Hipotension i lodhur dhe i thyer


 • Ballerinas Sëmundjeve
 • Location që do të merren
 • Sleep - ilaç më të mirë
 • Marihuanë

 • Deri tani, mjekët janë të pasigurt: hipotension - i pavarur
  semundja, një simptomë e një sëmundje apo gjendje të tjera të trupit në
  cila ul tonin e venave, qarkullimi i gjakut ngadalësohet
  dhe si rezultat - ul tonin e përgjithshëm.


  Simptomet e hipotension është shumë heterogjene dhe shpesh nuk paraqiten
  në të njëjtën kohë, letargji, apati, ndjenja e dobësisë së përgjithshme, e paqartë
  kujtim, konfuzion (vini fëmijët dhe mos shaj ato për të
  - Ndoshta në sëmundje themelor), reduktuar performancën.
  Shumë shpesh hypotensive ndjehen gulçim gjatë tendosje të butë,

  ata duket të jetë jo e mjaftueshme e ajrit, pse ata gjithmonë gjë e mërzitshme; ndonjëherë
  të fikët ndodh. Shpesh ata janë të rrënuar nga dhimbje koke që mund të jenë
  i lidhur me ndryshimet në presion atmosferik, ushqim të shpeshta,
  Qëndrimi i gjatë "në këmbët e tyre". Hypotensive dhe janë të bezdisshëm
  emocionalisht të paqëndrueshme, ata nuk më pëlqen transportin publik
  rri në radhë tepër të varur nga sezonin dhe motit. Ata janë më të mira në të ftohtë
  ditë. Në mëngjes ndjehen të përgjumur, orë "zgjuar" vonë
  dy në pasdite përsëri dhe zbehet gjallëruar vetëm në pasditen e vonë.

  Të gjitha këto simptoma janë subjektive në një farë mase ata mund
  të ndjehen të secilit prej nesh.


  Objektivisht njëjta hipotension mund të zbulojë vetëm
  reduktimin e presionit dhe çrregullimeve të ndryshme autonome - i parë
  të gjitha shuplakat djersitje dhe këmbët, i zbehtë, i mërzitur
  termoregulacionit - temperatura mëngjes është reduktuar shpesh për të
  35,8-36? C. Kjo mund të bashkohet me një ndjenjë e shurdhim në stomak,
  shije të hidhur në gojë, humbje e oreksit, vjellje, belching, urth, fryrje,
  kapsllëk - dmth çrregullim gastrointestinale. Burrat hipotension mund të jetë
  ulur potencë seksuale, dhe për gratë ka shkelje
  Cikli menstrual. Hypotensive shënuar shpesh dhe dhimbje të përbashkët
  Muskujt që janë të paqëndrueshme, atje në gjumë dhe janë

  pas ushtrimit, një presion të ulët të çon për të varfrit
  muskujve furnizim gjak dhe qarkullimi, ndërsa shoferi i përmirësuar
  Rritjet presion dhe dhimbje shkon larg.

  Në përgjithësi, simptomat individualisht nuk duket shumë serioze,
  por së bashku ata janë mjaft të forta në jetë helm. Mjekët
  shqyrtuar këtë pacient (shpesh - pacientët) dhe nuk gjej asnjë
  variacione në statusin shëndetësor, përveç gjakut të reduktuar
  presion diagnostikuar "distonise (IRR) për
  lloj hypotonic. "


  Ballerinas Sëmundjeve

  Termi "hipotension" i gabuar, edhe pse ajo është shumë e zakonshme në jetën e përditshme
  thotë dhe presionit të ulët të gjakut. Në fakt, gjaku i ulët

  presion i mençur quhet hipotension dhe hipotension
  - Ky reduktuar ton enëve të gjakut. Megjithatë, pasi ky term është i pasaktë
  rrënjosur në mendje, ne e quajmë problemin e hipotension,
  duke nënkuptuar hipotension.

  Më shpesh ajo prek gratë 30-40 vjet që kanë të bëjnë me mendor
  punë. Në moshën e vjetër, hipotension atherosclerotic ndodh kur
  Anije prekur aq rëndë nga atherosclerosis, e cila nga ana e tij
  bli shkopinj muskujve të zemrës aq i butë që mezi shtrëngon
  gjak.

  Ka një hipotension palestër që ndodh në atletët
  në shfrytëzim të vazhdueshëm, kur trupi fillon të

  Mënyra më ekonomike ngadalëson funksionin e zemrës, presionin e reduktuar.
  Hipotension Professional - fati i atletëve dhe valltare, kështu që ata
  përgjigjet sverhnahruzky fizike.

