Hipotension parandalon jetojnë


 • Sëmundjet e 2-1 emrin
 • Kur nuk ajër të mjaftueshme
 • Nuk ka presion dhe atherosclerosis
 • Si të merren me presion të ulët

 • Dhe, pavarësisht nga fakti se ka një problem ende
  debatueshme nëse për të trajtuar sëmundjen e hipotension ose simptomë e disa të tjera
  patologji.

  Rreth hipertensionit dhe të flasim më shumë, dhe
  ilaçe për të luftuar atë sot u krijua
  Për më tepër, pasi ajo është, së pari, më e zakonshme, dhe, së dyti,
  efektet e saj janë shumë më keq - goditje dhe sulme të zemrës. Për shkak të kësaj ajo
  rrezik hipertensionit kushtuar vëmendje të tillë të madh. Dhe për të hipotension
  Pasojat e tilla të tmerrshme nuk ka, por ajo është fort dëmton

  cilësia e jetës.


  Sëmundjet e 2-1 emrin


  Në çfarë presioni ne mund të themi se një person ka tension të ulët?

  Së pari, le të bëjë një sqarim të vogël: Termi "hipotension" të gabuar, edhe pse ajo është shumë e zakonshme në jetën e përditshme dhe
  do të thotë presion të reduktuar. Korrekt do të quajmë këtë arterial
  hipotension - presioni i ulët i gjakut dhe presionit të ulët të gjakut - një
  reduktuar ton vaskulare. Megjithatë, pasi ky term është gjerësisht i gabuar
  përhapur dhe ngulitur në mendje, ne e quajmë problemi
  hipotension, do të thotë hipotension.

  Presioni i ulët i gjakut është presioni më poshtë
  100/60 në njerëzit e moshës 25 vjet dhe më të rinj dhe më poshtë 105/65 për njerëz të moshuar


  30 vjet. Nëse ju vazhdimisht presione do të thotë se ka një arterial
  hipotension.

  Kush është më i prirur për të?


  Hipotension primar ndodh më shpesh në
  Femrat 30-40 vjet të angazhuar në punë mendore. Nuk është një i ashtuquajtur
  hipotension palestër që ndodh në atletët në
  tendosje të vazhdueshme fizike, kur trupi fillon të
  Mënyra më ekonomike ngadalëson funksionin e zemrës, presionin e reduktuar.

  Ndodh që hipotension mund të ndodhin në fëmijët dhe adoleshentët. Në
  Kjo ngjarje shkakton që ajo të të gjendet në trashëgim kohët e fundit
  sëmundjet ngjitëse, pa-pajtueshmërisë me regjimin NPT,
  Situatat e konfliktit në shkollë apo në shtëpi (prindërit, të paguajnë për atë

  vëmendje!).

  Cilat janë arsyet për zvogëlimin e përkohshëm të presionit?

  Herë që është hipotension fiziologjik, i cili
  ndodh gjatë përshtatjes me zonat e reja klimatike dhe zonave -
  malore, Arktik, subtropikale dhe tropikale. Jo
  të jetë i befasuar nëse, pasi në këto zona, të ndjeheni
  kjo nuk ka rëndësi.

  A mund të jetë sëmundje hipotension profesionale?

  Nëse një person punon për një kohë të gjatë nën tokë, në atmosferë
  lagështia e lartë dhe temperaturat e larta, ekspozimi i zgjatur
  Doza të vogla të rrezatimit jonizues, mikrovalë
  fushë elektromagnetike, ajo mund të ulur presionin.
  Arsyeja
  hipotension mund të jenë alergji profesionale që ndodh në

  mjekët, farmacistët, procedurë infermieret. Vetë në hipotension
  Aftësia e kufizuar nuk ka, por nëse ajo është shkaktuar nga profesionist
  rrezik, ajo mund të shërbejë si bazë për transferim në një tjetër
  punë.

  Mund të shkaktohet nga pamja e hipotension marrë ndonjë drogë?

  Po, sigurisht. Hipotension akute mund të zhvillohet në
  përdorimi i pavend i barnave që ulin presionin e gjakut.
  Këto përfshijnë antipsikotikët, lloje të ndryshme të ganglioneve, dhe
  blockers, nitratet dhe nitritet. Më në fund unë do të doja të
  veçanërisht për të ndaluar. Ne shpesh këshillojnë njerëzit që të marrin nitroglycerin
  gjatë një sulmi në zemër, por duhet të shtohet në këtë

  Paralajmërimi në vijim - kjo duhet të bëhet vetëm ulur ose shtrirë.
  Përdorimi i nitrateve çon në një reduktim drastik në gjak
  presion, dhe nëse personi është, ai mund të zhvillohet statike
  kolapsi - në kokë nuk është marrë mjaft gjak, dhe njeriu
  shkrihet.


