Konyunktyvit Gonococcal


 • Manifestimet
 • Trajtimi dhe parandalimi i konjuktivit gonococcal


  gonococcal conjunctivitis - një inflamacion i mukozës së syve, të shoqëruar nga
  qelbëzim të bollshme; më shpesh shkaktohet nga gonokoku
  (Honoblennoreya). Ka honoblennorey (konjuktivit neonatale) dhe foshnjat
  të rriturit. Në tjetër. kohë për shkak të suksesit të luftës kundër gonorresë dhe
  B. Parandalimi në spitale B. jashtëzakonisht të rralla.
  Konjuktivit Gonococcal ose honoblennoreya ndodh në kontakt me mukozën e syrit gonorrea Neyssera.


  Gonorrea është një sëmundje shumë serioze të syrit. Rreziku i kësaj sëmundjeje është i mundur kornea humbjen gonokoku.

  Manifestimet


  Gonococcal konjuktivit rriturit sëmurë, fëmijët dhe foshnjat. Në të rriturit dhe fëmijët infeksionit shpesh ndodh kur hyjnë në infeksion të syve në duart e pacientëve organet gjenitale, përdorimin e peshqir të përbashkëta dhe liri krevat.


  Të sapolindurit i infektuar nga nëna e sëmurë në lindje gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes. Honoblennoreya Newborn zakonisht ndodh ditën e dytë ose të tretë të jetës. Të qepallat bymehet në mënyrë dramatike, duke u bërë kaltërosh-vjollcë. Ënjtje shekull është shumë i ngushtë. Një fëmijë nuk mund të hapur sytë e mi.


  Në ekzaminim, duhen bërë përpjekje për të prochynyty qepallë. Kjo rrjedh nga e harlisur e syve ngjyrë të shkarkimit të pantallona të gjera të mishit.


  Mukoza është e theksuar e kuqe bleeds lehtë kur preku.


  Me sëmundje të mëtejshëm ënjtje të qepallave të bëhet më pak i dendur, dhe alokimi i syrit bëhet karakter purulent.


  Danger honoblennorey është për të mundur kornea. Në edemë shënuar e qepallave është compression i kornesë dhe shkelje e ushqimit të saj. Në të dëmit më të vogël në korne e saj lehtësisht të lindin ekzemë plagë. Ulçerë kornesë mund të rritet në madhësi në gjerësi dhe thellësi, të çojë në vrimë kornesë dhe depërtimit të infeksionit brenda syrit. Nëse pezmatimi zhvillon të gjitha të syrit (purulent Panophthalmitis), ajo kërcënon atrofi kokërdhok me humbjen e vizionit në këtë sy.

  Purulent ulçerë e kornesë vetëm mund zarubtsyuvatysya për të formuar një perde corneal (kataraktit). Për fat të mirë këto komplikime janë të rralla.


  Pacientët Adult honoblennoreya rrjedhat më të vështirë.


  Në manifestimet okulare shfaqen ethe, lezione të nyjeve, muskujt dhe sistemin kardiovaskular. Më të rriturit gonorrea ndodh në një sy, por komplikimet e kornea dhe tërë syrit janë shumë më të zakonshme. Kjo çon në formimin e kataraktit të mëdha dhe humbjes së vizionit në syrin e prekur. Në fëmijët më të vjetër, si në të rriturit, zakonisht prek një sy, por komplikimet janë më pak të zakonshme, por akoma më shumë se në foshnjat.

  Për të konfirmuar diagnozën honoblennorey kërkimore sjellje laborator sekrecionet conjunctival SAC nga prania e gonorresë atje.
  Trajtimi dhe parandalimi i konjuktivit gonococcal

  Me qëllim të parandalimit konjuktivit gonococcal gjitha të sapolindur rubbed sytë e tij me një shtupë pambuku me zgjidhje dezinfektues dhe futur në qeses conjunctival të çdo sy një rënie e sulfatsil sodiumit. Varrosje përsëritet pas 2-3 minutash.


  Për trajtimin e konjuktivit gonorrheal emëruar në antibiotikët pacient në doza moshën e duhur. Sytë lahen në mënyrë të përsëritur me tretësirë ​​antiseptike dhe varrosur zgjidhjen e penicilinës dhe antibiotikëve të tjerë ose sulfatsil sodiumit.

  Në natën në zgavrën e konjuktiva vë ointments dhe antibiotikët. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e gonococci në egra të zgavrën conjunctival.


  Me trajtimin e duhur, shërim ndodh brenda pak ditësh, komplikime të rënda shmanget.


  Parandalimi i konjuktivit gonococcal është diagnoza në kohë dhe trajtimi i gonorresë gjenital, masat sanitare.