Malcim nullesh


 • Malcim nullesh
 • Diagnoza dhe trajtimi i malcim nullesh. Parandalim

 • Ne të gjithë e dimë se si dentistë tmerrshme. Ne e dimë se si të pakëndshme
  ndodh të jetë në karrige në frontin e një mjeku në një maskë të bardhë për stërvitje,
  të cilat mund të mos lëvizi, si në fëmijërinë e hershme, por ndjenja e frikë
  shkakton. Iracional, por shumë e dukshme. Për arsye të panjohura, pavarësisht
  progresi teknik ne vazhdojmë të kemi frikë dentistë, dhe plotësisht
  padobishme.

  "Harruar" për vizitat në dentisti, ne më shpejt ose më vonë
  bëhen viktima të disorderliness tyre. "Bonus" dëmtimit të dhëmbëve të merrni. Ose
  periodontitis. Ose sëmundje çamçakëz - sëmundje që nuk duhet të nënvlerësohet.

  Nëse në të kuqe e parë të ndritshme, apo fillon rozduyetsya
  rrjedh gjak, atëherë me kalimin e kohës ajo mund të çojë në shumë të tjera më pak
  Pasojat këndshme. Për shembull, një tërheqje e qartë nga shumë prej dhëmbëve brenda tyre
  qelb formuar madje mund të bjerë jashtë dhëmbët. Të gjitha këto tmerre janë rezultatet
  kujdes të pahijshme me gojë dhe disa zakone të këqija.


  Për të parandaluar sëmundje çamçakëz, mund, nëse:

 • lahen dhëmbët të paktën dy herë në ditë dhëmb
  pastë dhëmbësh që përmban fluor;
 • herë në ditë, flossing;
 • vizitat e rregullta te dentisti dhe zbatimin e procedurave
  Dhëmbë të pastër;
 • mos përdorni produkte të duhanit.


 • Gjithashtu, për të luftuar armikun duhet të dini fytyrën e tij.
  Le të imagjinojmë: malcim nullesh. Kjo është një infeksion bakterial i indeve dhe
  Kockat që e rrethojnë dhe mbështesin dhëmbët. Ajo është quajtur gjithashtu
  sëmundje peryodontalnoy. Varësisht nga shkalla e inflamacionit plagë mund
  të jenë të dy llojeve: malcim nullesh dhe periodontitis.


  Malcim nullesh

  Gingiviti - sëmundje moderuar çamçakëz, e cila ndikon
  Mishrat, indeve përreth dhëmbët.

  Ajo shkakton skuqje, goditje-mishrat e që rrjedh gjak lehtë kur brushing. Periodontitis
  - Kjo sëmundje çamçakëz, që përparon dhe shtrihet nën kufirin e
  qartë se dëmton indet dhëmb dhe kockave.

  Kur është e qartë nga dhëmbët otlehayut, duke lënë një vend ku ata mund

  bakteret të rritet dhe të dëmtojë kockë që mban dhëmbët. Gums mund gjithashtu
  tërheq mbrapsht ose otlehat rregulla më të forta sepse duket se dhëmbët
  më të gjatë. Dhëmbët mund të fillojnë për të tundur mund të fillojnë vetëm të bjerë si rezultat i tyre
  kanë për të hequr.

  Si e bën këtë proces negativ? Fakti që nën
  Goja është e alokimit konstante transparente, bakteret ngjitet përmbajnë
  çështje - pllakë. Bakteret në pllakatë prodhojnë toksina që
  irritojë indet çamçakëz dhe të detyruar pushim. Nëse ju nuk e hiqni pllakën
  rregullisht germs përhapur poshtë vijës çamçakëz dhe dëmtime të kockave,
  mbështetjen e dhëmbëve.

  Me kalimin e kohës, pllakë kthehet në gur.


  Diagnoza dhe trajtimi i malcim nullesh. Parandalim

  Për të diagnostikuar sëmundje çamçakëz, mjeku
  të nevojshme për të kryer një rishikim të plotë. Dentisti mund të bëni radiografitë e dhëmbëve,
  për të gjetur probleme me kockave dhe për të identifikuar probleme të tjera që
  shihet në shqyrtim normale.


  Nëse e gjeni veten shenja të sëmundjes çamçakëz, jo
  tërheq një vizitë në mjekun tuaj dhe mos e humbni shpresën. Nëse keni afër gingivitin
  hiqet lehtë nga larja e përditshme dhe paste rregullt e dhëmbëve
  thread. Plus brushing i rregullt dhe shëndetin e dhëmbëve e mishrat e dhëmbëve mund të jetë
  vetëm zili.

  Nëse sëmundje çamçakëz përparuar të periodontitis,
  dentist pastruar dhëmbët tuaj të mirë, duke përdorur metodën e pastrimit dhe rrënjë kanaleve.
  Kështu ajo heq pllakë dhe prej guri.

  Ju gjithashtu mund të kenë nevojë për të marrë antibiotikë për të hequr qafe
  i infeksionit në gojë. Nëse sëmundje çamçakëz është më serioze, ju mund të kenë nevojë
  kirurgji.

  Përgjithësisht sëmundje çamçakëz që do të merren lehtë. E tyre
  Pasojat, për fat të keq, më serioze se sa duket. Për shembull, prania e malcim nullesh në
  gratë shtatzëna rrit rrezikun e lindjes së parakohshme dhe lindjen e një fëmije
  peshë të ulët. Nga rruga, një studim i fundit gjeti një lidhje direkte mes
  sëmundje të zemrës dhe bakteret formuar gjatë inflamacion të mishrat.

  Për të parandaluar pasojat e padëshiruara sëmundje çamçakëz,
  jo për të menduar në lidhje me efektet e mundshme negative, të kujdeset më të mirë të shtetit
  oral jo herë pas here, por vazhdimisht, Merya marrë paraprakisht.
  Pastaj buzëqeshje është Hollywood, frymë - të freskët dhe të gjitha 32 thesaret do të jetë
  ulen në mënyrë të vendosur në vend.

  Informacion nga neni "malcim nullesh".