Hydrocephalus në fëmijët


 • Hydrocephalus në fëmijët
 • Shkaqet e
 • Simptomet e hydrocephalus

 • Hydrocephalus në fëmijët

  Hydrocephalus - është një rritje e tepruar në madhësinë e kafkës tek fëmijët e shkaktuara nga rritja e sasisë së lëngut cerebrospinal. Prindërit janë emri më i njohur i një tjetër sëmundje - ". Ujë në tru"

  Kujtojnë se mjedisi i brendshëm i% D qendrore
  0? Sistem Ervnoy është lëng cerebrospinal, i quajtur lëngu cerebrospinal (CSF) ose lëngun cerebrospinal (nga liquores - lëngshme), që është truri brenda kafkës rrethuar nga të gjitha anët nga një lëng, siç janë lundrues në të, e cila krijon mbrojtje shtesë për të dëmtimit të trurit. Në tru ka dëmtimit të dhëmbëve të quajtur ventricles të trurit, të gjithë katër prej tyre.

  Ato janë të mbushura me lëngun cerebrospinal. Lëngu është gjaku dhe ultrafiltrate prodhuar struktura të veçanta të trurit - pleksus enëve të gjakut të vendosura në ventricles.

  Në porsalindur foshnje shumës së përgjithshme të lëngut cerebrospinal është 15-20 ml, në moshën 1 viti - 30-35 ml në të rriturit - 120-150 ml. Kur vëllimi CSF hydrocephalus mund të rritet në 1-1,5 litra. Intensiteti i Arsimit CSF në fëmijët është më i lartë se në të rriturit. Ditë në foshnjat lëngut cerebrospinal përditësuar plotësisht 6-8 herë.

  Qarkullimi është i ndikuar nga pulsation saj kurrizit dhe frymëmarrje, lëvizjet e kokës, zhvillimin shpejtësi dhe serotonines.  Shkaqet e

  Shkaqet e hydrocephalus ndryshonin: keqformime, infeksionit intrauterine, patologji e shtatzënisë ose lindjes, kanceri, trauma, gjakderdhje, dhe shumë të tjerë. Shumë shpesh, sobenno në rastet kur hydrocephalus zhvilluara në utero, shumë e vështirë për të krijuar shkakun.

  Hydrocephalus ndodh në shkelje të qarkullimit të lëngut cerebrospinal. Për shembull, kur ka një pengesë në rrugën e lëngut cerebrospinal aktual; rrit sekretimit ose zvogëlon thithjen e saj.

  Akumulimi i çon fluide të një rritje në një ose më shumë prej ventricles, hollimi i substancës së trurit, rrafshim thyerje dhe atrofi e strukturave ndryshme trurit.  Ka forma të hydrocephalus: i hapur (raportuar) dhe të mbyllura (mbyllje), të huaja dhe të brendshme; lumë - akute dhe kronike kompensohen dhe decompensated. Forma e hapur e hydrocephalus karakterizohet nga zgjerimi i të gjithë sistemit ventrikular të trurit dhe mungesa e barrierave ndaj lëngut cerebrospinal aktual në të gjithë sistemin e pijeve. Në formën e mbyllur të hydrocephalus në shkelje likvorotoka sistemit ventrikular mund të shoqërohet me anomalitë e zhvillimit, proceseve ngjitëse, të tumoreve.


  Simptomet e hydrocephalus

  Në formën e hapur të hydrocephalus ndryshojnë madhësinë dhe formën e kafkës - departamenti i tij i trurit në mënyrë të konsiderueshme dominon front, pjesa ballore spikatur ashpër, në tempuj dhe ballin ka një rrjet venoz theksuar.

  Në fëmijët e vegjël, të zgjerimit dhe të fryrë fontanelles, pjesërisht i mënjanuar nga buzë e syve të ulët qepallë -. "Dielli" e ashtuquajtura simptomë Dzhereltse - neokostenevshiy këtë seksion të shkop kafkës me një shtresë e indeve lidhës. Nuk janë burimet e pasme dhe para. Pasmë fontanellë apo të vogla, të vendosura në mes të zverku dhe kockave parietale. Mbyll kete Pranvera në periudhën e vonë e fetusit apo javën e parë pas lindjes deri në fund të muajit të 3 të jetës. Dzhereltse përparme apo të mëdha, është e vendosur në mes të ballore dhe kockave parietale dhe ka një formë diamanti. Mbyll atë për 12-15 muaj të jetës.

  Kur burimet hydrocephalus të mbetet e hapur për një kohë të gjatë.

  Rritja e tepërt e kokës mund të vërehet tashmë në periudhën e paralindjes, dhe ky është një faktor që pengon rrjedhën normale të punës.

  Hydrocephalus klinikisht manifeston simptoma të ndryshme të mosfunksionim të sistemit nervor, duart duke u dridhur, mjekër, këmbët, twitchings konvulsive apo dhimbje barku, dështime shikimet. Ata mund të bashkohet çrregullimeve të ndryshme autonome - lëkurë të zbehtë, rrahje zemre të parregullt. Në dalje të komplikuar të CSF dhe rritja e theksuar e presionit intracranial zhvillim krizë me një dhimbje koke të forta, të vjella.

  Gradualisht të zhvilluar mprehtësi reduktuar vizuale. Me fëmijët progresive hydrocephalus mund të bien prapa në zhvillim. Ata bëhen më pak të lëvizshme, sepse është e vështirë për të mbajtur kokën e tij.

  Në fëmijët më të vjetër kafkë është mjaft e fortë, dhe rritja e kokës gjatë formimit të hydrocephalus pamundur. Prandaj, shkaqet e tepërta të lëngjeve rritur presionin intracranial, e cila është manifestuar nga dhimbje koke, të qenët i përgjumur, të vjella, duke u dridhur duart dhe shikimet, reflekset abnormale gjatë ekzaminimit nga një neurolog.

  Ndonjëherë së bashku me zhvillimin e përgjithshëm vonuar mendor në fëmijët me këtë sëmundje vërejtur memorie të jashtëzakonshme mekanike, aftësinë për të llogari për gjuhë të huaja, muzikë.

  Kur format e hydrocephalus kompensohen pavarësisht presionit në rritje intracranial, ka simptoma klinike dhe zhvillimin neuro-psikologjik i fëmijës nuk vuan. Në raste të tilla, hydrocephalus është nganjëherë një mall pa zot X-ray ekzaminim i kafkës në një sëmundje.