Hipertensioni në pantallona të shkurtra


 • Problemet foshnjat dhe adoleshentët
 • Nëse i trullosur
 • Me aparat matës tensioni për jetën
 • Workshop për prindërit të saktë të matur presionin e gjakut
 • Udhëzime për fëmijët: Mos doni të jetë i sëmurë?
  Problemet foshnjat dhe adoleshentët

  Pse është rritur presionin në fëmijët? Si të kohës për të njohur këtë sëmundje? Çfarë duhet të bëni për të parandaluar atë? Kjo është ajo që ne flasim krerët e fëmijëve kardiologjisë qendër qytetin numër Muž VSD 6, kardiolog Chelyabinsk shumica e fëmijëve, PhD Olga Levashov.
  - Olga A., vetëm për ju për këshillimin e prindërve sjellë fëmijën në të gjitha. S'ka dyshim se në foshnje të tilla mund të jetë një problem me presionin?


  - Hipertensioni (presioni i vazhdueshëm i gjakut të lartë) ndodh në çdo moshë - si në fëmijët dhe adoleshentët. Por shkaqet e rritjes së presionit të gjakut në përgjithësi është i ndryshëm në varësi të moshës së fëmijëve.
  Kështu, në foshnjat nën një vit është simptomatike më i zakonshëm hipertension (dytësor). Ajo është shkaktuar nga ndonjë patologji tjetër. Ajo mund të jetë çrregullimet endokrine, sistemi kardiovaskular, anomali kongjenitale e veshkave.
  Për fëmijët më të vjetër, të regjistruar më shpesh Essential (primare) hipertensionit. Kjo sëmundje pavarur ku tipar kryesor është hipertensioni.  Shpesh ajo është e lidhur me pubertetin e adoleshentëve (pubertetit). Më shpesh ndodh në fëmijët të cilët janë mbipeshë apo, në adoleshencë të larta me muskuj të zhvilluar mirë.
  - Në të rriturit, normal është presion për 120 80. Për fëmijët kriteret e tjera?
  - Për çdo periudhë moshë karakterizohet si një systolic ngurta (lart) dhe diastolik (poshtë) presion. Për shembull, foshnjat me tensionit sistolik të gjakut prej 60-65 mmHg.

  Deri në fund të muajit të parë ajo rritet në 80-85 mmHg. Dhe para vitit është 95-110 (top) 45-50 (poshtë).

  Nga një deri në pesë vjet në fëmijë të shëndetshëm, ajo pothuajse nuk ka ndryshuar dhe mbetet në të njëjtin nivel.
  Pas pesë vitesh të rritjes së qëndrueshme është një presion i vazhdueshëm i gjakut: presion systolic gjakut në djem të rritur çdo vit nga dy milimetra, vajzat - një milimetër. Niveli i presionit të gjakut diastolic pavarësisht në rritje çdo vit nga 0,5 milimetra të merkurit gjinisë.
  - Çfarë ndodh me presionin në adoleshencë?
  - Fillimi i pubertetit është një faktor i fuqishëm që ndikon në presionin e gjakut. Teens që në fillim e kanë shoqëruar pubertet me zhvillim intensiv fizik, me tension të lartë të gjakut se sa bashkëmoshatarët e tyre.


  Nëse i trullosur

 • - Ajo është shumë shpesh flasin për ngarkesa nxënësve të larta. Fëmijët kalojnë shumë kohë në mësime, me qira një numër të madh të testeve komplekse shqetësuar shpesh, pothuajse nga puna e klasit të parë në kompjuter. A mundet një nervor stres-jetës të tilla të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut?
  - Sigurisht, bandwidth i madh, stresi i vazhdueshëm psiko-emocional është një nga faktorët e rrezikut. Përveç kësaj, faktorët kryesorë në zhvillimin e hipertensionit përfshijnë trashje, dietë të varfër, pirja e duhanit, mungesa e ushtrimit, trashëgim, të ngarkuar me hipertension.


