Fëmijët Hydrotsele në pyetje dhe përgjigje


 • Përcaktojë kushtet
 • Për të trajtuar ose jo për të trajtuar
 • Në komplikimet postoperative

 • Përcaktojë kushtet

  - Si janë edemë testicular, dhe Hydrocele Hydrocele?

  - Këto emra të ndryshme të sëmundjeve. Edemë testicular, ose Hydrocele ndryshe Hydrocele është një akumulim lëng në membranat testis, e cila çon në një rritje në scrotum dhe nganjëherë ënjtje në ijë. Ndodh hydrocele izoluar kur lëngu rrethon testikul dhe nuk mund të rrjedhë në organet e tjera, dhe raportet I hydrocele, karakterizuar në atë lëngshme vodyanochnaya mund të rrjedhë në zgavrën barkut dhe mbrapa nëpërmjet një kanal të veçantë - peritoneum vaginale processus.

  Edemë testicular shpesh e kombinuar me hernie inguinale.

  - Çfarë është dallimi në Hydrocele (testis Hydrocele) porsalindur?

  - Në të sapolindur dhe foshnjave Hydrocele testicular kryesisht të izoluara nga zgavrën e barkut dhe është vetëm për 6-12 muaj (80% e rasteve). Test hidropizi e foshnjave të porsalindura dhe është e lidhur me trauma të lindjes, statusin hormonal dhe karakteristika si rrjedhjen e limfatike nga scrotum.

  Edemë izoluar testicular në foshnjat më shpesh bilateral. Shpesh ka një rritje hidropizi, dhe ajo bëhet e vështirë. Në një edemë të tensionuar mbahet zakonisht birë (gjilpërë) për të hequr lëngjeve nga vezë shell.


  Operacionet kryhen rrallë.


  Për të trajtuar ose jo për të trajtuar

  - Pse duhet trajtuar hidropizi?

  - Koqe është jashtëzakonisht i ndjeshëm ndaj ndryshimeve në temperaturë dhe mund të punojnë siç duhet vetëm në një gamë të ngushtë temperature. Rritja e temperaturave edhe në testise e dhjetë të një shkallë të penalizohet zhvillimin dhe funksionin e testis. Hidropizi është një shell shtesë rreth testiseve, që parandalon kthimin e ngrohjes dhe të çon në temperatura të testiseve. Si rezultat i spermatogenesis shqetësuar dhe funksionit testicular hormon, i cili është shkaku i infertilitetit.

  - Si formuar Hydrocele?

  - Gjatë zhvillimit të fetusit, koqe zbret në scrotum përmes kanalit inguinale.


  Megjithatë, ajo zbret në scrotum rritje peritoneum, duke krijuar testiseve brendshme shell. Kjo - i ashtuquajturi peritoneum vaginal processus.

  Normalisht, koha e lindjes apo gjatë muajve të parë të proceseve jetësore të pjesës së sipërme të peritoneum që kalon përmes kanalit inguinale shumë i madh dhe kthehet në një litar të hollë, dhe membranat mesazh testikujt nga zgavër barkut zhduket. Kështu, as organet peritoneal fluide ose e barkut nuk mund të depërtojnë në zgavrën ku koqe. Pjesa e poshtme e procesit vaginale te peritoneum formon një zgavër çarë-like rreth testikujve, e cila është në hidropizi është një ena për vodyanochnoy lëngshme.

  Shkaku kryesor i Hydrocele - proces i ndarë me dysh vaginal i peritoneum. Pastaj të lëngshme mund të rrjedhin nga zgavrën e barkut në vezë shell dhe të grumbulluar atje.

  - A mund të pavullnetshme trajtimin e Hydrocele testicular?

  - Vetë zaroschuvannya procesit retroperitoneale dhe samoyizlecheniye edemë testicular shpesh vërejtur gjatë muajve të parë të jetës dhe shumë rrallë - më vonë se 1 vit (jo më shumë se 5% e rasteve). Shumica e fëmijëve me testiseve edemë kirurgji e nevojshme, e cila është e rekomanduar në moshën 1,5-2 vjet.

  Mospërmbushja e këtyre rekomandimeve çon në hypoplasia testicular dhe shans të reduktuar të pasur fëmijë.

  - Sa kohë mund të vëzhgojnë dhe nuk trajtojnë testikujt hidropizi?

  - Hydrocele në fëmijë 1 vit e moshës kërkon respektimin e fëmijëve urolog-andrologist. Në rastin e akumulimit të lëngjeve dhe shfaqjen e tensionit në membranat testis bërë nga lëngu birë heqjen vodyanochnoy. Ndonjëherë duhet birë përsëritura. Edemë zakonisht vërehet në 1,5-2 vjet.

  - Kur kryhet operacioni për edemë testicular?

