Arsyeja hirsutism kur hormonet


 • Hirsutism mund të sjellë në një kompleks inferioriteti
 • Në hormoneve rritjen e flokëve për të fajësuar
 • Hirsutism - "Indeksi" i shumë sëmundjeve
 • Si të merren me flokët e padëshiruar

 • Hirsutism mund të sjellë në një kompleks inferioriteti


  Kur Elena stuhi erdhi në kolegj, ajo priste me padurim përvoja të reja. Për fat të keq, gëzimi i viteve të para të jetës studentore u pengua nga fakti se vajzë e re që fillon në mënyrë dramatike rritur sasinë e qimet e fytyrës. "Kam vënë re se mustaqet, mezi të dukshme në të parë, duke u bërë më të errët dhe më e dendur.

  Qime ishin në mjekër, prapa, dhe madje edhe në zhvillim "mustaqe".

  Kjo ishte e tmerrshme, unë kisha turp nga vetja e tij dhe trupin e tij ", - thotë tani 28 - Lena vjeçar, një farmacist të kualifikuar. "Unë kam qenë i zënë ngushtë dhe më vonë i mërzitur kur dikush më pa. Unë nuk kam asnjë dyshim që të gjithë të paguajnë vëmendje vetëm në flokë, shumë të dukshme në fytyrën e tij. Unë kam qenë i gatshëm të bëjë asgjë për të hequr qafe këtë makth.

  Përndryshe - Goodbye, feminitet! "Lena, tani nuk mund edhe shaka në lidhje me këtë temë, atëherë vështirë do mbi të gjitha metodat e mundshme të bëjnë me fatkeqësi ndodhi. Ajo rruhet çdo ditë, znebarvlyuvala, shkurtohet, flokët vyskubuvaty nxorrën ato duke përdorur dylli i shkrirë dhe zbatohet depilator, mori pjesë në seancat e trajtimit elektrolizë.


  Ajo ishte e dhimbshme dhe i dha vetëm efekt afat-shkurtër.

  E vetmja gjë që erdhi në mendje vajzë - të kërkoni këshilla mjekësore. Sidomos tek gjinekologu. "Edhe imagjinuar se kjo mund të jetë për shkak të sëmundjes -" grave "apo të tjerët. Mendova, vetëm disa fatkeqësi në kokën time! »

  Fakti që Lena ndjerë pothuajse sy në të vërtetë ka një emër të njohur në mesin e specialistëve - hirsutism, dmth, rritja e tepruar e flokëve tek gratë në zonat "të pahijshme", mjekër dhe cheeks, cik e tij të sipërme, gjoks, kofshë e brendshme, mbrapa ose stomak. Ndonjëherë rritjen e flokëve është e shoqëruar nga simptomat androgenizatsii tjera (hormoneve të tepërta mashkullore apo reagimeve të pasakta për sasinë e tyre normal).

  Kjo fytyre, alopecia (humbja e flokëve në ballë), model i trashë mashkull kur yndyrë akumulon kryesisht në bark dhe bel.


  Në hormoneve rritjen e flokëve për të fajësuar

  Hirsutism fiton kohët e fundit gjithnjë e më shumë i përhapur. Me atë u përballur deri në 20% të femrave. Probleme të ngjashme nganjëherë të shoqëruara me çrregullime të rënda në trup, por në disa raste janë zgjidhur shumë thjesht. Shpesh shkaku është niveli hormonal paqëndrueshmëria që ndodh në adoleshencë, menopauza para ose gjatë saj. Në çdo rast, për të analizuar çdo situatë duhet këshilla dhe gjinekolog dhe endokrinolog.  Nëse së bashku me rritjen e tepruar e flokëve vërejtur menstruacioneve të rënda dhe shtim në peshë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

  Ekspertët e gjeti se 25% e femrave atje disa qime në gjoksin e tij, bark apo buzën e sipërme. Ai jep shumë shqetësim, sepse ajo redukton vetë-respekt dhe aktivitet kështu sociale.
  Vajzat që kanë një tipar të tillë, të tjerët nganjëherë shihen si duhet, ata janë konsideruar i vrazhdë, i pajisur tipare mashkullore, edhe pse kjo nuk është e vërtetë.

  Gjinekologë kërkimore, Endocrinologists kanë vërtetuar se follicles flokët janë jashtëzakonisht të ndjeshëm: ata janë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të vogël në nivelet hormonale.

  Papritmas rritje intensifikuar flokëve mund të tregojnë jo vetëm testosterone tepërt, por edhe një numër të sëmundjeve, madje edhe të kancerit.

  Shkaku i hirsutism

  Si i ri për rritjen e qimeve të errëta të trupit të ngurtë androgens përgjegjës (hormoneve seksuale mashkullore) që janë të prodhuara nga vezoret dhe gjëndra veshkave. Megjithatë, ndonjëherë edhe me flokët normal androgen duket më shumë. Varësisht nga sasia e hormoneve mashkullore dhe ndjeshmëri folikulare ndaj këtyre grua receptorët në fytyrë mund të rritet si vetëm disa qimeve të padëshiruara dhe mustaqe të vërtetë me një mjekër.  Gjysma e zonjat e moshës 15 deri në 25 vjet hirsutism është i lidhur me nivele të larta të androgens, të cilat provokuar trazirat.


  Hirsutism - "Indeksi" i shumë sëmundjeve

  Student Elena mësuar për kaq shumë probleme ajo sjell hirsutism në një pritje te gjinekologu, kur ai erdhi, ishte i shqetësuar se menstruacionet e tendosur për 2 javë. Mjeku diagnostikuar: vezoret polycystic - një sëmundje e cila i nënshtron rreth 5% e vajzave dhe grave për 30 vjet. Ky ndryshim hormonal, dhe ajo është e shoqëruar nga hirsutism.