  Nga rruga, rrezikun e hipertensionit në fëmijët është 15-57 për qind nëse njëri prind vuan nga kjo sëmundje. Dhe në qoftë se kjo është manifestuar në të babait dhe nënës, rreziku rritet në 44 - 73 për qind.
  - Cili është rreziku i presionit të lartë për fëmijët dhe adoleshentët?
  - E gjitha varet nga shkaku, kundër të cilit ajo u shfaq. Nëse tensioni i qëndrueshëm i lartë i gjakut ndodh në një ambient të patologjive të tjera, në të ardhmen kjo mund të çojë në progresion të sëmundjes themelore dhe zhvillimin e komplikimeve.
  Në të njëjtën kohë, presioni i lartë çon në përçarje e cilësisë së jetës në fëmijët dhe adoleshentët.

  Ata janë më keq të regjistruar në shkollë, mos tolerojë ushtrim, në vend inflamator dhe konfliktin.
  Çdo pacient i tretë i ri më pas formimi i mundshëm i hipertensionit. Prandaj, parandalimi dhe trajtimi i hipertensionit në fëmijërisë dhe adoleshencës në kohë do të përmirësojë shëndetin dhe jetën e tyre në të ardhmen.
  - Cilat janë simptomat dhe ankesat duhet të lajmërojnë prindërit?
  - Disa fëmijë ankohen për marramendje, dhimbje koke, sidomos në mëngjes, dhimbje të përhershme e sulmit në natyrën time. Kur një presion të qëndrueshme të lartë të gjakut mund të jetë gjakderdhje nga hunda, i dobët.

  A mos i lënë këto sinjale pa vëmendje dhe të jetë i sigurt për të të treguar mjekun e fëmijës suaj.
  Por shumë shpesh hipertensionit në fëmijët dhe adoleshentët janë asimptomatike. Në këtë rast, për të identifikuar patologji mund të jetë vetëm në kohë studim është matja e presionit të gjakut.

  Me aparat matës tensioni për jetën

  - Ndoshta prindërit, fëmijët e veçanërisht shumë të rinj, dhe kurrë nuk do të matur fëmijët presion.
  - Një nga zonat e projektit kombëtar "Shëndetësor", - parandalimin e hipertensionit në të rriturit. Por pediatër nuk janë të përjashtuar nga kjo. Kur planifikuar ekzaminimin mjekësor dhe kur vizitojnë pediatrin qarkut duhet gjithmonë të matur presionin e gjakut.


  Nëse ajo është rritur, pastaj pas 10-14 ditësh të fëmijës janë të ftuar për të ri-ekzaminim të konfirmuar numrat e larta të presionit të gjakut. Shpesh hipertensionit të mesëm gjenden në spitale, ku të shtruar në spital fëmijët me çrregullime të tjera. Për shembull, sëmundjet e veshkave dhe sistemit endokrin të.
  Nëse fëmija nuk ka të matur presion, ne i inkurajojmë prindërit që të i kushtoj vëmendje për gjendjen e foshnjës. Kjo do të lejojë kohë në njoftim simptoma që mund të çojë në presion të lartë të gjakut. Këta fëmijë mund të jetë i plotë. Ata shpejt të lodhur. Prindërit duhet të alarmuar djersitje e tepruar dhe sulmet përgjithshme ankth tek fëmijët.


  - Mund prindërit vetë fëmijët për të matur presionin e gjakut?
  - Sigurisht, veçanërisht në familje, në mesin e të afërmve janë ekzaminim hypertensive ose mjekësor në një klinikë, një kopshti, shkolla e fëmijës ka identifikuar presioni i lartë i gjakut. Për këtë qëllim, është e dëshirueshme që të ketë një aparat matës tensioni pranga fëmijë. Që adoleshencës mund të përdoren pranga rritur.

  - Nëse fëmija është shënuar me tension të lartë, ku të shkoni?
  - Është e nevojshme të bëni një takim me një kardiolog fëmijët. Parandalimi dhe trajtimi i hipertensionit në fëmijëri janë më të efektshme se sa tek të rriturit.