  Kur nuk ajër të mjaftueshme

  Në çfarë baze mund të dyshohet hipotension?

  Simptomet e shumë heterogjene dhe nuk janë domosdoshmërisht
  në të njëjtën kohë. Ajo mund të jetë letargji, apati, dhe një ndjenjë e dobësisë së përgjithshme
  lodhje mëngjes, mungesa e vitalitetit edhe pas gjumit të gjatë,
  dëmtim kujtesës, konfuzion, performanca reduktuar.

  Shumë
  Pacientët e tillë shpesh kanë mungesë të ajrit të vetëm apo gulçim gjatë
  Aktiviteti i dobët fizik, nganjëherë shënuar ënjtje e këmbë dhe të lehta
  Stop mbrëmje. Çfarë e bën të shkoni te mjeku, kështu që është një shkelje
  potencë në meshkuj dhe cikli menstrual tek gratë.

  Shumica e pacientëve kanë nervozizëm,
  paqëndrueshmëri emocionale, çrregullim dhe rimbushjen ritmin gjumë (shumë
  parazgjedhur). Shpesh ajo bashkohet ndjenja e shurdhim në stomak,
  shije të hidhur në gojë, humbje e oreksit, vjellje, belching, urth, fryrje,
  kapsllëk - dmth çrregullim gastrointestinale. Shpesh këta pacientë dhimbje
  në nyjeve dhe muskujt që janë të paqëndrueshme, nuk janë në pushim dhe

  mbajtur pas ushtrimit.

  Zakonisht ndodh e kundërta: duke pasur dhimbje pas ushtrimit dhe janë në pushim.

  Presionit të ulët të çon në furnizim të dobët të gjakut në muskujt. Në
  lëvizje përmirëson qarkullimin, rrit presionin dhe dhimbje
  kalon. Pacientët mund të ankohen për dhimbje në zemër dhe
  dhimbje koke.

  Kur dhimbje në zemrën time shpesh diagnostikuar " angina " ...

  Po, kjo ndodh se ngatërrohet me sindromin stenokardicheskogo
  angina. Një person i diagnostikuar "pectoris" dhe ajo në të vërtetë
  nr. Ju keni marrë për të jenë shumë të kujdesshëm dhe të kujdesshëm me një diagnozë dhe pastaj
  Pacienti fillon duke marrë ilaçe që ju ulin tensionin e gjakut, e cila mund

  të jetë e përshkruar për anginë, por në të vërtetë presion dhe kështu
  reduktuar ...

  Ka karakteristika të hipotension dhimbje koke?

  Dhimbje koke manifestohet në mënyra të ndryshme. Kjo mund të ndodhë në
  mëngjes ose pas një sy gjumë dhe pas fizik dhe mendor
  punë. Ndonjëherë dhimbje koke ndodh pas një vakt të rëndë
  dhe të zgjatur qëndrimit në një pozitë të drejtë. Shumë hëngri -
  Gjaku nxituan stomak.

  Një tjetër ndryshim mes pacientëve me tension të ulët - në rritje
  meteosensitivity, ata janë shumë të ndjeshme ndaj dridhjeve
  presion atmosferik. Ata nuk e toleron ekspozim në lartësi, ata
  vysotoboyazn shpesh zhvillojnë frikë dhe hapësirë ​​të gjerë.


  Reduktohet presioni mund të shkaktojë të fikët. Pacientët me hipotension
  nuk mund të mbetet gjatë në një pozitë të drejtë në një radhë në stacionin e autobusit
  në një dhomë të zihet fryma, ata patjetër duhet të lëvizë.

  Në përgjithësi, simptomat individualisht nuk duket shumë
  serioze, por kolektivisht ata mund të pretty much helm
  jeta. Cilësia e jetës në hypotonyka mund të jetë shumë i keq ...

  Në thelb, të gjitha këto simptoma janë subjektive.

  Kështu, objektivi mund të zbulojë vetëm në uljen e presionit dhe
  Çrregullime të ndryshme autonome - shuplakat veçanërisht djersitje
  dhe këmbët, është një ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash në gishtat, qepallat hov, nganjëherë
  Duart gishtat shtrirë, zbehje apo cianozë, i mërzitur

  termoregulacionit - temperatura mëngjes është reduktuar shpesh - 35,8-36,0.


  Nuk ka presion dhe atherosclerosis


  A është e vërtetë se njerëzit që vuajnë nga tensioni i ulët i gjakut, atherosclerosis nuk është parë?

  Po, ka të dhëna klinike eksperimentale
  thonë se hipotension kronik pengon zhvillimin
  atherosclerosis. Anijet janë kështu të pastër, por ajo është e panjohur
  A është më mirë për të jetuar me simptomat e mësipërme nuk është shumë e bukur.

  A mundet një person vuan nga hipotension, hipertension të mëvonshme të zhvillimit?

