Pamjaftueshmëri hypothalamic-hipofizë


 • Koncepti i pamjaftueshmërisë hypothalamic-hipofizë
 • Simptomet kryesore zpbolevaniya
 • Trajtimit hypopituitarism

 • Koncepti i pamjaftueshmërisë hypothalamic-hipofizë

  Sindromi i hypothalamic-hipofizë dështimit (hypopituitarism) - një sëmundje e karakterizuar nga reshje të reduktuara dhe funksionit të hipofizës dhe hypothalamus. Gjëndër hipofizë është i përbërë nga dy pjesë para dhe prapa. Në hormonet e hipofizës është gjashtë produkte (adrenokortykotropinu, Hormoni, somatotropin, follitropina, lyutropina dhe tirotropin). Në hypopituitarism prodhimi i hormoneve hipofizë mënyrë dramatike zvogëlon apo zhduket.

  Si rezultat i gjëndrave periferike funksion reduktuar ndjeshëm endokrine, të cilat kontrollojnë punën e hormoneve hipofizë.

  Hypopituitarism mund të jetë primar kur dëmtuar ose qelizat mungojnë e hormonprodutsiruyuschey hipofizës, dhe të dytë, nëse funksioni dështimi i hipofizës ose hypothalamus shkaktojnë sëmundje e sistemit nervor qendror. Ndonjëherë ka një mungesë e prodhimit të një hormoneve hipofizë.


  renditet sindromi hipopituitarnoho mund të përfshijnë:

 • hipofizës adenoma
 • tumoret e hipofizës dhe hipotalamus ose sistemit nervor qendror tjetër
 • sarkoidosis
 • sëmundje Shyuller
 • tuberkuloz
 • sifilis
 • sëmundje të gjakut
 • sëmundja inflamatore trurit
 • çrregullime vaskulare në arteriet krovosnabzhayuschyh e hipofizës dhe hipotalamusit
 • sëmundjet autoimmune
 • dëmtim i trurit
 • çrregullime metabolike në diabet
 • Agjërimi i zgjatur
 • Anorexia nervosa
 • dështimi i veshkave dhe mëlçisë
 • Dështimi për funksionin e hipofizës mund të shkaktojë anomali të gjëndrra e hipofizës.


  Në periudhën e pas lindjes në ofrimin patologjike mund të ndodhë nekrozë (vdekje) e hipofizë mëparshëm. Kur nekrozë i plotë i sindromi mëparshëm lob, një gjendje tjetër që quhet Simmonds, i pjesshëm - sindromi Shyena. Kur sindromi hipopituitarnom është qelizat shkatërrimi hormonprodutsyruyuschyh e hipofizë mëparshëm.


  Simptomet kryesore

  Manifestimet e hypopituitarism ndodh kur qeliza operojnë është më pak se 10%. Zakonisht sëmundja zhvillohet gradualisht gjatë shumë viteve. Shenjë e hershme e sëmundjes zakonisht është dështimi i funksionit të hipofizës gonadotrophic - zvogëlimin e numrit të hormoneve hipofizë rregullojnë funksionin e gonads.

  Nëse hypopituitarism u shfaq si një fëmijë ose një natyre të trashëguar, të shqetësuar zhvillimin gjatë pubertetit. Pubertet është vonuar përmasa të formuar evnuhoidnyy trupit, rritjen e vonuar kockave të skeletit.

  Në adoleshencë, karakteristikat sekondare seksuale shuar gradualisht:

 • flokët reduktuar organ në sqetull dhe pubike
 • ngadalësuar rritjen e mjekrës dhe mustaqeve
 • rënie në testise madhësi dhe prostatës
 • atrofi të muskujve dhe të zëvendësohet me yndyrë
 • Vajzat shqetësuar ciklit menstrual, zemrat e të reduktuara, organet gjenitale pëlhurë të hollë.

  Një nga shenjat e hershme të hypopituitarism - një shkelje e të nuhaturit.

  Prodhimi i pamjaftueshëm i hormoneve rritjes (HGH) manifestohet në rritjen fëmijëri vonuar.

  Reduktuar prodhimin tirotropnoho hormonit në fëmijëri çon në një mungesë të funksionit të tiroides dhe të zhvillimit të vonuar mendor dhe fizik, nuk është hypothyroidism. Pacientët zakonisht dietë normale, humbje peshe ndodh rrallë. Ka ankesa për dobësi. Ata kanë presion të ulët të gjakut, norma e zemrës të rrallë, shpesh kanë çrregullime gastrointestinale.

  Në hipofizë tumoret lindin ankesat e sistemit nervor qendror - dhimbje koke, vizion të paqartë.

  Pra edhe shtrëngim i fushave vizuale dhe ndryshimet në fundus.

  Një sindromë shumë e rrallë e hypopituitarism akute kur nuk është gjakderdhje në Hipofiza dhe atje:

 • dhimbje koke e papritur
 • rënie e papritur e
 • rënie e tensionit të gjakut
 • humbja e vetëdijes

 • Trajtimit hypopituitarism

  Trajtimi i sindromi i hypopituitarism bërë në funksion të sëmundjes, që çoi në dështimin e funksionit të hipofizës. Kur trajtimi Tumoret zakonisht është kirurgjik ose rrezatim.

  Për të korrigjuar dështimin e hormoneve hipofizë funksion medikamente të caktuara të ndryshme bazuar në përhapjen e mangësi të caktuara të hormoneve.

  Nëse hormon i pamjaftueshëm adrenocorticotropic përshkruar hormone sintetike e gjëndra veshkave - glukokortikoideve:

 • kortizolit
 • dexamethasone
 • betametasone
 • Në adoleshentët meshkuj gjatë pubertetit emëruar chorionic Gonadotropin.

  Nëse funksioni i pamjaftueshëm tiroide trajton hormoneve tiroide.

  Ndonjëherë është e nevojshme të caktojë agjentë të hormonit të rritjes.

  Me zbulimin në kohë të sëmundjes dhe trajtimit të pacientëve me recetë mund të çojë një jetë normale dhe të mbijetojnë për një kohë të gjatë.

  Informacion nga artikullin "hypopituitarism (sindromi Simmonds, sindromi Shyena)»