apo
Atelectasis Arsimit. A nuk mendoni se për shkak se këto barna
origjinë bimore, dhe dëm prej tyre nuk do të jetë një fëmijë. Ndonjë
drogës mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Më parë
ajo nuk është e nevojshme për të zgjedhur trajtime. Vetëm një mjek mund
di cila medikament është i përshtatshëm në secilin rast.

Parandalimi Bronkit

Bronkit është më shpesh në fëmijët. Për të parandaluar
nuk e vënë fëmijët në rinitit kronike të gjatë, me kohë

trajtojnë sëmundje inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes. I rritur
Parandalimi është e thjeshtë - nuk ka pirja e duhanit, alkoolit. Këto zakone
dobësojnë trupin. Gjithashtu kontribuar bronkit hipotermi,
dhe sëmundjet kronike inflamatore. Për të mbrojtur trupin
të jetë i sigurt për të marrë vitaminat për bronkit jo më i shqetësuar.