Artrit Gonorrheal


 • Simptomat e artritit septik
 • Trajtim artrit gonorrheal

 • Simptomat e artritit septik

  Arthritis ndodh zakonisht brenda 10-30 ditëve pas urethritis akut gonococcal (inflamacion i rreshtim të uretrës) ose disa muaj në urethritis kronike gonorrheal, prostatitis, inflamacion i shtojca. Në disa raste, veçanërisht në gratë që vuajnë nga gonorre panjohur, artrit mund të jetë manifestim i parë i një të qartë, momente duke provokuar shpesh lindjes, aborti, menstruacioneve. Filloni artritit zakonisht akute, klinik shpaloset plotësisht në disa ditë. Sëmundja shfaqet në tipit olihoartrita (polyarthritis me dëmin që vetëm disa (dy ose tre) të nyjave), rrallë - artrit (një sëmundje në të cilën shkatërrimin e kërc kyçeve); shpesh të prekur gju, kyçin e këmbës, bërryl dhe promenezap'yastkovi nyje.

  E theksuar tipike, ndonjëherë e dhimbshme, dhimbje, skuqje lokale dhe ngritjen temperaturën e saj.


  Gjetjet radiologjike në sëmundje akute ose subakut arthritis gonococcal është zbuluar herët në osteoporozën, ndonjëherë shumë e theksuar ("xhami"). Rezultati i artritit gonorrheal është shpesh artroze deformimeve të mesëm. Është e rëndësishme për të zhvilluar një takim terapi synovial bakteriologjik mbjellje fluide, e ndjekur nga identifikimin e mikroorganizmave të zgjedhura.

  Diagnoza e artritit gonorrheal mund të konsiderohet si provohet absolutisht në zbulimin gonococci në të përbashkët. Në raste të tjera, diagnoza bazohet në komunikimin me artrit urogjenital gonorre.
  Artrit akute gonococcal duhet të dallohen nga origjina e tjera infiktsionnyh artritit (streptokoksike dhe kështu me radhë. F.), Sidomos kur nuk ka honokokkovoy bindëse dëshmi për shkak të infeksionit. Sidomos është e vështirë të bëhet dallimi në mes artrit artrit gonococcal sindromi Reiter së në. Në tregojnë simptomat e fundit të syve (konjuktivit), mukozës orale dhe lëkurës (blednorahicheskaya Keratoderma) organizma virus-like alokimit (halproviy ose benzoniy).

  Trajtim artrit gonorrheal

  Në periudhën akut - pozicion të qetë dhe të rehatshme për gjymtyrë e prekur duke përdorur jastëkë ose mbështetëse, ngrohje të thatë në të përbashkët.

  Cakto Penicilina 1-2.000.000 njësi në ditë apo tetracycline 250 mg me gojë 4 herë në ditë për 7 - 10 ditë. Recommended aspiratë përsëritet çdo ditë (thithje) fluide synovial (me artrit septik) dhe që marrin ilaçe anti-inflamator (indometacin, reopyryn, phenylbutazone, aspirina, etj). Në mungesë të efektit të drogave të tjera, zgjatur rrjedhën e sindromi dhimbje arthritis me artrit nehnoynom përdorim të lejuar së drogës kortikosteroide.

  Kur inflamacion stihanii sistematikisht përshkruajnë masazh muskujve dhe fizioterapinë, fizioterapi (solux, diatermi, banjot parafine).

  Trajtim spa me aplikimet baltë treguara në ngjarjet e mbetura në nyje.