  - Çfarë këshille keni për parandalimin?
  - Është e nevojshme për të organizuar familjare duhur, dietë të ekuilibruar. Mundësisht, shtëpi formuar një zakon të shëndetshëm nedosalyvat ushqim. Futje e tepruar kripë - një nga faktorët kryesore të hipertensionit.
  Përfshijnë në dietën e fëmijës më shumë fruta dhe perime, mish ligët dhe peshk, produkte qumështi dhe një shumëllojshmëri të drithërave. Nga masat parandaluese mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë aktivitet fizik, ndalohet pirja e duhanit, pirja e birrë dhe pije të tjera alkoolike.

  Workshop për prindërit të saktë të matur presionin e gjakut

  • Në mëngjes, jo më herët se 35 - 40 minuta e mësimeve fizike të arsimit, testet, ushqim, qëndroni në të ftohtë.


  • Në një mjedis të rehatshme, pas një pushimi pesë-minutësh.
  • Fëmija është dy vjet presioni i vjetër i shtrirë është matur. Fëmijët më të rritur - në ulur, shtrirë apo në këmbë, si ju dëshironi. Nëse fëmija është ulur, ai duhet të mbështetet në karrige e tij. Në asnjë rast nuk e kalojnë këmbët.
  Gjatë procedurës, fëmija nuk duhet të flasim për të tjerët.
  • Në mënyrë tipike, matjet kryhen në të djathtë. Bëj bërryla tuaj, ajo ka për të shtrihen në tavolinë, palme up.
  • pranga aplikuar në shpatull, dhe pranga e mesme duhet të jetë në nivelin e zemrës, dhe buzë e saj më të ulët - dy inç mbi rrudha brendshme bërryl.


  • Matjet e përsëritura trefishtë janë bërë në intervale prej dy apo tre minuta.

  Udhëzime për fëmijët: Mos doni të jetë i sëmurë?

  Atëherë kjo ka kuptim për të kryer rregulla të thjeshta.
  • A kohë të ekonomisë për të fjetur. Çezmat për vete të paktën shtatë orë. Nëse ju doni të marrë një sy gjumë gjatë ditës, nuk rezistojnë - një pushim.
  • Çdo ditë vybyraysya apartament për një shëtitje. Të paktën 35 minuta - 40. Edhe në qoftë se ju nuk e ndjeni dhe motit të keq.
  • Fitojë ushqimin tuaj në mënyrë efikase. Është e mirë për katër ose pesë herë në ditë. Vetëm para se të shkojnë në shtrat nuk staraysya. Borscht, supave dhe supave të tjera, kos, kefir dhe qumështit të tjera të produkteve, pelte, fruta, lëng, perime duhet të jetë të ju në tryezë.

  Por kafe, çaj i fortë dhe carbonation nuk është veçanërisht ligët. Nga rruga, duke u përgatitur për provimet - jo një arsye për të mbajtur barkun pushime.
  • Të heqë dorë nga pirja e duhanit. Por jo më mirë të provoni këtë shaka me qëllim të keq. Di: nuk ka cigare të sigurt.
  • Mos e përdorni birrë dhe alkool tjetër. Një gram i alkoolit të pastër përmban shtatë kalori. Pse ju ekstra kalori?
  • Kthejeni në aktivitet fizik. Më parë nuk ka shkuar në palestër, nuk të bëjë për një ditë të dhënat e përcaktuara. Ngarkesës duhet të rritet gradualisht. Duke notuar, biçikletë kataysya dhe patina rul. Opsioni më i mirë - dhe çdo ditë për të paktën 30 minuta. Dhe të marrë kohë (për nja dy herë në javë) volejboll, futboll, basketboll, tenis, në vend të shikuar karikaturat dhe serials.

  Të ketë parasysh që moderojnë çojë fiznahruzki në presion normal të gjakut.
  • Mëso për t'i rezistuar stresit.
  • Dëgjoni dhe ndiqni këshillën e një doktori.