Hormonet dhe terapi fizike në trajtimin e spondylitis ankylosing


 • Mjekimi me hormone
 • Terapia fizike në spondylitis ankylosing

 • Aktualisht drogës që ju lejon për të kuruar plotësisht spondylitis ankylosing, nuk ekziston. Mjekët përpiqen për të kombinuar mjete të ndryshme, por deri më tani ata mund të përmbajnë vetëm sëmundjen. Deri më tani, nuk është debatuar në lidhje me diturinë e trajtimeve të ndryshme.


  Mjekimi me hormone

  Kortikosteroidet nga njeriu veshkave si përgjigje ndaj ndonjë procesi inflamator. Quite një kohë të gjatë më parë, në 1949, shkencëtarët gjetën një mënyrë për të sintetizojnë artificialisht këto hormonet në doza të larta të administruara për të pacientit për lehtësimin inflamacion.

  Përhapur gjetur terapi të tillë për trajtimin e pacientëve me spondylitis ankylosing. Megjithatë, shpejt doli se kortikosteroidet hequr inflamacion në joints, kanë një numër të efekteve negative në trup. Si çdo hormonal kortikosteroidet marrë artificialisht shkaktojë varësisë, fizik dhe mendor. Me futje të rregullt të kortikosteroidet, trupi ndalon prodhimin e hormoneve vetë, atrofi veshkave. Shfaqja Mbipesha e qimet e fytyrës, Ulçera në stomak - kjo nuk është e gjitha efektet negative të përdorimit të zgjatur të kortikosteroideve. Kjo është shumë e rrezikshme për pacientët me spondylitis ankylosing kanë osteoporozën shkaktuar duke marrë steroid.


  Rritja brishtësia e kockave që çon në thyerje dhe palëvizshmëri të detyruar për shkak të gipsit mund të jetë për pacientët me spondylitis ankylosing fatale.

  Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha rreziqet, kortikosteroidet trajtimit mund të japë efekt të rëndësishëm terapeutik dhe të përmirësojë gjendjen e pacientit. Prandaj, çështja e justifikim për përdorimin e kortikosteroideve në çdo rast duhet të vendoset në mënyrë individuale. Duhet kohë për të parandaluar apo të paktën reduktuar në minimum efektet e dëmshme të drogës. Kështu, droga në formë të pilulës, të tilla si prednisone, të marra në të njëjtën kohë, pirja e bollshme enveloping lëngjet e stomakut - supë ose kos për të reduktuar efektet e dëmshme në stomak.

  Nëse hormonet janë dhënë me injeksion, pacienti duhet të përqëndrohet në parandalimin e osteoporozës, dmth më shumë kohë në terapi fizike. Kur lëviz një kockë vjen kalcium më shumë se forcon ato.

  Nëse inflamacioni është i koncentruar në çdo një të përbashkët, e përdorur shpesh nga përgatitjet lokale infuzion përmbajnë kortikosteroidet. Këto injeksione janë zakonisht të vetme, ata sjellin një lehtësim të përkohshëm, por të konsiderueshme. Përveç kësaj, administratës i vetëm i drogës nuk shkakton efekte anësore.


  Terapia fizike në spondylitis ankylosing

  Fizioterapia për pacientët me spondylitis ankylosing përdoret zakonisht në lidhje me terapi të drogës gjatë trajtim spa dhe për të vazhduar faljen.

  Fizioterapi më e zakonshme është terapi magnetike, thermotherapy dhe cryotherapy. Mjekët pajtohen mbi efektivitetin e secilit nga këto karakteristika, si edhe, dhe vetë pacientët.

  Provokim më i vogël është magnetik. Trajtimi fushë magnetike pothuajse gjithmonë sjell pacientë spondylitis ankylosing në pak lehtësim afatshkurtër. Për shkak të faktit se shumë pacientë të vështira për të shkuar në klinikë për procedurën, ata shpesh blerë pajisje për terapi magnetike në shtëpi.

  Trajtimi i ngrohjes shumë lehtë në shtëpinë tuaj, por përvoja tregon se në disa raste banjot parafine ose ngrohje pads mbi nyje dhimbshme mund të shkaktojë edhe më shumë inflamacion.

  Efekti pozitiv është sauna, vaskë nxehtë por mund të rrisin nyjet e tumorit.

  Polemika më e madhe është rreth cryotherapy, dmth trajtimin e të ftohtë. Më shumë gjasa, kjo është për shkak të përkeqësimit të mprehtë e gjendjes së përgjithshme të pacientit, e cila është vërejtur pothuajse gjithmonë pas sesionit cryotherapy. Shumë mjekë menjëherë paralajmërojnë pacientët pas sesionit të parë mund të të gjitha nyjeve përflakur. Por kjo nuk do të thotë se cryotherapy sjell vetëm dëm. Një numër i pacientëve pas një jave procedurat e pranimit ndodhur një përmirësim të dukshëm.

  Kur trajtimi sanatorium i pacientëve spondylitis ankylosing përshkruar banja klorid sodium, kanë efekt anti-inflamator dhe analgjezik dhe dush Bishofit.

  Masazh dhe terapi chiropractic është përdorur gjithashtu për të trajtuar spondylitis ankylosing, kur sëmundja është në faljen. Pothuajse të gjithë mjekët kanë tendencë të besojnë se masazh nuk duhet të jetë intensive, ajo mund të provokojë vetëm inflamacion. Kjo pikëpamje argumenton mjekësi tradicionale. Ka raste kur gjendja e pacientëve spondylitis ankylosing përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme pas disa kurseve të vështira masazh të kryera nga healers popullore jo të njohura nga mjekësia zyrtare.

  Nga lart ajo vijon se askush nuk trajtime fizioterapi për ankylosing spondylitis ka asnjë mendim i vetëm dhe i durueshëm të duhet kur të zgjedhin për të mbështetet në intuitë dhe trupi reagim vet të tyre.

  Informacion nga neni "spondylitis ankylosing"