Hipnozë në vend të anestezisë


 • Operacioni nën hipnozë
 • Përfitimet e hipnozë para anesthetics
 • Hipnozë në vend se anestezi: një eksperiencë të suksesshme

 • Operacioni nën hipnozë
  Grua 53-vjeçare i përgatitur për kirurgji në legen. Në fillim të gjithë shkuan mirë, siç ka ndodhur në këtë spital janë më shumë se njëqind herë. Por pastaj filloi një çuditshme, në vend të përzierje e saj të painkillers dhe qetësuesve qetësuesit, narkotike zhyt pacientin në një ëndërr, pacienti shkoi në një hypnotherapist dhe e ka futur atë në një ekstazë. Bindja ndaj urdhërimeve të tij, gruaja me një frymëmarrje të thellë dhe të menduar me zë të lartë sa kohë që "të gjitha fjalët dhe numrat diku për të shkuar." Pak minuta hypnotize një grua vkotyly në sallën operative.

  Pas hypnotherapist dhe erdhën gjysmë ore, operacion të qëndrueshme, mbeti në afërsi të kirurg, monitorimin dhe, nëse është e nevojshme, rregullimin e pacientit, të cilët nuk ndihen çdo kohë dhimbje.
  Në fakt, kjo histori nuk është aq e çuditshme sa mund të duket në shikim të parë. Që nga fillim të viteve 1990, mijëra pacientë në mbarë botën që janë duke pritur për një shumëllojshmëri të operacioneve, duke filluar me eliminimin e hernie dhe duke përfunduar me heqjen e tumorit, zgjodhi hipnozë në vend të ose përveç anestezi tradicionale.
  Vetëm një grup i mjekëve belge udhëhequr nga Mary Elizabeth Feymonvill mbajtur për më shumë se pesë mijë nga operacionet nën hipnozë.


  Në metodën e zhvilluar nga Dr. Feymonvill anestezi të përgjithshme është zëvendësuar nga një kombinim i hipnozë, anestezi lokale dhe është mesatarisht qetësues efektive. "Pacientët janë shumë të kënaqur, - thotë kreu. - Kjo qasje i butë gjithmonë na tërheq kaq shumë njerëz nga të gjitha pesë kontinentet ".


  Përfitimet e hipnozë para anesthetics

  Për herë të parë hipnozë është përdorur si një mjet anastezik kirurgjikale në Indi në 1845. Por pas një vit në praktikën mjekësore u transmetua, risi është zëvendësuar përherë hipnozë arsenal të Kirurgëve, duke e bërë atë një mashtrim argëtim për Salons laike.

  Në 1958, përdorimi i hipnozë në mjekësi u sanksionuar zyrtarisht nga Shoqata Mjekësore Amerikane. Që atëherë, mjekët në Botën e Re hipnotizuar pacientët për të lehtësuar statusin e tyre në sëmundje të tilla si migrenë, depresioni, rritje ankthi dhe dhimbjet kronike në kancer.

  Në hipnozë kirurgji është përdorur kryesisht në Evropë. Dhe shpesh për të shmangur efektet anësore të shkaktuara nga anestezi. Kështu, grupi i lartpërmendur belg i mjekëve ka treguar se aplikimi i pacientëve hipnozë duhet më pak se një për qind të barnave që janë të caktuara nën anestezi të përgjithshme. Nëse është e mundur për të hequr qafe të këtyre efekteve të pakëndshme të tilla si vjellje, rritje dobësi, humbje e koordinimit dhe aftësi të zvogëluar mendore.

  Kështu, sipas Feymonvill, pacientët me sëmundjet e gjëndrës tiroide, e cila vepronte nën hipnozë, u kthye në punë pothuajse dy herë më shpejt se të njëjtat pacientët që i nënshtrohen anestezi të përgjithshme.

  Interesante, përdorimi i sugjerimit jo vetëm redukton kohën e trajtimit, por edhe kursen një shumë të holla. E udhëhequr nga shkencëtarët Dr. Elvira Lang nga Boston llogaritura tillë që kostoja e operacioneve ndërsa rënie mesatarisht më shumë se dy herë.


  Hipnozë në vend se anestezi: një eksperiencë të suksesshme

  Ndërkohë, hulumtim duke përdorur mjetet më të avancuara teknologjike, hedh dritë të re mbi mënyrën se si punon hipnozë dhe se si ajo bllokon dhimbje.

  Në veçanti, Universiteti i Iowa në vullnetarëve të shëndetshëm matur perceptimin e tyre të dhimbjes nën hipnozë pa të. Në këtë studim pjesëmarrësit vlerësohen ndjenjat e tyre në një shkallë prej 10 pikëve. Rezultatet treguan se hypnotherapist arritur të reduktojë intensitetin e dhimbjes 8-3 pikë ose më pak. Disa subjekte hipnotizuar nuk ka ndier asnjë dhimbje.

  Vullnetarët Brain Scan treguan dallime të rëndësishme në kalimin e atyre sinjale dhimbje. Në pjesëmarrësve hipnotizuar në eksperiment, këto sinjale ndjekur rrugën normale të rrjedhin trurit në midbrain, por nuk arrijnë në lëvore, ku ka një ndjesi të vetëdijshëm për dhimbje.

  Të dhënat e reja kontribuar në një tjetër valë e interesit në hipnozë në Shtetet e Bashkuara. Në disa spitale amerikane filluan të përdorin atë për ata pacientë të cilët janë alergjik ndaj agjentëve të anestezisë. Departamenti i psikiatrisë dhe shkencat e sjelljes së Personave të Universitetit Stanford që vuajnë nga sëmundja e Parkinsonit, hypnotizing ato në kohën e implantimin e elektroda në pjesët më të thella të trurit. Pa hipnozë ky operacion dridhje shumë e vështirë - dridhje, që nënshtron pacientë të tilla, anestezi e përgjithshme është se ata nuk e bëjnë, si në procedurat që ata kanë nevojë për të qëndruar në mendje.

  Atje, në Universitetin e Stanfordit, kanë përdorur me sukses hipnozë në trajtimin e fëmijëve.

  Pacientët më të rinj janë të thënë se me duart e tij lidhur me një tullumbace ata fluturojnë në vende tuaj të preferuar dhe aq i qetë në momentin e procedurave të pakëndshme të tyre fshikëz catheterization.

  Klinika e Universitetit të Iowa hypnotize pacientët për të ulur dhimbjen dhe ankthin gjatë preoperative rrënjët anestezi nervore të palcës kurrizore.
  Ky efekt analgjezik i hipnozë shpesh vazhdon gjatë gjithë operacionit.
  Megjithatë, pavarësisht nga sukseset e listuara, edhe përkrahësit më entuziastë të anestezi duke përdorur hipnozë nuk sugjeron se ai plotësisht zëvendësoi anestezi tradicionale.

  Nga njëra anë, jo të gjithë mund të hypnotize. Ekspozuar plotësisht në hipnozë vetëm 15 për qind të pacientëve, 60 - ju mund të hyjë në një ekstazë vetëm pjesërisht, ndërsa të tjerët nuk i përgjigjen asaj.

  Nga ana tjetër - shumë pacientë preferojnë anestezi të përgjithshme për shkak se ata nuk duan të dëgjojnë ose të ndjehen asgjë para operacionit. E pra, dëshira e pacientit, natyrisht, në qoftë se ata nuk janë në kundërshtim taktikat themelore të trajtimit, duhet të respektohet.

  Informacion nga neni Yuri Kolesnikov "Operacione nën hipnozë."