Akupunkturë


 • Akupunkturë ose akupunkturë
 • Hala akupunkturë dhe efektet anësore
 • Master i Acupuncture
 • Pikat akupunkturë
 • Harta akupunkturë
 • Akupunkturë dhe Steriliteti
 • Akupunkturë dhe Pesha Humbje

 • Akupunkturë - një nga metodat më të vjetra të bazuara në njohuritë e strukturës së trupit të njeriut, vendndodhja e qendrave lokale nervore që kanë pikë përkatëse në trupin e njeriut - pikë akupunkture. Akupunkturë është përdorur për lehtësimin e dhimbjeve dhe është konsideruar shpesh një alternativë për metodat tradicionale të trajtimit të sëmundjeve kronike të frymëmarrjes dhe sëmundjeve të syrit, si dhe eliminimin e varësisë nga droga.


  Akupunkturë ose akupunkturë

  Një nga parimet e mjekësisë së lashtë kineze është doktrina e energjisë jetike që kalon përmes kanaleve të caktuara të trupit (dmth.
  n. meridianet). Për këto kanale energjie vital ose Ki energjisë përmes organeve të ndryshme të trupit dhe të siguruar funksionimin e duhur të tyre. Çdo kanal përmes të cilit energjia kalon Ki lidhur me organet e sistemit të jashtme. Në qoftë se ju shkelin rrjedhën uniforme të Ki energjisë ose ndërprerjen e zhvillimit të një sëmundje të veçantë.

  Në sistemin e meridianet që kalojnë nëpër trupin e njeriut, ka më shumë se 1000 pika akupunkturë, ndikojnë që mund të përmirësojë rrjedhjen e energjisë Ki.


  Akupunkturë ndihmon për të identifikuar dhe për të eleminuar meridian kryeministrit clogging atë. Akupunkturë rikthen rrjedhën normale të energjisë duke vepruar në pika të caktuara të vendosura nën lëkurë.

  Tradicionalisht, akupunkturë është përdorur për hala shumë të hollë dhe të mprehtë janë futur në lëkurë në pikat e caktuara anatomike. Për të stimuluar dhe për të rivendosur balancën e energjisë në presionin e trupit aplikuar. Në hala akupunkturë moderne të përdorura janë steril, çelik, dhe për të marrë një rezultat më të mirë në qoftë se ju përdorni aktuale të ulët. Është e njohur se akupunkturë heq dhimbjen, kështu që kjo teknikë është përdorur gjerësisht për lehtësim dhimbje.

  E kombinuar shpesh me terapi akupunkturë lazer dhe stimulim elektronike.

  Next janë disa sëmundje që Organizata Ndërkombëtare e Shëndetësisë (MSH) rekomandon akupunkturë për të trajtuar:

 • Sëmundje e frymëmarrjes - sinusit akut, grykët akute, ftohjet dhe coryza
 • Sëmundje sy - conjunctivitis akute, katarakt, miopi dhe retinopati qendrore
 • Sëmundjet e gojës - dhimbje dhëmbi, malcim nullesh (sëmundje çamçakëz), faringjit
 • Sëmundjet ortopedike - bursit lucheplechevoy ("bërryl tenis"), dhimbje të nervit shiatik, dhimbje prapa, artrit reumatoid, periarthritis humeroscapular
 • Sëmundjeve të traktit të tretjes - hiccups, gastrit akut, ulcera duodenale kronike, kolit kronike dhe akute, kapsllëku, diarre
 • Çrregullime neurologjike - dhimbje koke, migrenë, paraliza e fytyrës, ndër brinjëve nevralgji, urinim i pavullnetshëm nate, sindromi Meniere, poliomelitit, nevralgji trigeminal.

 • Hala akupunkturë dhe efektet anësore

  Qëllimi i akupunkturë - rivendosjen e shëndetit dhe të lehtësojë dhimbje dhe vuajtje. Edhe pse kjo teknikë trajtim duket goxha e çuditshme dhe misterioze, ai me nder përballoi testin e kohës. Gjilpërë akupunkturë është injektuar nën lëkurë në pika të caktuara për të rivendosur ekuilibrin trazuar energjisë. Akupunkturë teknologji moderne përmirësuar dukshëm në krahasim me origjinalin, tani ka kaluar përmes gjilpërës një impuls të vogël elektrike, e cila rrit pikë stimulimi.

  Impulset elektrike gjeneron një pajisje e vogël bateri-powered. Frekuenca dhe intensiteti i pulses mund të rregullohen sipas nevojës. Pas depërtimit të gjilpërës nën lëkurë kanë një ndjesi shpimi gjilpërash ndjenjë të butë - ai tregon pulsin e transmetimit.

