Hirsutism dhe hypertrichosis pse rriten flokët


 • Kur flokët është shumë më e
 • Pse rriten flokët e padëshiruar
 • Kush të shkoni për ndihmë

 • Kur flokët është shumë më e


  Flokët e padëshiruar, e çuditshme si ajo Dashuri, nuk është aq e sigurt për pronarët e tyre. Sigurisht, flokët e tyre, edhe nëse ata mbulojnë rreshtave vazhdueshme të këmbëve, të armëve, stomak, mbrapa ose subjekti që nuk shkaktojnë dëm, përveç se moral, por shkaqet e tyre duhet të shqetësojë. Në mjekësi, ka dy koncepte që përshkruajnë rritjen e tepërt të flokëve - hirsutism dhe hypertrichosis.

  Hirsutism - është rritja e tepruar e flokëve terminal i grave për model mashkullor. Flokët Terminal - ato të errët, e vështirë dhe e gjatë, ndryshe nga Pushkova që slabookrasheny, e butë dhe e shkurtër.

  Mashkull tip flokët e trupit është e karakterizuar nga pamja e flokëve në mjekër, gjoks e sipërme (në kafaz i kraharorit), mbrapa sipërme dhe bark. Por pamja e flokëve të terminalit në bark të ulët, të ulët mbrapa, rreth e thithat, duart dhe këmbët janë normale.
  Ju lutem vini re se ne jemi vetëm duke folur për hirsutism ndaj grave.

  Hypertrichosis ndryshe nga hirsutism është karakterizuar nga rritja e tepërt e flokëve në vendet ku ata janë normë, sipas moshës, gjinisë dhe përkatësisë etnike. Bit Fundit rrethanat konfuze e situatës, kështu që të përqëndrohet në to më.


  Fakti që rritja e flokëve në këmbët e një grua të rritur mund të jetë normë. Por e njëjta gjë në '10 vajzat nuk janë normë. Shfaqja e flokëve gjoks është normë për meshkujt, por të njëjtat gratë janë quajtur hirsutism. Nëse bimësi të pasur e këmbëve është krejt e zakonshme për përfaqësues të disa popujve të Mesdheut, për gratë aziatike nuk është tipike. Pra, pamja e flokëve në vendin e gabuar në kohë të gabuar dhe jo person duhet ruajtur.


  Pse rriten flokët e padëshiruar

  Hirsutism dhe hypertrichosis shkaktojë shumë arsye, disa prej të cilave janë të përbashkëta për të dy shteteve "flokë".  Mjekët kanë identifikuar një numër të llojeve të hirsutism:

 • hirsutism kundër ngritur nivelin e hormoneve seksuale mashkullore;
 • Familja ose hirsutism gjenetik;
 • hirsutism medicinale;
 • hirsutism idiopatike;
 • Hyperandrogenism - ngritur nivelet e hormoneve seksuale mashkullore

  Nivelet e larta të hormoneve seksuale mashkullore në gjakun e grave mund të rezultojë nga një numër arsyesh, një listë e detajuar e cila do të marrë një fletë. Ndër vëmendje më të rrezikshme të paguajnë deri në sëmundje të veshkave gjëndra, në mesin e më të zakonshme - sindrom ovarian ose sindromi sklerokistoza Stein - Leventhal.

  Në sëmundjet e veshkave gjëndra, veçanërisht në tumoret e trupit është rritur lirimin e substancave - prekursorët e hormoneve seksuale mashkullore në indet e trupit janë konvertuar në testosterone.

  Njëjta ndodh me lirimin e sëmundjes me një emri gjatë - hyperplasia kongjenitale vyrylyzyruyuschey e gjendrave te veshkave kur nuk është rritur stimulimin e organeve endokrine e sistemit nervor qendror. Tumoret e tjera që mund të shkaktojnë një rritje në sasinë e flokëve në "mashkullor" fushë është kanceri i mushkërive. Ndonjëherë këto tumore të fillojnë të sintetizojnë hormonet që rregullojnë gjëndra veshkave.

  Sindromi Stein - Leventhal nga arsyet që janë shumë larg - larg larg në tru, ka një rritje të stimulimit ovarian, të cilat papritmas të fillojë për të jetuar mirë dhe të lulëzojnë qelizë përpunimit hormonet seksuale femërore në meshkuj.

