Glomerulonefriti në fëmijët


 • Glomerulonefriti
 • Simptomet e glomerulonefriti
 • Trajtimi i glomerulonefriti

 • Këtu ne do të përqëndrohet në glomerulonefriti - sëmundje inflamatore
  veshkë që prek një nga elementet e tyre strukturore - renale
  topa dhe pastaj e tërë veshkave.


  Glomerulonefriti
  Veshkat mund të konsiderohet si organi kryesor i sistemit urinar,
  sepse ajo është prodhuar urinë. Ureters, dhe fshikëz
  Kanal urinar përdorur për akumulimin dhe nxjerrje e urinës.
  Fëmijët në buds lindjes janë formuar, por kanë
  disa tipare strukturore dhe funksionale. Në masë të veshkave tek fëmijët
  relativisht më shumë se sa të rriturit, ata janë të rrumbullakosura pari formë

  por me moshë të bëhet formë tipike bobovydnuyu. Përveç kësaj,
  Vegjël veshkat janë më të ulëta, ata janë më të lëvizshme.
  Fixing pajisjen përmes çon pazhvilluara në
  se fëmijët e zhvendosur lehtësisht veshkat, dhe shpesh një Nephroptosis
  - Ulja e një ose të dy veshkat. Rritja e tyre është i pabarabartë -
  kjo është veçanërisht intensive në vitin e parë të jetës dhe të gjatë
  pubertet.
  I lini fëmijët e sëmundje të moshave të ndryshme, por më
  Shumica e tyre janë të pacientëve 3-12 vjet. Në moshën në
  ku shenjat e para të sëmundjes, në mënyrë të konsiderueshme ndikon


  parashikim i drejtpërdrejtë i sëmundjes. Për shembull, 10-vjeçar dhe
  Fëmijët më të vjetër glomerulonefriti akut shpesh bëhet kronik.

  Simptomet e glomerulonefriti

  Sëmundja fillon 2-3 javë pas kryerjes së
  ethe flakë të kuqe, dhimbje të fytit, grykët kronike.
  Në këto pacientë
  nasopharynx dhe lëkurë shpesh gjejnë streptokokeve. Mjaft i rëndësishëm
  Roli në duke shkaktuar sëmundje luajtur me fëmijën e transferuar
  Sëmundjet të tilla si pneumonia, gripi dhe infeksionet tjera respiratore.
  Ne e dimë për pamjen e glomerulonefriti shkaktuar SHTYHET
  influenca, adenovirus infeksion dhe virus-agjent
  li e dhenve, shytat.

  Më pak faktor që çon
  për shfaqjen e sëmundjes, nuk jane elemente bakteriale tilla si
  përdorim i alergeneve ushqimore, vaksinimin, dridhura,
  përdorimi i kimikateve dhe farmaceutike. Diskutuarat
  Sot më shumë dhe sfond gjenetik i probabilitet të lartë
  dukuri e glomerulonefriti në një kategori të caktuar të fëmijëve.
  Baza e sëmundjes ndodh immunopathological
  reagim. Ne e dimë se në shumicën e rasteve të përfshira
  immunocomplex dhe mekanizmat autoimune. Patogjen drejtpërdrejt
  dëme të veshkave ose veshka qelizat fikse mbi dhe pastaj
  respektimin e këtyre komplekseve të autoantibodies që dëmtojnë veshkën.  Pas 7-14 ditë pas akut viral ose streptokokut
  infeksion në një fëmijë duket dobësi, lodhje,
  ul oreksin, nuk është më etje dhe të ulur prodhimin e urinës. Ndonjëherë
  Periudha fillestare e sëmundjes shoqërohet me rritje në temperaturën e trupit,
  dhimbje koke, të përzier, të vjella. Në fytyrën e fëmijës, dhe më pas të
  këmbët, bel ënjtje të ndodhë. Kjo është e hershme dhe të shpeshta
  nënshkruajë glomerulonefriti. Ashpërsia e tyre në fëmijët është i ndryshëm nga
  moderuar ënjtje në fytyrë për edemë të përbashkët në të gjithë trupin. Në
  foshnjat ata "dashuri" e vendosur në të ulët mbrapa dhe mollaqe.

