Agjërimi për dhe kundër


 • Kreshmë
 • Format e urisë
 • Do të agjërimit për të humbur peshë?

 • Esëll përdorur për shekuj në shumë kulturave dhe feve të arritur qëllimet e ndryshme sot agjërimi është parë shpesh si një "dietë" modë. Agjërimi i atribuohen veti me të vërtetë magjike: lirimin trupin e toksinave, pastrimin shpirtëror dhe marrjen e shpëtoj paund shtesë. Tingëllon shumë joshëse ...

  Jeni uria - një terapi shëruese apo është vetëm hype e trupit? Çfarë në të vërtetë ndodh në trup, dhe çfarë rreziqe kroyatsya në agjërim, ne do të përpiqemi për të kuptuar.


  Kreshmë

  Ushqim Disclaimer ndihmon pastrimin e brendshme fizike dhe shpirtërore. Agjërimi është përdorur ndonjëherë si një metodë për trajtimin e sëmundjeve të caktuara, në këtë rast, në vend të javët e rekomanduar e agjërimit mund të zgjasë deri në 2-4 javë.

  Gjithnjë e më shumë njerëz, kryesisht gra, të shikojmë të greva e urisë është në vjeshtë, ajo nuk është e lidhur gjithmonë me fenë, por më tepër dëshirën për të përmirësuar trupin me natyrën. Për shumë, agjërimi është një mënyrë për t'u çlodhur, të gjejnë ekuilibrin e brendshme dhe paqen.

  Shumë e rëndësishme kur agjërimit - disponimi emocional dhe trajnim. Ne nuk duhet të detyrojë veten "otmuchatsya" disa ditë pa trajton tuaj të preferuar dhe konfigurim pozitiv vetë, por në këtë rast një sukses i garantuar.


  Në këtë rast, truri nuk e njeh rrezikun dhe dërgon sinjale uri, nuk prodhon hormonet e stresit.

  Rreth dita e tretë e agjërimit fillon të prodhohet në mënyrë aktive serotonin hormon, dhe me të një ndjenjë e paqes së brendshme dhe kënaqësi. Gjatë kurs i agjërimit shpesh përkeqësohet shqisën e të nuhaturit dhe kontakt, ndjeu një rritje të forcës së re.

  Shfaqja e forcave të reja gjatë agjërimit duket absurde, por kuptohet lehtë. Trupi ynë shpenzon shumë energji për të përpunuar ushqimin gjatë agjërimit organizmave të kursyer të drejtuara për të shërimit të energjisë apo organ vetë-rregullimit.  Ky parim është përdorur për mijëra vjet në mjekësi lashtë - Ayurveda. Megjithë humbje peshe shpejtë gjatë agjërimit, një kurs në asnjë mënyrë nuk mund të shihet si një dietë të shpejtë.


  Format e urisë

  Refuzimi i plotë i ushqimit në çdo formë. Dietë e përditshme përbëhet nga vetëm 2-3 litra lëngje kalori-pa (ujë, TEAS bimor). Kjo është lloj i agjërimit është e lidhur shpesh efekte negative shëndetësore.

  Më shumë mbështetësit mes mjekëve është një formë tjetër e agjërimit, me të përditshme djerse%
  D1? Ebleniem 500 kalori përmes një ushqim të lëngët: proteina (hirre, qumësht soje), minerale dhe vitamina (supë perimesh dhe lëngjet e frutave dhe perimeve të freskëta), acidet yndyrore esenciale (të ftohtë presion vaj).  Forma e dytë e agjërimit është më e lehtë dhe shkakton më pak dëme në trup. Programi është që të përgatisë agjërimin (1-2 ditë para agjërimi sasinë e energjisë nga ushqimi është i kufizuar në 1000 kcal, mundësisht vegjetal) dhe një tranzicion gradual në një dietë normale në fund të kursit (2-3 ditë). Para se agjërimi kurs duhet të përgatisë një mendje psikologjik pozitivisht në përmirësimin e shëndetit, të heqin dorë cigare, alkool dhe kafe.

  Në ditën e parë të agjërimit është e rekomanduar për të pastruar zorrë me një zgjidhje e kripë (sodium sulfate) Glauber-së.