  - Operacionet në testiseve hidropizi mbahen zakonisht në fëmijët 2 vjeç. 1 deri në 2 vjet të kirurgjisë për hydrocephalus kryhet nëse:

 • edemë dhe hernie inguinale e kombinuar;
 • kur vëllimi i scrotum padyshim ndryshon me ndryshimet në pozicionin e trupit;
 • Rritjet hidropizi, duke shkaktuar parehati;
 • Infeksionet shoqëruese.

 • - Cila alternativë i përshtatet mirë anestezi fëmijën tuaj?

  - Anestezi Ideal gjatë operacionit për testis Hydrocele në fëmijërinë anestezi moderne të kombinuara duke përdorur drogë anestezion lokal dhe maskë të gjatë duke vepruar anestetik.

  - Çfarë transaksionet kryhen në edemë testicular te fëmijët?

  - Lloji i kirurgjisë varet nga mosha e pacientit dhe karakteristikat e hydrocephalus. Kur edemë është përdorur zakonisht teknikë Rosa - një përzgjedhje të elementeve të palcës sperme me një prerje të vogël në ijë, ligation dhe heqje e procesit retroperitoneale në unazën e brendshme inguinale, si dhe formimin e një "dritare" në membranat testis.

  Operacion delikat që kërkon teknikë të mirë - autopsi të saktë dhe të kujdesshëm me ruajtjen e strukturave anatomike të kurrizit sperme - vas deferens dhe anijeve testicular dhe nervore inguinale.

  Ndonjëherë përdoret kirurgji laparaskopike për edemë testicular, por traumën, rrezikun e përsëritje dhe komplikime kur të përdorura më lart, dhe kohëzgjatjen e anestezi më aq të përhapur janë ata.

  Në mishërime, hydrocephalus izoluar përdorur operacionet në membranat testis, të tilla si operacionet dhe Bergman Winckelmann kryhet me prerje në scrotum.


  Në komplikimet postoperative

  - Si një fëmijë ndihet pas operacionit?

  - Pas operacionit, fëmija është në spital disa orë deri në 7 ditë (në varësi të klinikës). Operacionet në hidropizi zakonisht tolerohet mirë nga fëmijët dhe nuk ndërhyjnë në mënyrë të konsiderueshme me lëvizjet e tyre. Megjithatë, kur lëvizjet e papritur ose kapsllëk, si rezultat i rritjes së presionit ndër-abdominal ose veprimit të drejtpërdrejtë, formimin e një hematoma në scrotum dhe ijë. Prandaj, fëmijët duhet të kufizojnë aktivitetin në plagë shëruese dhe dietë.

  Brenda 2 javë pas operacionit nuk e veshin të brendshme që squeezes scrotum, testikujt për të shmangur shtyjnë deri në kanalin inguinale, për shkak të fiksimit të mundshme testicular në scrotum.

  Fëmijët e moshës shkollore janë të përjashtuar nga arsimi fizik për 1 muaj.

  - Cilat janë komplikimet që ndodhin pas operacionit për Hydrocele testicular?

  - Rreziku i përgjithshëm i komplikimeve prej 2 gjer 8%. Veçanërisht shënime të lartë normë përsëritje me operacionet jo me kohë.

  Recidivave edema ndodhin me një frekuencë prej 0.5 deri 6%. Në adoleshencës shënuar edemë shpesh rifillimi. Rreziku i infertilitetit pas operacioneve të tilla mund të lindin nga lëndime vas deferens dhe mesataret rreth 2-5%.

  Një nga komplikimet është fiksimi i lartë testicular kur veza gjatë pidtyahayetsya operacion deri në kanalin inguinale dhe më pas fikse atje shtresë mbresë.

  Atrofi testicular është e rrallë dhe është e lidhur me qarkullimin e gjakut në testis, e cila ndodh kur mobilizimi shtojcë retroperitoneale nga elementet e kordonin sperme.

  Ndonjëherë mbresë postoperative shënuar pakëndshme ose e dhimbshme - mbindjeshmëri të lidhur me shkeljen e dhëmbëza ose dëmtimin e mbaresa nervore. Këto efekte zakonisht zhduken pas 6-12 muaj pas operacionit.

  - Si mund të parandalojë zhvillimin e komplikimeve postoperative?

  - Për të parandaluar zhvillimin e komplikime të lejojë një nivel të lartë të operacioneve të teknologjisë dhe vendosmëri në kohë të indikacioneve për trajtim kirurgjik.

  Sipas kushteve të trajtimit kirurgjik dhe ekzekutimin teknikisht të përsosur të shëndetit të transaksioneve të motit-së dhe mundësinë e të pasurit fëmijë është e favorshme në shumicën e rasteve.
  Informacion nga nenet fëmijëve V. urolog Nikolaev "edemë testicular në fëmijët. Trajtimi testis Hydrocele. "