Apendiksit akute


 • Simptomet e apendiksit
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Trajtimi i apendiksit
 • Periudha postoperative

 • Simptomet e apendiksit


  Simptomë më e rëndësishme e apendiksit - papritmas
  ka një dhimbje e shurdhër pa lokalizimin qartë në bark e sipërme
  ose kërthizë. Pas disa kohe (nje mesatare prej 1 deri ne 12 ore)
  dhimbje lëviz në anën e djathtë të barkut, në fund (çapokor
  Rajoni). Fakti se dhimbja ka lëvizur në të djathtë tregon se
  inflamacion kapur gjitha shtresat e murit të apendiksit. Vend
  dhimbja nuk eshte gjithë njëjtë. Kjo varet në vendndodhjen shtojcën. Dhimbje
  mund të lokalizuar në rajonin e duhur çapokor, në sektor të djathtë e sipërme,

  në anën e barkut ose në rajonin e mesit, ose mbi pubis.

  Tjetër
  karakteristikë e simptomave apendiksit - të përzier. Gjallërisht
  shfaqet në fillim të sëmundjes, ndonjëherë vjen deri të vjella. Karrige
  zakonisht nuk preken, por në raste të rralla janë të rralla.

  Një tjetër simptomë karakteristikë - gjuha me lagështi,
  të veshura me lulëzim të bardhë. Pacienti është e vështirë për të lëvizur ose teshtij, kollë
  - Çdo papritur rritet dhimbje lëvizje. Në mënyrë tipike, dhimbje
  rrit me anën e majtë të pacientit. Temperaturën e trupit
  zakonisht të lartë (të ulët të keq).


  Çfarë duhet të bëni?

  Nëse këto simptoma ndodhin - duhet menjëherë


  Thirrni një doktor. Sepse vetëm një mjek mund të përcaktojë se në çfarë
  shkakton ndryshimet e mëposhtme në trup. Në
  diagnozë të saktë - apendiksit akute në mjekët e shërbimit
  ka shumë mënyra. Në veçanti probing (prekje) në
  metoda të ndryshme - apendiksit janë të theksuara. Por asnjë
  Megjithatë, sëmundja mund të ngatërrohet me tjetrën, për shembull,
  pyelitis, dhimbje barku i veshkave, shtatzëni ektopike, akute
  cholecystitis, etj Vetëm një mjek mund të përcaktojë nëse ajo është për apendiksit
  Në të vërtetë.

  Asnjë mënyrë për të vizituar një mjek jo për të marrë
  painkillers (analgesics). Kjo është vetëm një blanë themelor

  simptomat dhe mjeku do të jetë e vështirë për të diagnostikuar, për këtë arsye,
  Ndihma mund të jetë i gabuar (por kjo është e rrallë). Por
  fatale (vdekja) i apendiksit shpesh e lidhur me marrjen
  analgesics.


  Trajtimi i apendiksit

  Vetëm operative. Në çdo rast mbajti
  kirurgji, edhe nëse ekziston dyshimi i arsyeshëm
  apendiksit. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme.


  Periudha postoperative

  Pas pacient kirurgji qëndrojë në spital nën mbikëqyrje mjekësore. Ushqimi për të ardhshëm:

 • Pas 2 orë pas operacionit për të njomet buzët, shtupë gojë lagur me ujë të zier ose mineral.

 • Pas 4-6 orësh shpëlarje gojën me sherebelës lëng mishi dhe kamomil.
 • Pas 24 orë (në dëshminë e mjekut) mund të pini ujë mineral pa
  gazit ose supë hips pa sheqer. Jo më shumë se 1 litër një trokitje.
 • Pas 36-48 orësh njëjtë të ujit mineral pa gaz, pa puding
  sheqer fruta të thata, çaj unsweetened dobët, të ulët-yndyrë kos.
 • Në ditën e tretë lejohet vezë të ziera, vezë të fërguara me avull, pule
  supë, të lëngshme qull, pelte, lëng, natyrore, bukë të thata të bardha,
  gjalpë, kos.
 • Dietë më tej pacienti tregon mjeku. Në
  prognozë akute apendiksit është zakonisht i favorshëm. Kryesor në kohë
  kërkoni këshilla mjekësore.