  Nëse një person punon për një kohë të gjatë nën tokë, në atmosferë
  lagështia e lartë dhe temperaturat e larta, ekspozimi i zgjatur
  Doza të vogla të rrezatimit jonizues, mikrovalë
  fushë elektromagnetike, ajo mund të ulur presionin. Arsyeja
  hipotension mund të jenë alergji profesionale që ndodh në
  mjekët, farmacistët, procedurë infermieret. Vetë në hipotension
  Aftësia e kufizuar nuk ka, por ajo mund të shërbejë si bazë për transferim në
  një tjetër punë.

  Ndonjëherë kjo është hipotension fiziologjike që ndodh në
  periudhë e përshtatjes me zonat e reja klimatike dhe zonave - male të larta,
  Arktik, klimë subtropikale dhe tropikale. Mos u habitni nëse,
  gjetur veten në zona të ngjashme të ndjehen të parëndësishme.


  Location që do të merren

  Hipotension mund të jetë një simptomë e një sëmundje, kjo
  rast, nuk e luftojnë atë, por për shkak të lindi e saj. Kjo mund
  të jetë qarkullimi i varfër, dështimi i zemrës, dehje,
  reaksione alergjike, aritmia, sëmundjet akute të barkut
  oral (p.sh., pancreatitis), sëmundjet ngjitëse,
  stresi mendor, kequshqyerja, dhe

  Përdorimi i barnave të caktuara (të tilla si e tyre
  mbidozë në trajtimin e hipertensionit).

  Më të hipotension komplikuar lindura dhe të fituara
  sëmundje të zemrës dhe enëve mitrale, miokardit, disa sëmundje
  frymëmarrjes, ulçerë stomakut, ulçerë duodenale 12, cholecystitis,
  hepatiti kronik, onkologji, sëmundjet e
  gjak (leukimi), vitaminë mangësi dhe kequshqyerja.


  Sleep - ilaç më të mirë

  Që hipotension nuk është aq shumë e zakonshme si hipertension dhe
  nuk çon në pasoja të tilla të rënda, metodat e drogës
  luftuar ajo ishte.
  Ulja dhe kontrollin e presionit në të tashmen
  Faza e zhvillimit të mjekësisë duket lehtë se ashensor dhe

  kontroll. Prandaj, të gjitha përpjekjet për të luftuar hipotension duhet të jetë
  synon në ngritjen dhe forcimin e vitalitet.

  Për ta bërë këtë, para së gjithash për të fjetur. Dream brenda 9-11
  orë - një domosdoshmëri jetike për të gjithë hypotensive. Të afërmit
  duhet të dini në lidhje me të dhe trajtojnë gjumë kaq të gjatë zakonisht nuk
  konsiderojnë ata nuk sonyami TORSAT, të tilla si reagim mbrojtës
  trup.


  Pacientët hipotension duhet të jetë në gjendje për të marrë dorë nga e drejta. Kur një person
  fle në gjakun e tij është e përqendruar në stomak (mëlçisë,
  zorrë, shpretkë) dhe ka një mungesë relative të
  furnizimi me gjak. Nëse kjo situatë hypotensive rritet ndjeshëm, ai

  mund të bie të fikët. Pra zgjoheni, të marrë një pushim të vogël,
  bëni ushtrime të lehta shtrirë (të paktën pozhynaty duart, këmbët,
  gju dhe nyjeve bërryl), pastaj ulem në shtrat, nuk ulem
  këmbët zvishuyuchy; pastaj tërheq këmbët nga shtrati dhe bëri që të ulen; ngrihem
  duhet të bazohet në një karrige që duhet të qëndrojnë pranë shtratit dhe të qëndrojë
  ndërsa.

  Shumë dukuri patologjike në të kalojë hypotensive pas mushkërive
  ushtrim. Prandaj, ne duhet të bëjmë ushtrime, por të bëjë atë
  duhet vetëm ulur. Në përgjithësi, është e dobishme që të mësohet veten e tyre për aktivitete në natyrë:
  hiking, not, sportive - kjo nuk do të kërkojnë një

  ushtrim i madh. Ajo është gjithashtu e dobishme në trajtimin e peri
  qendra shëndetësore, në bregdetin jugor të Krimesë apo në Kislovodsk, dhe në prill-maj dhe
  Shtator-tetor - në bregdetin e Detit të Zi.