  Perqendrimi i tretësit është llogaritur si vijon: në normal peshe 20 gr. Kripë Glauber-së në 0,5 litra ujë, dritë peshë të tepërt - 30 gram. 0,5 litra ujë, me një peshë të fortë tepërt - 40 gram. për 0,75 litra ujë.

  Pini të ngrohtë agjërimin zgjidhje Sutra për të përmirësuar shijen ju mund të shtoni lëng limoni. Në tre ditët e para të agjërimit të jetë e mundur efektet anësore negative: koke dhe migraines, presionit të ulët të gjakut, dhimbje barku, dhimbje shpine, çrregullimeve të përkohshme vizuale, edemë, pagjumësi. Në përgjithësi këto simptoma janë të shpejt dhe në më gjatë agjërimit nuk është një ndjenjë e butësi, një hov të energjisë, iluminizmi dhe përmirësimin e efikasitetit.  Kohëzgjatja e rekomanduar e agjërimit - 7 ditë. Zhvendoset në një dietë të shëndetshme duhet gjithashtu gradualisht. Hani ditën e fundit të një urie grevë 1 mollë për drekë, përtyp tërësisht për darkë - supë të lehtë perimesh.

  Brenda 2-3 ditëve në vijim duke agjëruar duhet të ndjekin të njëjtën dietë si në përgatitje për grevë. Kryerja uria normën më të mirë 1-2 herë në vit, por dimrit është shmangur më të mirë, si kjo kohë e infeksioneve të virusit shfrenuar.

  Në tre ditët e para të agjërimit trupi është rindërtuar në një mënyrë të re dhe fillon për të përdorur burimet e brendshme të saj - proteina dhe yndyrna. Shpenzuar kryesisht në proteinat e muskujve, yndyrna atëherë fillojnë të përdorin.

  Nga kjo pikë e uria shumë e konsiderojnë më negativ.

  Kundërshtarët e uria argumentojnë se një refuzim i plotë i ushqimeve nuk do të forcojë, por më tepër dobëson trupin dhe e bën atë më të prekshëm ndaj infeksioneve dhe viruseve. Fast humbje e muskujve mund të ndikojë edhe në muskujt e zemrës, e cila është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës.

  Mbështetësit e urisë thonë se në masë të muskujve rivendoset shpejt pas kthimit në dietë normale dhe ushtrim të mjaftueshme. Megjithatë, ajo është e rekomanduar gjatë agjërimit të marrë pije që përmbajnë proteina (kos, hirrë, qumësht soje) dhe qëndrojnë fizikisht aktiv (në këmbë, vrapim, gjimnastikë).  Para se agjërimi shëndetin, konsultohuni me mjekun tuaj.

  Ajo është e kundërindikuar rreptësisht uria në rastet e mëposhtme:

 • Lodhje, anoreksi;
 • Depresioni i rëndë;
 • Tiroide Hyperfunction;
 • cerebro-vaskulare pamjaftueshmëri;
 • Dëmtim i veshkave ose hepatik;
 • Shtatzënia dhe gjirit.
 • Uria zgjatur edhe për njerëzit e shëndetshëm duhet gjithmonë të ndodhë nën mbikëqyrje mjekësore.

  Do të agjërimit për të humbur peshë?

  Kjo çështje është e shqetësojnë shumë, por përgjigje të thjeshtë për këtë është e vështirë që të sigurojë. Natyrisht, gjatë rrjedhës së paund uria shtesë pasua shpejt, por gjithashtu u kthye shpejt kur lëvizte në dietë të zakonshme.

  Efekt lavjerrës mund të shmanget vetëm nëse një rishikim i plotë qasjen e saj për ushqim dhe rindërtuar një jetë të re në një mënyrë të shëndetshme.

  Agjërimi, e cila mund të quhet dietë më të lashtë, filluan të aplikojnë për shërimin e trupit dhe mendjes jo për shkak të ndonjë (probleme peshe) sociale ose (të fesë) konventave kulturore dhe shekujve të përvojën e akumuluar.

  Informacion nga artikullin "Agjërimi - pro dhe kundër".