Gingiviti në fëmijët


 • Gingiviti, shkakton gingivitin te fëmijët
 • Trajtimi i malcim nullesh në fëmijët

 • Gingiviti, shkakton gingivitin te fëmijët

  Gingiviti - një inflamacion i mukozën e mishit të dhëmbëve dhe papillae ndërdhëmbësh. Gingiviti mund të ndodhë në çdo moshë dhe nga shkaqe të ndryshme. Inflamacion i papilla dhëmbëve mund të jetë vetëm për një ose më shumë dhëmbë ose kapur të gjitha papilla ndërdhëmbësh dhe mishrat. Shenjat karakteristike të malcim nullesh janë skuqje e mishrat e gjakderdhje kur brushing dhëmbët tuaj dhe duke marrë ushqime të ngurta, të tilla si mollë nadkusyvanii. Inflamacion i zgjatur i mukozën e inflamacionit çamçakëz mund të përhapet në të kockave.

  Inflamacion i mishrat, ligaments dhe dhëmbëve kockave vrimë e quajtur periodontitis. Vërejtur në lëvizshmërinë dhëmb periodontitis. Në dhëmbë periodontitis gjithashtu mund të jenë të lëvizshme, por kjo ndodh në njerëz të moshuar dhe reduktimin degjenerative të lidhura me moshën në madhësinë e nofullat. Për fat të mirë, fëmijët nuk janë sëmundje periodontale, periodontitis, dhe nuk u gjet shpesh. Por edhe malcim nullesh janë shumë shpesh, veçanërisht në adoleshentët në periudhën e rritjes intensive.

  Shkaqet e malcim nullesh përfshijnë: vile dhëmbëve, kafshoj anomali me akuzuar jo të plotë apo të dhëmbëve të ngjeshur, mangësi vitaminë C, goiter mosfunksionim oral hormonal duke marrë ilaçe të caktuara, mungesa e pështymës - Xerostomia, organet sëmundje-formimin, trauma biberon gjatë ngrënies, dehja ushqim në mes të dhëmbëve, prania e dëmtimit të dhëmbëve që ndodheshin anëve të dhëmbëve, overhanging skajet e mbushjet dhe kështu me radhë.


  d.

  Kur malcim nullesh është gjithmonë një shumë e pllakatë, e cila kërkon higjienës veçanërisht të kujdesshëm me gojë. Nga vetë, higjiena orale mund të jetë shkaku i malcim nullesh, dhe pastaj larja për muajin e fundit, të eliminuar malcim nullesh. Nëse jo, ju duhet të shikoni për një tjetër shkak.

  Gingiviti mund të jetë akute ose kronike. Malcim nullesh akute mund të zhvillohet në fëmijët me sëmundje akute infektive. Atëherë mjekët rekomandojnë relievers dhimbje dhe barna anti-inflamator per trajtimin e mukozës orale. Forma më e zakonshme e sëmundjes çamçakëz është një malcim nullesh kronike kataral, e cila është e shoqëruar me skuqje dhe ënjtje e mukozën e mishit të dhëmbëve dhe papillae ndërdhëmbësh.

  Papilla ndërdhëmbësh, i fryrë dhe shpesh rrjedh gjak. Pajtueshmëria me rregullat e higjienës dhe gargarë infuzione dhe decoctions e bimëve të përmirësojë gjendjen e mishrat, por shpesh kjo nuk është e mjaftueshme, atëherë mjekët përshkruajnë rinses veçanta antiseptik, trajtimin e mukoze gels orale të veçanta dhe domosdoshmërisht - multivitamina për të përmirësuar metabolizmin. Shpesh kjo nuk është e mjaftueshme, atëherë rradhazi përjashtojë shkaqet e tjera.


  Trajtimi i malcim nullesh në fëmijët

  Nëse një malcim nullesh adoleshent kataral, ajo është e rekomanduar zakonisht për të: të lahen dhëmbët tuaj furçë dhëmbësh rregullisht butë dhe çamçakëz masazh duke përdorur pastë dhëmbësh që përmban ekstrakte të bimëve dhe antiseptics "New Pearl Extra", "Pylli", "New Pearl Deep" , «Laculate», «Colgate totale», «Aqua-të freskët», «Blend-a-med plotë», «Parodontax», etj

  Në rekomandimin e një doktori mund të pije decoctions tuaja në gojë dhe infusions e bimëve: kamomil, i urtë, Wort Shën Gjonit, hithër, thupër, nenexhik, lisi leh, çaj të gjelbër.

  %
  0A

  Nën mbikëqyrje mjekësore mund të aplikohet: koleksionin "Elekasol" (Kamomil, jamball, i urtë, eukalipt, kumak, tufë); zgjidhje alkoolike "Rotokan" (kamomil, yarrow, Calendula); zgjidhje "tantum Verde" (benzidamin hydrochloride); zgjidhje "Corsodylum" (2% CHLORHEXIDINE zgjidhje).

  Kur përdorni këto fonde duhet rreptësisht të ndjekë rekomandimet e aplikimit.

  Kronike malcim nullesh hypertrophic - një formë e veçantë e malcim nullesh. Ajo mund të zhvillohet në fëmijët dhe adoleshentët kundër sfondit të ndryshimeve hormonale, si dhe atyre që marrin drogë antiepileptic.

  Në hypertrophic papillae malcim nullesh ndërdhëmbësh zgjeruar nga përhapja e tepërt e mukozës gingival, nganjëherë ajo edhe pjesërisht mbulojnë dhëmbët. Midis kodrinor papillae zgjeruar dhe dhëmbët grumbulluar pllakë dhe mbeturinat e ushqimit që mbështet inflamacion. Adoleshentët Hypertrophic Gingiviti quajtur rinjtë gingivitin. Ky inflamacion të mishrat zakonisht nuk kanë nevojë për ndërhyrje mjekësore, por konsultoni dentisti juaj është e nevojshme.

  Formë e rëndë e sëmundjes çamçakëz është malcim nullesh necrotic. Ajo zhvillon në një rënie të mprehtë në imunitetin seriozisht njerëzit e sëmurë. Ulçerë-necrotic malcim nullesh shpesh shoqërohet nga sëmundjet e gjakut, veçanërisht e vështirë nekrotizues malcim nullesh ndodh në leukimi.

  Trajtimi i kësaj malcim nullesh komplekse, trajtim anti-drogë inflamator - antiseptik dhe enzimat, përdorimi i ilaçeve dhimbje dhe drogës që nxisin shërimin. Mjekimi është me takim dhe nën mbikëqyrje mjekësore.

  Informacion nga artikullin "gingivitin".