HygromaHygroma

hygroma - Formimi, e përbërë nga një kapsulë mjaft të përcaktuara mirë dhe përmbajtjen transparente zheleobraznoho trashë brenda. Lokalizuara shpesh në furçë, dhe ajo është në këtë zonë shpesh shkakton siklet.

Një pamje e qartë e shkakut të këtij kamxhiku, si dhe shumë sëmundje të tjera - nuk ka. Korrelacion me lëndime, aktivitetet fizike, por në disa raste hygroma duket për asnjë arsye të dukshme. Kjo formon një të fryrë të vogël të lëkurës, si në qoftë se brenda është një bizele apo qershi.

Lokalizimin e preferuar e Arsimi - qarku i kyçit të dorës të përbashkët, edhe pse ndonjëherë ajo shfaqet në vende të tjera.

Hygroma vjen nga predha e të përbashkët, të cilat, për shkak të arsyeve të panjohura, të fryrë të përbashkët në mes të ligaments dhe tendons përreth formojnë një arsim karakteristike nënlëkurës.

Ajo mund të mbijetojnë për kohë të gjatë pa shkaktuar parehati, por në kohë ndonjëherë, dhimbje. Shumë shpesh ka shqetësime në njerëzit që kanë një shumë punë dore. Si hygroma të lidhur me nyje, është se lëngshme derdhet në zgavrën e saj. Pastaj për një kohë mund të jetë krijuar përshtypjen se arsimi është zhdukur, por zakonisht pas një farë kohe ajo shfaqet përsëri.


Trajtim Dohirurhicheskoe

Shpesh trajtimet konservatore nuk janë efektive në shumicën e rasteve.


Provoni punktyrovat hygroma - një shiringë për të thith lëng për të hyrë në çështje të ndryshme atje. Kjo zgavër në atë kohë vjen, por predhë nuk është duke shkuar larg, dhe herët a vonë lëngu ndërton përsëri.

Metodë absolutisht e tmerrshme dhe e dhimbshme - shkatërrimtar hygroma. Në këtë rast, lëngu është i detyruar në zgavrën e përbashkët, ose shell hygroma është e thyer dhe përmbajtja e derdhur në pëlhurë. Përfundimisht, në të mirë, ende gjithçka është kthyer në normale. Në më të keq - të plagosur në hygroma mund të zhvillojnë një reaksion inflamator deri në acarohet. Pas shkatërrimtar më shpejt ose më vonë shërojnë membrana, rikthen ngushtësi e saj dhe hygroma shfaqet përsëri.


Çfarë më

Nëse çështja me e transaksionit nuk kanë guxuar, dhe arsimi filloi të lënduar intensivisht, është e këshillueshme që të mos përpiqen për të barrës dorën e pacientit. Në mënyrë ideale duhet të zhvillojnë imobilizimi (pronat e zhvillimit) segment të ekstremitetit lonhetoy. Në nivel lokal brenda vendit dhe mund të përdoren medikamente anti-inflamator, terapi fizike i jep efekt të mirë. Është më mirë për të braktisur ofron një injeksion të hormoneve në hygroma zonës. Efekti i këtij manipulimi i jep përkohshme dhe komplikimet janë nganjëherë shumë të pakëndshme.


Kur bëj operacionin

Hygroma - sigurisht jo kancer, kështu që operacioni nuk mund të ngutemi. Shumë njerëz jetojnë me këtë arsim me gjithë jetën tënde (nganjëherë me jo një), dhe nuk paguajnë asnjë vëmendje për të.

Në operacionet duhet të marrë parasysh kur të krijuar hygroma pamjen unaesthetic dhe shkakton dhimbje gjatë lëvizjes. Një tjetër tregues për kirurgji - rritja e shpejtë e arsimit. Nëse Gere rritur në mënyrë të qartë në madhësi, të vonojë operacion nuk është i nevojshëm, sepse arsimi është më radikalisht më e vështirë për të hequr. Një operacion radikal - garancia kryesore e pa përsëritje.


Operacion Dukshmëria

Në kohën tonë të pasigurt rritur komercializimit dhe hygrom të vazhdueshëm të reformës të kujdesit shëndetësor të marra për të vepruar të gjithë dhe i ndryshëm. Ndërkohë, operacioni është shumë delikate dhe të lodhshme, dhe në disa locales hygrom.

vozmozzhnymi kërcënuar me komplikacione të rënda.


Për shembull, hygroma vendosur në sipërfaqe në pëllëmbë dhe të përbashkët projektimi i kyçit të dorës (të shkojnë dorë në furçë), shpesh enveloping një arterie radiale. Pasaktësi të vogël në shpërndarjen e arsimit kërcënon arterie lëndimit. Nëse nuk hygrom dallojnë plotësisht nga indet përreth në të njëjtin vend kombinim këmbët e saj të përbashkëta, të rrezikut të rritet përsëritje shumë herë.

Çfarë ndodh shpesh kur transaksioni merren ekspertë të pakualifikuar? E para 2 deri në 3 muaj pas operacionit të krijon pamjen e rezultat të favorshëm trajtimit, por si dhëmbëza mbetur të shërohet ngushtësi hygroma, dhe ajo përsëri fillon të grumbulluar lëngun.

Në fakt, në vend të një transaksioni goxha e bukur krijon vetëm një ndërhyrje pamjen.


Parandalimi i rikthim

Natyrisht, monitoruar funksionimin Vis nuk mund të por të përcaktojë seriozitetin e qasjes ndaj problemeve të saj në një mund veçantë spital. Ju duhet të dini se duke zvogëluar rrezikun e rikthim të mundshëm pas kirurgjisë varet nga disa nuanca.

 • Ju nuk keni për të "rrëmbyer" në operacion në vizitën e parë në spital. Së paku një test minimal që përfshin një numër të testeve dhe X-rrezet e kërkuar në terren ku hygroma duhet të plotësohet.
 • Kini kujdes, në qoftë se ju thonë se transaksioni "erundovaya, për 5 minuta."

  Për hygroma të gjerë të përzgjedhjes merr shumë më të gjatë.
 • A nuk vendosen për operacion nën anestezi lokale kur zgjidhja është injektuar direkt painkillers rreth arsimit. Kjo hiqni në mënyrë adekuate hygrom e pamundur, sepse indet e thella mbeten ndjeshmëri dhimbje. Dhimbje duhet të jetë ose të përgjithshme (anestezi) ose një rajonal. Në rastin e fundit zgjidhja mjet anastezik injektuar larg nga ndërhyrjet, direkt në bagazhin nervore, duke arritur kështu një ndjeshmëri off segment të gjymtyrë.
 • Pyetni mënyrë që ju duhet të ndjekin pas operacionit. Parandalimi i rikthim kërkon shqiptimin e splints suva per 2 -3 javë si një kohë e deri indet mbresë të formuara, lëvizjet në të përbashkët nuk duhet të jetë.

  Nëse imobilizimi gjymtyrë pas operacionit nuk pritet, dhe ju them se ju mund të punoni dorë për me ditë pas operacionit, të shkojnë në këtë spital.
 • Ngatërrohet shpesh me hygrom bursit kronike. Kjo nuk është krejtësisht e vërtetë. Quajtur inflamacion bursit nga çanta kyçeve (Bursa). Kjo është edhe akumulimi i vazhdueshëm i lëngjeve, por në strukturën anatomike të cilat gjithmonë dhe pa sëmundje ekziston në njerëzit. Shpesh kjo zonë kupë dhe bërryl. Hygroma është - normalisht mungon, dhe duket si një entitet patologjike.

  Informacion nga neni "hygroma"