  Rezultati i trishtuar i transformimeve të çuditshme që përfshijnë shkelje të ciklit menstrual, ardhjen e hypertrichosis, më pak hirsutism, infertilitetit është. Pra flokët, u shfaq për asnjë arsye të dukshme në këmbët tuaja duhet të jetë shkak për shqetësim dhe arsye për të kërkuar një gjinekolog, endokrinolog.

  Manifestime të tjera të niveleve të larta të hormoneve seksuale mashkullore në gjak është pamja e lëkurës me yndyrë dhe puçrra fytyre, humbje e flokëve në kokë. Në disa raste, veçanërisht në sëmundjet e veshkave gjëndra, procesi mund të shkojnë aq larg se një grua është më e lehtë për të gjetur rroba burrash, që më në fund të jetë si një njeri se sa ajo që shumë njerëz të fshehin shenjat - zë të trashë, rritjen e muskujve, të ndryshojë vendndodhjen e yndyrë.

  Organet femra seksuale, dhe në këtë mënyrë e ekspozuar ndaj ndryshimeve të rëndësishme. Klitoris është si një penis të vogël, dhe Labia reduktuar, rrumbullakuar dhe disi të ngjashme me scrotum.

  Hirsutism Family

  Hirsutism Family shkak të shkaqeve gjenetike dhe është shtet krejt normal kur shenja të tjera të sistemit endokrin ankth atje.

  Hirsutism Medicinale

  Hirsutism dhe hypertrichosis Medicinale zakonisht e mundur të parashikohet paraprakisht, si shumica e efekteve anësore të barnave të njohur. Më e zakonshme "volosoobrazovatelyami" është kortikosteroidet, të cilat përfshijnë kortizon, hydrocortisone, prednisone, etj Sigurisht, që droga të vetëm të tilla të fuqishme nuk janë administruar, kështu që efektet anësore janë vetëm një pasojë e zgjedhjes mes dy të këqijave.  Hirsutism idiopatike

  Hirsutism idiopatike arsye të dukshme zakonisht nuk është gjetur, kështu që emri do të thotë i panjohur. Shkencëtarët besojnë se hirsutism idiopatike lidhur me aktivitetin në rritje të enzimave të caktuara dhe një ndjeshmëri shumë të madhe të follicles flokët deri androgens ndikimit. Ndërsa industria farmaceutike nuk ka propozuar metoda që eliminojnë shkakun e hirsutism idiopatike, duhet të mbështetet në heqjen e flokëve. Megjithatë, një shumëllojshmëri e mjeteve dhe metodave të heqjes së flokëve është aq e madhe se këmbët janë të detyruar që të bëhet tullac.

  Shkaqet e hypertrichosis

  Hypertrichosis gjithashtu ka një shumë të arsyet e shfaqjes. Më të pafavorizuara janë alternativë kongjenitale hypertrichosis, e cila tregon praninë e një sindromi gjenetik.

  Hypertrichosis fituar mund të ketë një origjinë mjekësore, dhe, e çuditshme si ajo Dashuri, traumatik. Ilaçet që shkaktojnë hypertrichosis, njëjtë si shkaku hirsutism.


  Kush të shkoni për ndihmë

  Në përmbledhje, ajo është e dobishme për të vendosur se cili mjek për të shkuar. Hirsutism kombinuar me trashje dhe rishpërndarjen e yndyrë në trupin e sipërme, tension të lartë të gjakut, shfaqja e zgjerimeve të shumta duhet të bëhen rast të detyrueshëm për t'iu referuar një endokrinolog. Këto simptome mund të jetë një manifestim i sindromi Cushing.

  Hirsutism në lidhje me shterpësi, çrregullime menstruale, shtim në peshë, shfaqjes së diabetit, humbje e flokëve duhet të çojë për të apeluar në një gjinekolog, endokrinolog.


  Këto simptome mund të jenë rezultat i sklerokistoza ovarian sindromi.

  Vetëm hirsutism duhet të jetë një rast për të apeluar në beautician pas konsultimit paraprak dhe ekzaminimit nga një gjinekolog, endokrinolog.

  Informacion nga artikullin "hirsutism dhe hypertrichosis -. Flokësh tepruar trup"