Komë hypoglycemic


 • Koncepti i komë hypoglycemic
 • Simptomet kryesore të vendeve
 • Trajtimi i komë hypoglycemic

 • Coma - kjo gjendje e pandërgjegjshme e karakterizuar nga mungesa e plotë e reagimit ndaj stimujve të jashtëm, mungesa e reflekseve dhe çrregullimit të funksioneve vitale. Ndonjëherë komë - është faza e fundit e sëmundjeve të ndryshme. Coma gjithmonë një tregues për kujdes intensiv si vonesë në trajtimin për shkak të diagnozës në fund mund të çojë në vdekje.


  Koncepti i komë hypoglycemic

  Komë hipoglicemik eshte nje komplikim e diabetit mellitus ose manifestimit insuloma. Shkaku i komë hyperglycemic - reduktim në nivelet e glukozës në gjak.

  Normalisht, agjërimi glukoza në gjak është 4,4-6,6 mg / dL. Është e njohur se glukozë është material kryesor të energjisë, e cila përdor trurin për punën e tyre. Rezervat e veta të trurit glycogen dhe pothuajse asnjë ulje në gjak glukozë zhvillon simptoma hypoglycemic. Në pacientëve me diabet kusht hipoglicemik mund të ndodhë në një koncentrim relativisht të lartë të glukozës.


  Simptomet kryesore të vendeve

  Simptomat e hipoglikemisë (përmbajtja e glukozës në gjak ulët) është shkaktuar nga çrregullime të sistemit nervor qendror, kështu që një zvogëlim në rrjedhën e glukozës në qelizat e trurit është trazuar ato Shfrytëzimi oksigjen, kështu zhvillimin hipoksia (heqjen) e oksigjenit trurit.


  Zgjatur vende kurs në lëvore cerebrale e zhvillimit ndryshime të pakthyeshme shkatërruese. Më të hypoglycemia - një rezultat i insulinës tepruar (veçanërisht gjatë-aktrimit) në pacientët me diabet. Ajo mund të zhvillohet si pasojë e rritjes së niveleve të insulinës endogjene - hyperinsulinism (insuloma).

  Diabetikët insulinë referohet një trajtim të përgjegjshme, si rezultat i veprimeve të pahijshme të pacientit mund të zhvillojnë gjendje kome. Arsyet për një ndryshim të tillë drastik në gjendjen e pacientit mund të jetë mungesa e marrjes të ushqimit, sidomos karbohidrate menjëherë pas injektimit dhe 2-3 orë pas saj kur glukoza në gjak është më i ulët.

  Veç kësaj, hipoglicemia mund rezultojnë nga rritja e aktivitetit fizik në insulinë, pacientët me mbindjeshmëri ndaj insulinës rezultojnë infeksionet shtyrë sekondare, diabetin në kombinim me të sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë (reduktuar aktivitetin enzimë insulinazy) dhe humbjen endokrin tjetër sekrecion.

  Komë hypoglycemic mund të zhvillojë akut dhe subakut. Në subakut Faza 4 lirimit. Faza e parë është e karakterizuar nga pamja e dobësi, lodhje, një rënie të lehtë në presionin e gjakut. Në simptomat e dytë të fazës rritet adrenalin - zbehtë e lëkurës, djersë të ftohtë derdhje mund të jetë dridhje dore, palpitations, i shpejtë, puls arritmike.

  Ka një uri, ankth. Faza e tretë është karakterizuar nga shenja të sistemit nervor qendror - simptoma ngjan dehje alkoolit:

 • Fjalimi zmazanist
 • qëndrimi jokritik të shtetit
 • eufori
 • hallucinations
 • Diplopia (vizion të dyfishtë)
 • mydriasis (mydriasis)
 • ka konfiskimet
 • Me zhvillimin e hypoglycemia duket konfiskimet, konvulsione kalon një lloj të epilepsisë. Me komë të thellë nxënës të ngushtë, refleks corneal mungon, reduktuara shikimet TURGOR. Frymarrja e cekët. Takikardi (normë të shpejtë të zemrës) ndryshon bradycardia (norma e ngadaltë e zemrës). Lëkurë të zbehtë, i lagësht, të ftohtë, tensioni i gjakut është ulur, të gjitha reflekset janë ulur.

  Si rezultat i dëmtimit të trurit vdekje të mundshme. Në akute gjatë të pacientit menjëherë fillon koma pa fazat e mëparshme.

  Hiperinsulinemi primar është më shumë i zakonshëm në adenoma e pankreasit - insuloma. Insuloma - një tumor beninj hormone aktive, duke prodhuar më shumë insulinë. Karakteristike sulmet insuloma hypoglycemia - Kriza hypoglycemic. Sulmet zakonisht ndodhin në mëngjes në një stomak bosh, ndonjëherë i shoqëruar nga humbja e ndërgjegjes dhe epileptiform konvulsione. Provokojnë sulmet e agjërimit dhe ushtrim.

  Hypoglycemia ndodh dhe në sëmundje të tilla si neurozë, sindromi diencephalic, tumoret e zgavrën e barkut, addysonova sëmundje, myxedema, dhe kështu me radhë.

  d Për diagnozën diferenciale insuloma -. vërtetë e simptomatike hyperinsulinism - e përdorur testin e urisë kur pacienti brenda 18-24 orësh duke ndaluar të ngrënë, mund të pini vetëm ujë. Zakonisht caktuar stërvitje të lehta. Në prani të insuloma rënda hypoglycemia zhvillon në pothuajse të gjithë pacientët.


  Trajtimi i komë hypoglycemic

  Pasi të diagnostikuar koma hypoglycemic, duhet menjëherë të futur 40-50 ml 40% tretësirë ​​glukoze infused vena. Zakonisht tashmë "në gjilpërë" u kthye në pacient pa ndjenja. Në rastin ajo nuk, atëherë përsëritet administrimin e glukozës.

  Nëse ju nuk mund të hyjnë glukozë vena, ajo është administruar subcutaneously ose klizmë (100-200 ml e 5% zgjidhje). Njëkohësisht administrohet 100 kokarboksilaza mg, 5 ml solucion 5% të acidit askorbik intramuskular ose intravenoz. Në raste të rënda, nën-lëkurë thellë komë injektuar 0,5-1 ml tretësirë ​​0,1% të adrenalin. Terapi simptomatike përfshin përdorimin e glycosides zemrës, kordiamin, mezatona me simptomat e sëmundjeve kardiovaskulare.
  Trajtimi i Insula zgjedhje është heqja kirurgjikale e tumorit.

  Informacion nga artikullin "Diagnoza dhe trajtimin e shteteve komë»