Manifestime dhe trajtimi i hyperprolactinemia


 • Hyperprolactinemia, tregon
 • Diagnoza dhe trajtimi i hyperprolactinemia

 • Hyperprolactinemia, tregon

  Hormoni - një hormon i prodhuar në pjesën e përparme
  hipofizës. Ajo është një molekulë proteine. Hormoni në
  organ përgjegjës për induksion e një qumështore
  gjëndra. Në hipofizë Hormoni i prodhuar pothuajse të gjitha indet
  trupi i njeriut, por në sasi shumë më të vogla.

  Funksionet nuk janë të kufizuara stimulim Hormoni
  laktacionit. Hormoni është i përfshirë në rregullimin e metabolizmit,
  rregullimi i metabolizmit-ujë kripë dhe imunitetit në rregullimin e mendor
  Funksionet. Por ende të gjitha funksionet e Hormoni në trup që duhet të hulumtohen

  më në fund.

  Përmbajtja e Hormoni në trup relativisht
  përhershëm dhe ajo në mënyrë drastike rrit gjatë shtatzënisë. Arsim
  Hormoni është pulsating në natyrën dhe rrit gjatë gjumit.
  Rregullorja e sekretimit Hormoni mbart hipotalamusin duke produktit
  stimulimin prolaktoliberina hormoneve. Rritja e prodhimit
  Hormoni nën stres, tendosje fizike, Foshnja e gjirit
  qumësht gjatë raportit seksual.

  Stimulimi efekt mbi këtë
  Kretsu Hormoni japin oral
  Kontraceptivët, mjekime të caktuara (ilaqet kundër depresionit,
  cimetidinës, metoclopramide, Reserpine, verapamil, estrogjene, opioid
  analgesics, kokainë).

  hyperprolactinemia Rezultati:


 • ulje funksion tiroide (hipotiroz)
 • vezoret polycystic
 • hyperplasia i lëvore veshkave
 • dështimi i veshkave
 • cirroza e mëlçisë.
 • Rritja sekrecion i sindromi Hormoni karakterizohet
  Chiarri-Frommelya, Arhonza del Castillo dhe FORBO-Albright. Por më
  Arsyeja më e zakonshme për rritjen e numrit të Hormoni në gjak është një prolactinoma hipofizës.

  Prolactinoma eshte nje tumor beninj i
  ind i gjëndrave. Prolactinomas jashtëzakonisht të rralla janë
  malinje. Zakonisht prolactinomas madhësinë e vogël e 2 deri 3 mm.
  Pastaj ata i quajtur mikroadenomami. Herë pas here macroadenomas
  më të mëdha se një centimetër.


  Në gratë, prolactinomas ndodhë dhjetë herë
  më shpesh se meshkujt. Por burrat pothuajse të gjitha adenomas mëdha.
  Ndonjëherë shkaku i një rritje në nivelet e Hormoni nuk mund të përcaktohet,
  Kjo quhet hyperprolactinemia idiopatike.

  Me kalimin e kohës, të lartë të gjakut Hormoni hipogonadizmi hypogonadotrophic shkakton zhvillim (reduktim
  Funksionet e gonads në sasi nxitje të ulët
  gonadotropins në gjak). Duket zhvillimin e sterilitetit dhe
  rrit rrezikun e osteoporozës (i hedh lëng i indeve të eshtrave, të cilat
  rrit rrezikun e thyerje).

  Gratë janë shpesh tipar kryesor i rritjes Hormoni në gjak

  është galactorrhea (shkarkimit spontan i qumështit nga qumështit
  gjëndra).

  Në meshkuj si ajo është treguar një rënie në dëshirën seksuale (epsh) dhe shfaqjes së dobësisë.
  Ndonjëherë meshkujt duket edhe ndarjen e qumështit nga gjëndrrat e qumështit.
  Ndonjëherë ajo mund të jetë vetëm disa pika të përzgjedhjes duke shtypur
  në gjëndrën e qumështit, në raste të tjera, qumështi është i sekretuar vazhdimisht
  ose periodikisht.

  Shumica e grave vetëm ankesa është mungesa e menstruacioneve apo parregullsi menstruale.

  Hormoni frenon sekretimin dhe follytropyna
  lyutropina që stimulojnë formimin e estrogjenit në gratë.
  Hormon Mungesa stimuluese dhe estrogjenit çon në një mungesë të

  ovulacionit dhe fertilitetit. Mungesa e estrogjenit te nxisin
  shtim në peshë, mbajtje fluide, dhe osteoporozën. Nëse
  Kjo është rritur edhe prodhimi i androgens në gratë ndodh
  hirsutism (rritja e tepërt e flokëve në trup), puçrra fytyre.

  Në burra, prodhimi i tepërt i Hormoni shkakton humbjen e dëshirës seksuale, mungesa e ereksionit, impotencë, gynecomastia
  (Zgjerimi i gjirit). Me një prolactinoma i madh mund të lindin
  simptomat e sistemit nervor, si adenoma rritje
  blizkolezhaschie fasha indet dhe nerva. Në këtë rast, mund të ndodhë
  vizion të paqartë, shtrëngim i fushave vizuale, mosfunksionim i kafkës

  nerva.


  Diagnoza dhe trajtimi i hyperprolactinemia

  Diagnoza e hyperprolactinemia ndihmojë të krijojë nivele të larta Hormoni.

  Identifikimi adenomas hipofizë lejojë kompjuter dhe rezonancë magnetike të imazhit.

  Trajtimi varet nga hyperprolactinemia themelor
  sëmundje. Për të reduktuar nivelet e Hormoni zbatueshme
  droga që zvogëlojnë produkteve levodopa Hormoni, Parlodel, lizurid,
  lerhotril, perytol, tsiroheptadin. Zakonisht, trajtimi fillon me një qëllim
  Parlodel. Ajo është efektive në 85% të pacientëve.

  Radioterapi perdorura dhe kirurgji. Në lartë
  adenomas hipofizë që shkatërrojnë shalë turke, shtrydh

  nervat optike, prolaktin hiqet nga operacioni duke përdorur mikrokirurgji.

  Rezultatet e trajtimit kirurgjik janë të mira. Niveli i Hormoni
  normale shumë shpejt në 90% të pacientëve, gratë në 2-3 muaj
  rikthen ciklit menstrual, epsh rivendosur në meshkuj
  Performanca e përmirësuar dhe mbledhje.

  Edhe më keq janë rezultatet e trajtimit te pacientët me adenomas mëdha.
  Radioterapi është përdorur si një zëvendësues për metodën kirurgjikale
  trajtim.

  Informacion nga neni "hyperprolactinemia."