Gjëja kryesore për mastitë


 • Mastodinon

 • Mastodinon

  Ashpërsia e compression gjoks, dhimbje kur preku - të gjitha shenjat mastodynia, shoqërues i vazhdueshëm dështimit mujore hormonal, karakteristikë e periudhës premenstrual. Në mënyrë tipike, fillimi i "ditët kritike" janë të dhimbshme dhe manifestime. Nëse jo, ekspertët mjekësore janë këshilluar me forcë që të konsultoheni me një mjek - ju mund të kenë zhvilluar gjoksin, një nga sëmundjet më të zakonshme të gjirit.

  Mastopatia - a beninje dishormonal sëmundje gjirit ku prish raporti normale të elementëve lidhës dhe epiteliale e indit te gjirit.

  Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë të shumta: mjedisi i keq, dhe dietë të pahijshme, dhe ritmi i tërbuar i jetës sonë dhe stresi të vazhdueshëm. Shtoji kësaj sëmundjeve gjinekologjike kundër cila sapo ndodhin çrregullime hormonale që çojnë në mastitë. Në mesin e këtyre sëmundjeve - fibroids mitrës, cysts, cikli menstrual, etj Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e mastitit përfshijnë mungesën e lindjes dhe ushqyerjes me gji, si dhe - abort.
  Prodhimi i qumështit të gjirit është e rregulluar në pothuajse që nga fillimi i shtatzënisë, ndërprerja e procesit të treguar nga negativ në të gjithë trupin e femrës, dhe kryesisht në shëndetin e gjirit.


  Mastopatia - sëmundje "polivalente", që ka jo një, por disa shkaqe.

  Ne duhet t'i kushtojë vëmendje të: i gjirit nuk është i njëjtë, sëmundje kërkon trajtim. Në 90% të mastopathy të dyshuar vetëm në fazat e hershme të zhvillimit - nëpërmjet vetë mujore në 6-12 ditë të ciklit menstrual. Edhe në qoftë se ju jeni të paturit e ndonjë problem, mjekët rekomandojnë çdo gjashtë muaj për të vizituar një mammologist specialist. Gjithashtu, provoni, nëse është e mundur, që të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive. Edhe në parandalimin e kësaj sëmundjeje luan një rol të rëndësishëm të ushqyerit e duhur.

  Është vërtetuar se konsumi i shpeshtë i yndyrë dhe produkteve të mishit të çon në nivele të rritura të estrogjenit në gjak, të cilat mund të çojnë në balancimin hormonal. Të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme fruta sa më shumë, drithëra, fruta. Këto ushqime janë të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë, dhe vitamina të ketë efekt antiestrogenic dhe normalizojë mosbalancim të hormoneve. Kufizojnë konsumin tuaj kafe dhe çokollatë. Sigurohuni që dieta juaj të përmbajë jod mjaftueshëm.

  Si një medikament i besueshëm për trajtimin dhe parandalimin e mastitit dhe PMS mes mjekëve dhe pacientëve kanë provuar të gjatë për të mbjellë jo-hormonal drogës "Mastodinon" kompania "Bionorica" ​​(Gjermani).

  Avantazhi kryesor i kësaj droge është se ajo vepron në një kompleks, që ndikojnë shkakun e sëmundjes - butësisht rikthen bilancit natyror të hormoneve, heq dhimbjen, pengon zhvillimin e proceseve patologjike në gjëndrrat e qumështit dhe redukton shoqëruese nervozizëm PMS dhe ankthin, me fjalë të tjera, një grua kthehet psikologjik rehati dhe mirëqenie normale. Ndryshe nga shumë shtojcave diete, efikasitetin dhe sigurinë e drogës "Mastodinon" provuar cilësinë në studime evropiane. Ajo është gjithashtu shumë e rëndësishme, "Mastodinon" nuk përmban hormone sintetike, ajo përfshin vetëm bimore natyrore ekstrakte VitEx bimë të shenjta dhe të tjera.

  Drogës është toleruar mirë, ekspertët kryesor shumë përvojë në zbatimin e saj, e cila tregon ndodhjen jashtëzakonisht të rrallë të efekteve anësore. Megjithatë, pavarësisht nga fakti se të drogës është shitur në farmaci pa recetë, para marrjes konsultuar me mjekun tuaj dhe të lexoni udhëzimet.