  Dhe në
  raste të rënda, akumulimin fluide ndodh në dëmtimit të dhëmbëve lëngshëm
  (Barkut, kraharorit, rreth zemrës).
  Më vonë bëhet fëmijë zbehje të dukshme shfaqet
  dhimbje e shurdhër dhemb. Dhe kjo dhimbje është bilateral.
  Urina bëhet me ngjyrë pantallona të gjera të mishit, por mund të jetë ngjyrë kafe ose
  ngjyrë kafe të zezë. Ndryshimi ngjyra shpjegohet urinë futje
  një numër i madh i qelizave të kuqe të gjakut. Pastaj të flasim për eritrotsiturii ose
  hematuria. Besohet se shkaku i qelizave të kuqe të gjakut në urinë e pacientëve
  fëmijë është duke u rritur pėrshkueshmėrisė glomerular kapilar është për
  eritrociteve hemorragji të mundshme në fraktura në capillaries glomerulus

  dhe ndryshime të menjëhershme në gjak.
  Shpesh zhvillimi i glomerulonefriti bashkohet
  oliguria (ulje urina) ose edhe anuria (mungesa e
  përzgjedhje). Shfaqja e këtyre simptomave shkak të një rënie
  Numri i nephrons funksionale - ndikon në sëmundjen e tyre.
  Ndryshime karakteristike në urinë - është shfaqja e proteinave - proteinuria.
  Zakonisht në pacientët me sasi glomerulonefriti e proteinave në urinë gjatë 1
  g / l. Nëse sondazhet tregojnë përmbajtje të lartë e proteinave, e
  flasin për zhvillimin e sindromës nefrotike fëmijëve, e cila ndodh
  vështirë me edemë masive dhe të përbashkët të tjera
  ndryshimeve patologjike në trupin e fëmijës.

  Ndryshimet e tjera në
  urinë shfaqet më rrallë. Zakonisht ajo është urina, e cila është kryer
  shumë herë para se të trajtimit dhe gjatë trajtimit, jep tablo më të gjerë
  Efekti i trajtimit.
  Simptomat e zakonshme të glomerulonefriti është hipertension. Atje
  tension të lartë - si maksimal dhe
  minimum. Nëse kjo dukuri është e qëndrueshme dhe afatgjatë natyra
  (Më shumë se tre muaj), ajo është zakonisht një shenjë tregon këtë tranzicion
  sëmundje kronike. Në këtë drejtim, përkeqësohet shikimi,
  dhimbje koke, të qenët i përgjumur, të përzier. Në rast të rëndë
  Kursi i glomerulonefriti, mund të shkaktojë komplikime: akut
  dështimi i veshkave, edemë cerebrale ose zemra akut

  dështim.
  Glomerulonefriti shpesh çon në përfshirjen në patologjik
  Procesi i shumë organeve dhe sistemeve të trupit: kardiovaskulare,
  tretjes, nervor, sëmundjet e imunitetit, etj Kjo është
  i vështirë dhe i rëndë dhe, natyrisht, në qoftë se ju dyshoni se
  Child glomerulonefriti akut, nuk ka kohë për reflektim -
  duhet menjëherë dhe në mënyrë efikase të diagnostikuar dhe të iniciojë
  trajtim.

  Trajtimi i glomerulonefriti

  Fëmijët e sëmurë duhet të trajtohen në një spital në nefrologji
  specialist sy vigjilent. Mjekimi është gjithmonë
  multi-komponent. Kjo përfshin emërimin e një mënyrë,
  Ushqimi dhe terapi të drogës, e cila ka për qëllim të

  patogjen i drejtpërdrejtë (flora viral ose bakterial)
  Mekanizmi i sëmundjeve dhe simptomave të caktuara. Sigurisht, më i mirë
  një komponent i domosdoshëm i një mjeku kuptoj - fëmijë
  nephrologist - rezultatet e testit para-bërë.
  Në përgjithësi, në-pacient trajtim zgjat të paktën 1,5-2 muaj. Dhe
  Është e domosdoshme që të vëzhgimit sistematik dhe afatgjatë të fëmijës
  për parandalimin e përsëritjes. Fëmijët duhet të jenë nën
  vëzhgimi i nephrologist fëmijëve për 5 vjet. Nevojë mujore
  shqyrtojë urinë. Fëmijët janë të rekomanduara për të mbrojtur kundër infeksionit, mundësisht
  përjashtojë nga trajnimi fizik.


  Glomerulonefriti duhet të konsiderohet një sëmundje të rëndë, duke përfshirë
  ashpërsia, një numër i komplikimeve të mundshme. Si me ndonjë
  sëmundje, sëmundje është kapërcyer lehtësisht, nëse ne fillojmë të trajtojmë atë
  sa më shpejt që të jetë e mundur dhe gjithmonë i saktë. Prandaj, në rast të ndodhjes së
  Simptomat e fëmijës suaj, të ngjashme me simptomat e glomerulonefriti në
  në asnjë mënyrë nuk është e nevojshme për të vonuar. Referojuni ekspertët, dhe pastaj
  me mjekun ju ktheheni në kujdesin e fëmijëve tuaj.