  Simptomat e saj: menstruacioneve të parregullta ose të rënda dhe rritjen e flokëve në "vende të papërshtatshme".

  Pjesa më e madhe e atyre që vënë këtë diagnozë gjithashtu vuajnë nga mbipesha. Ultrazërit në këtë rast tregon zinxhir tipike të vogël si perlat cysts. Kjo sëmundje mund të çojë në varfëri, pasi praktikisht nuk ka ovulacionit. Ekziston gjithashtu rreziku potencial i kancerit endometrial.

  Hirsutism pas 30

  Rritja e tepërt e flokëve pas 30 vitesh shpesh shoqërohet me zhvillimin e karakteristikave mashkullore (virylizm) të tilla si zë të ashpër. Një arsye e mundshme për manifestime të tilla të jashtme - sëmundja Cushing (sëmundja Cushing). Ky çrregullim hormonal që të çon në një rritje në abdomen, zonën jakë qafës, shfaqjen e mjekër të dyfishtë dhe dobësimin e muskujve.

  Sëmundja Cushing - zakonisht rezultat i tumoreve beninje ose malinje të veshkave gjëndra ose gjëndrra e hipofizës. Hirsuitizmi dhe virylizm gjithashtu mund të shkaktuar nga tumor ovarian.

  Qime individuale ndonjëherë ka dëshmi i afrohet menopauzës. Në këtë rast, uljen e estrogjenit - një proces krejtësisht natyror e cila e ndryshon ekuilibrin hormonal në prevalencën favor të androgen.

  Hirsutism ndonjëherë shkaktuar nga kontraceptivëve përzgjedhjes varfër hormonale, steroid dhe droga të tjera. Disa medikamente të tilla si cyclosporine dhe imunoshtypes marra nga pronarët e implanteve të shkaktojë të hirsutism si shtet, e cila quhet hypertrichosis (rritur rritja e flokëve pa ngjyrë).

  Sufferers shpesh anoreksi kanë tendencë hypertrichosis. Flokët e butë flokëverdhë në trajtimin ose pas ndërprerjes së cyclosporine bie vetë.


  Si të merren me flokët e padëshiruar

  Gjëja më e rëndësishme - për të përjashtuar praninë e devijimeve serioze në fillim të trajtimit. Vuajnë nga vezoret polycystic zakonisht përshkruajnë mjete kontraceptive të kombinuara me gojë dhe spironolactone orientimin anti-androgenic. Flokët ekzistues nuk bie jashtë, por rritja e re është ngadalësuar. Në sëmundje të tjera shpesh rekomandohet vetëm spironolactone. Stop duke marrë këtë produkt në qoftë se jeni duke planifikuar një fëmijë së shpejti.

  Në çdo rast të shmangur heqjen e flokëve, stërvitje të rregullt dhe duke u shpëtoj peshë të tepërt. Trajnimi ndihmon për të balancuar hormonet. Ne vetëm dimë se reduktuar hirsutism mundshme.

  Gjinekologët shpesh të shkarkuara "Diane-35" - ka provuar drogën mrekullueshëm kontraceptive me efekt antiandrogenic. Për trajtimin e hirsutism treguar dimly shprehur një mënyrë të butë - "Janine". Megjithatë, së bashku me marrjen e kontraceptivëve qëllim të veçantë është e nevojshme pas konsultimit me një endokrinolog, duke gjetur shkakun e abuzimit, mbajti një terapi të veçantë të drogës. Nëse hirsutism rezulton nga polycystic ovarian spironlakton përdorur (aldalakton), Clomiphene, etj


  Në hyperplasia kongjenitale veshkave emëruar kortizolit.

  Në hirsutism idiopatike dhe flokët e familjes mund të hiqet duke përdorur mjetet bashkëkohore të heqjes së flokëve. Mënyrë shumë të qetë, por jetëshkurtër e që kanë të bëjnë me flokët e tepërt - rroje. Nga metodat e tjera vijim popullore.

  Epilators - Parimi i operacionit është përafërsisht i njëjtë: mekanik flokët plucking. Në qoftë se ju ndiqni rregullat - të bëjë heqjen e flokëve gjatë natës, përdorni një mjet, hidratues të lëkurës dhe rritjen e ngadaltë e flokëve, mos harrojmë për lëkurë, pengon qime që rritet përbrenda - kjo metodë ka gjasa të bëhet tuaj të preferuar.

  Krem - depilatory - janë substancat e përfshira në krem ​​shkatërrojnë proteinat në qime, dhe pas një kohë ata zhduken.

  Pikë negative është acarim i mundshëm të lëkurës.

  Wax - pas heqjes së flokëve fillon të rritet pas 2 - 3 javësh. Por operacioni është shumë e dhimbshme.

  Fade - në krem ​​decolourant është peroksid hidrogjeni, i cili bën flokët lehtë dhe të hollë. Rezultati është përafërsisht 2 - 3. javë. Reagimi i mundshëm alergjik.

  Elektroliza - metodë për të praktikisht të heqin qafe e flokëve padëshiruar.
  Gjilpërë në të cilin kalohet një aktuale elektrike, është futur në fshikëz flokut dhe shkaterron atë. Procedura do të përsëritet çdo muaj për 1 - 2 vjet.

  Laser - në mënyrë për të hequr flokët mund të kërkojë 5 trajtime.

  Ndërsa nuk përcaktohet se sa kohë lazer heq flokët.

  Informacion nga artikullin "Përse ata rriten."

  Diskutoni në komunitet