  Oh, dhe, për fat të keq, mjekët e dinë se tensionin e lartë, e cila
  lëvizur nga hipotension, është sigurisht më i vështirë, me i madh
  Numri i komplikimeve dhe i nënshtrohen antihipertensive konvencionale më të keq

  terapi. Kjo është arsyeja pse ata thonë se e hipertensionit më e vështirë - një ish-
  hypotensive.

  Një tregues i sëmundjeve të cilat mund të jetë se ka pasur një rënie të vazhdueshme në presionin e gjakut?

  Më të hipotension komplikuar kongjenitale dhe
  fituar defekte të zemrës dhe enëve të mitrale; miokardit, disa
  sëmundjet e frymëmarrjes, Ulçera në stomak, 12 ulçerë duodenale,
  cholecystitis, hepatiti kronik, onkologjisë,
  çrregullime të gjakut (leucemi), vitaminë mangësi dhe kequshqyerja.

  Si të merren me presion të ulët

  I parë , ku ne duhet të fillojmë trajtimin - kjo është normale
  gjumë. Dream brenda 9-11 orëve - një domosdoshmëri jetike për të gjithë
  hypotensive, duke mbështetur jetën e tyre normale.


  Të afërmit kanë për të kuptuar dhe trajtuar gjumë kaq të gjatë
  OK, nuk e marrin ata nuk sonyami TORSAT si i tillë
  Reagimi mbrojtëse.

  I dytë . Pacientët duhet të jetë në gjendje për të korrigjuar hipotension
  up. Kur një person fle në gjakun e tij është e përqendruar në rajon
  stomak (mëlçisë, zorrëve, shpretkë), dhe ka relative
  mungesa e furnizimit me gjak të trurit. Nëse kjo situatë hypotensive
  rritet ndjeshëm, ajo mund të bie të fikët. Pra zgjoheni, duhet
  pak gjumë për të bërë ushtrime të lehta shtrirë (të paktën pozhynaty
  duart, këmbët, gju dhe nyjeve bërryl), pastaj rri në
  krevat, rri këmbët nuk zvishuyuchy; pastaj tërheq këmbët nga shtrati dhe

  edhe ulem; duhet që të ngrihet, të përkulur mbi një karrige, e cila duhet të jetë
  krevat, dhe të qëndrojë për një kohë.

  I tretë . Shumë dukuri patologjike në hypotensive
  Mbas stërvitje të lehta. Prandaj, ne duhet të bëjmë
  gjimnastikë, por ajo duhet të bëjë vetëm ulur.

  I katërt . Si rregull, lover hypotensive kafe,
  sepse me një kafe ngre presionin e gjakut. Shumë njerëz
  veçanërisht gratë e punës intelektuale, filloni ditën tuaj me një filxhan
  kafe me stomak bosh. Kjo është e vërtetë, por një filxhan kafe nuk është e nevojshme për ta kthyer 10
  gota, dhe në atë të cilën ne jemi duke folur, ne duhet të japim sanduiç
  bukë, gjalpë dhe djathë.

  Fakti që presioni rritet kripë dhe
  ushqimet yndyrore. Djathi është një raport ideal i yndyrës dhe
  kripë. Filxhan Prandaj hypotensive e kafesë dhe 1-2 djathë sanduiçe -
  lloj procedure mjekësore të nevojshme. Unë kisha
  Pacienti që pa një copë bukë me harengë mëngjes nuk mund të jetojnë. Në
  qeshi shtëpinë e saj, por në realitet çdo gjë është bërë në mënyrë korrekte: njerëz
  instinktivisht gjetur një droge.

  I pestë . Trajtim të drogës, e cila përfshin
  Qëllimi i përgjithshëm vetë stimuluesve. Dhimbje koke,
  parehati në zemër, dhimbje në nyje dhe muskuj
  caffeine administruar në një kombinim të hape - tsitramon etj


  Përveç kësaj, hipotension janë të gjitha kostot që rrisin
  ton vaskulare dhe tensioni i gjakut - liker limon kinez,
  xhensen, Aralia dhe shumë droga të tjera. Por duhet theksuar se
  shumë pacientë janë shumë të ndjeshëm ndaj këtyre barnave dhe
  Çdo pacient duhet me kujdes të vini nga ajo që ai
  përshtatet. Ndonjëherë ka një reagim paradoksal dhe përkeqësimi
  shtet.

  I gjashtë . Ju duhet të hani mirë, të paktën 4 herë në ditë.

  I shtatë . Ne duhet të mësohet veten e tyre për aktivitete në natyrë -
  not, sportive, diçka që kërkon shumë fizik
  ngarkimit. Ajo është gjithashtu e dobishme në trajtimin e shtëpive periferike, në Jug

  Bregdeti Crimean ose në Kislovodsk, dhe në prill-maj dhe shtator-tetor,
  Bregdeti Detit të Zi.

  Obsdit në komunitet