  Gradualisht, ju mund të ndjeheni mpirje, rrjedhjen e nxehtësisë, një dhembje të shurdhër ose të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë pranë pikës gjilpërës. Në mënyrë tipike, gjilpërë akupunkturë është injektuar nën lëkurë për 15-30 minuta. Hala mund të rrotullohen ose mjeku manualnyk manualisht, ose ata rrotullohen nën ndikimin e energjisë elektrike ose ngrohjes. Efektet anësore të akupunkturë janë të vogla dhe të përkohshme. Efektet anësore më të zakonshme përfshijnë marramendje dhe gjakderdhje të lehtë pas heqjen e hala.

  Infeksionet e syve dhe birë aksidental i mushkërive që ndodhin në një rast nga njëqind. Megjithatë, para seancës, gjithmonë kontrolloni sterilitetin e hala akupunkturë për të siguruar kundër sëmundjeve infektive të tilla si hepatiti B dhe AIDS.


  Master i Acupuncture

  Si çdo terapist, akupunkturë ose mjeshtër akupunkturist mat vitalitetin, bilanc energjetik ose çekuilibër të trupit. Akupunkturë Master vlerëson rrjedhjen e energjisë dhe shpërndarjen e energjisë vitale në trup nëpërmjet kanaleve, i njohur gjithashtu si meridianet. Akupunkturist ndikon në shëndetin tuaj duke stimuluar zona të caktuara të meridianet trupit vendndodhjen përkatëse.

  Në mjeshtër akupunkturë Evropa duhet të ketë trajnim mjekësor, iache ajo thjesht nuk ka marrë një licencë për të hapur praktikë. Në Azi dhe akupunkturë Lindore përfshirë dhe njerëz të pa trajnim mjekësor, është e lejuar plotësisht nga ligjet lokale.


  Pikat akupunkturë

  Pikat akupunkturë - pikë përgjatë meridianet, efekti i cili ndihmon për të kuruar sëmundje të caktuara duke liruar energjinë vitale të trupit. Pikat e akupunkturës janë të vendosura përgjatë 14 meridianet kryesore 12 meridianet korrespondojnë me 12 organeve të brendshme një meridian ndodhet përgjatë shpinë (v. Para Krishtit. Menaxhimi kanal), dhe njëra kalon zgavrën e barkut (i quajtur

  konceptim kanal). Kohët e fundit, ekspertët në akupunkturë gjetur disa meridianë përgjatë meridianet e njohur që nga kohërat e lashta.

  Meridianet Lista e plotë (si moderne dhe antike) është një lloj i hartës së trupit të njeriut nga një pikë përgjatë veshët e jashtme, hundë, lëkurë e kokës, duart, këmbët, kyçet e duarve dhe të këmbëve. Edhe pse ka një listë të sëmundjeve dhe pikat përkatëse, nganjëherë deri në pikën e akupunkturë zgjedhur vetëm në bazë të teorisë së lashtë kineze të bilancit të rrjedhjes së energjisë në rrjetin e meridianet.


  Harta akupunkturë

  Në Listat akupunkturë duke treguar pikat kryesore akupunkturë të trupit.

  Ju mund të zgjidhni akupunkturë hartë të detajuar që ju lejon të shpejt të gjetur pika të akupunkturë dhe për të gjetur qëllimin e tyre. Harta këtë lloj tregon se si për të gjetur objektivin potencial për të energjisë Ki, sinjalizuar pikë dhe rrjedhje.


  Akupunkturë dhe Steriliteti

  Akupunkturë është përdorur gjerësisht për trajtimin e shumë sëmundjeve, por akupunkturë veçanërisht e zakonshme për lehtësim dhimbje. Akupunkturë ndihmon në eliminimin e dhimbje të përbashkët, dhimbje të muskujve, lehtësimin e migrenës dhe madje edhe dhimbje periodik në femra. Kjo teknikë është përdorur edhe për të trajtuar sinusit, ethe hay, kolit mucous dhe të përzier.

  Akupunkturë përdorur edhe për të luftuar infertilitetin; por nuk ka të dhëna mbi efektivitetin e këtij trajtimi. Studimet tregojnë se akupunktura mund të ndihmojë çiftet nënshtruar në fertilizimi in vitro (IVF). Megjithatë, nuk ka dëshmi se akupunktura në fakt mund të fitojë infertilitetit.

  Sipas një studimi të kryer në Gjermani në 2002, akupunkturë rrit ndjeshëm shanset e gjetjes gratë shtatzëna pëson IVF. Studiuesit gjermanë gjetur se akupunktura rrit rrjedhjen e gjakut në mitër dhe ndihmon për t'u çlodhur indeve të muskujve, i cili rrit mundësinë e ulje një vezë pllenohet (Burimi: Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (Instituti Kombëtar i Shëndetit)).

  Hulumtim të tjera tregon se reduktimin e stresit, si rezultat i akupunkturë gjithashtu rrit gjasat e shtatzënisë.


  Akupunkturë dhe Pesha Humbje

  Lidhja mes akupunkturë dhe humbje peshe nuk është provuar, por kjo teknikë është përdorur në shumë programe humbje peshe, të kombinuara me ndryshime në dietë dhe mënyrën e jetesës. Akupunkturë heq stresin dhe frenon oreksin dhe mall për ushqime të caktuara.