  Ndihmon douches, vetëm tranzicione nga të nxehtit të ftohtit duhet
  jenë të mprehta. Ju mund të trenit dhe të anijeve në banjë, por kjo
  duhet të jetë me kujdes dhe gradualisht.

  Si rregull, lover hypotensive kafe, sepse me kafe
  ngrejë një presion. Shumë njerëz, veçanërisht gratë
  punë intelektuale, filloni ditën tuaj me një filxhan kafe me stomak bosh. Kjo
  i saktë, por një filxhan kafe nuk është e nevojshme për të kthyer në 10 gota, dhe për të se një,

  nga të cilat ne flasim, ne duhet të bashkangjitni një sanduiç me bukë, gjalpë dhe
  djathë. Fakti që presioni rritet ushqime të kripura dhe yndyrore. Djathë
  një raport ideal yndyrë dhe kripë. Prandaj,
  filxhan hypotonyka 2/1 e kafe dhe djathë sanduiçe - një lloj i terapeutik
  procedurë.

  Çaj shumë të dobishme të ngurta të gjelbër.

  Nuk duhet të jetë të paktën 4 herë në ditë.

  Trajtim të drogës përfshin qëllimin e përgjithshëm
  stimulimin e agjentëve. Dhimbje koke, parehati
  të zemrës, dhimbje në nyjeve dhe muskujt kafeinë administruar si pjesë e
  Pilula e kombinuar - tsitramon, Pirameyin.

  Rregulli periodikisht të matur presionin.

  Kjo do të ndihmojë
  shmangur surpriza të pakëndshme, dhe më e rëndësishmja - për të gjetur se çfarë është ajo që ju
  ndihmon. Për më tepër hipotension mund të zhvillohet në hipertension
  moshë apo nën rritjen artificiale në presion.


  Marihuanë

  Nëse hipotension janë të gjitha mjetet juridike bimor që përmirësojnë
  ton vaskulare dhe tensioni i gjakut infuzion i lemongrass kineze,
  xhensen, Aralia dhe të tjerët. Por ne duhet të mbajnë në mend se shumë pacientë
  janë shumë të ndjeshëm ndaj këtyre drogave, dhe secili pacient
  duhet me kujdes gjej atë që i përshtatet atij. Ndonjëherë
  vu re një reagim paradoksale dhe degradimin. Pamvarësisht nga
  çfarë ne po flasim për bimeve, ata duhet me kujdes të madh

  nënat e ardhshme. Edhe pse shtatzënia ka kryer hipotension
  i vështirë, në mënyrë ideale nga infuzione pritëse duhet të abstenojnë. Të gjitha të tjera
  ata mund të marrin, por kurse të shkurtra.

  Tretësirë ​​xhensen. Kjo bimë medicinale forcon dhe tonet
  trup, përmirëson zemrën. Infuzion duhet të marrë 15-25
  pika 3 herë në ditë për 2-4 javë. Rritja dozen nuk
  ia vlen. Përndryshe, ju mund të hasni perezbudzhenist,
  pagjumësi dhe dhimbje koke.

  Tretësirë ​​Aralia Manchu. Shiten në barnatore si një produkt të përfunduar, por
  Droga mund të jenë të përgatitur në mënyrë të pavarur, Gjirit grimcuar rrënjët
  70% alkool në shkallën prej 1: 5.

  Merrni Aralia nevojë 2-3 herë në ditë
  30-40 pika. Të përshtatshme për excitability lartë nervor dhe
  pagjumësi.

  Ekstrakt levzei marrë 20-30 pika 2-3 herë në ditë.

  Infusions dhe decoctions inflorescences Shkumë, magnolia
  Kinezisht, djalli-së gjithashtu një mjet i presionit të reduktuar.
  Ata janë marrë 30 minuta para ngrënies për 2-4 javë. Supë të përgatitur
  në 10 gram në 1 filxhan ujë të vluar, tinctures - 1: 5 Lemongrass
  merr 30-40 dhe e përjetshme - 20-30 bie dy herë në ditë.
  Në këtyre bimëve mund të provoni kimist dhe tretësirë ​​murriz
  Eleutherococcus.

  Hipotension sigurisht nuk është problemi më i madh në mesin e sëmundjeve të tjera.


  Individët të ndjeshme ajo mund të helmuar jetën, por nga ana tjetër,
  luftojnë me të këndshme, lëvizjes saj, gjumë, ushqim të mirë, dhe më e rëndësishmja - është
  e mundur që shumica e njerëzve nuk janë të rekomanduara për shkak të të jetë e mundur
  presion në rritje, yndyror dhe i kripur.