Down, spote apo si për të rivendosur lëkurës pas sezonit të verës


 • Djegien nga dielli i dobishëm tan i dëmshëm
 • overheated në diell - rezultat në fytyrë
 • Kujdesi lëkurën pigmented
 • Të gjitha të luftuar hyperpigmentation

 • Djegien nga dielli i dobishëm tan i dëmshëm

  Këtu dhe shtator ajo së shpejti do të bjerë do të ketë një efekt ndryshime në mot dhe shëndetin. Përveç kësaj, pas një pushimi në fytyrë dhe në trup kishte disa njolla të çuditshme. Si për të rezistuar humor vjeshtë, dhe të bëjë lëkurën tuaj të freskët dhe të shëndetshme? Dielli është katalizator jashtëzakonisht i dobishëm për shumë nga proceset në trupin tonë: me pjesëmarrje të sintetizuara saj vitaminës D, një komponent i rëndësishëm i ndërtimit të kockave; trajtimin e shumë çrregullimeve të lëkurës, funksionin normal të frymëmarrjes të lëkurës.  Në epidermë (lëkura e jashtme departamentit multilayered) janë qeliza të veçanta - melanocytes dhe melanoblastov që prodhojnë dhe përmbajnë pigment të lëkurës - melaninës. Për shkak të pranisë së melaninës në lëkurë duke thithur rrezet ultravjollcë, lëkura formuar një lloj të ekranit që mbron lëkurën dhe tërë trupin nga efektet e dëmshme të rrezatimit diellor. Rezultatet e padukshme të dukshme të qelizave të lëkurës është cirk.

  Në mënyrë ende përkatës për djegien nga dielli të rënda, veçanërisht në fushën e sportit, ku faktori kryesor është bukuria e trupit dhe shoqatës intensive tan - shëndeti i mirë është konsideruar ende i saktë.


  Gjatë workouts ekstreme të përditshme që ndjehen të trupit, lëkura është gjithashtu subjekt i një ngarkesë maksimale. Ajo shtyp në regjimin emergjent djersë me produkte të metabolizmit, ndihmon ruajtjen e kushteve normale të temperaturës trup, kështu që kjo nuk do të shpejt gjatë ushtrimit, dhe më në fund kanë synimet e tyre për muskujt e trupit. Dhe sigurisht, për rrezitje është gjithashtu një lloj i stresit në lëkurë.

  Vizitat e shpeshta në Solariums, metodat e ndryshme të reja të rrezitje veprimin e drejtpërdrejtë të diellit ndjehen mekanizmat mbrojtëse të fuqisë sonë të lëkurës, dhe boshllëqet shpesh të krijuara në mbrojtjen e lëkurës.

  A do të thotë kjo se ne duhet të kujdeset për lëkurën tonë më shumë?


  overheated në diell - rezultat në fytyrë

  Pasojat e veprimit negativ të diellore shprehur si:

 • Freckles - njolla të vogla të verdhë ose ngjyrë kafe në fytyrë janë shpesh, por nganjëherë (veçanërisht në blondes bardhë-skinned) dhe në të gjithë trupin. Pothuajse gjithmonë aty në pranverë të afërmit, është një kusht i trashëguar. Të shkaktuara nga rrezet UV klasës B.
 • chloasma - spote më të mëdha se Freckles. Chloasma - rezultat i hyperpigmentation e lëkurës është për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup (shtatzënisë, marrja e pilulave kontraceptive, menopauzë, andropauzë) dhe ndodh pas një ekspozimi të vetme ose të përsëritura ndaj diellit.

  Chloasma ngjyrë të errët se Freckles. Ato janë të vendosura pothuajse ekskluzivisht në fytyrën e tij - në ballin, faqet, buza e sipërme, rreth syve, në urë. Për shekuj pothuajse kurrë të ndodhë. Sipas teorisë së internals projektimit në fytyrë, pamjen e spote moshës në një zonë të përballet pika sugjeron keqfunksionim të një organi. Për shembull, paraqitja e spote në qendër të ballit sugjeron probleme në zorrë e vogël, hundë - pankreasit, cheeks - dritë, etj Chloasma të shkaktuara nga rrezet UV të klasës B, UV A-rrezet rritur performancën e tyre.
 • Sunburns dhe pasojat e tij - dhe hipopihmentirovannye hiperpihmentirovannyh (të lehta) njolla në fytyrë dhe në trup, të madhësive të ndryshme që shfaqen pas zhdukjes së bubbles. Shkak rrezet UV B, IR-rrezet. Shfaqja e pika të bardha të prirur për rritjen dhe bashkimet, pjesët simetrike e trupit kundër sfondit të një lëkurë të shëndetshme është një shenjë për një vizitë në dermatolog (për të përjashtuar vitiligo sëmundje).

 • Kujdesi lëkurën pigmented

  Pra cilat janë hapat që duhet të bëni për ta kthyer ish pamjen e lëkurës ose të përmirësuar cilësinë e saj? Së pari, le të flasim për atë që ju mund të bëni më në shtëpi. Faza e parë e kujdesit - një pastër, e ndjekur nga toning, e ndjekur nga aplikuar produkt të specializuar (zbardhjen, hidratues, etj).  Pastrim

  Detyra e pastrimi agjentët jo vetëm të hequr papastërtitë i ulur, por produkte të qarta të lëkurës në metabolizmin e vet - sebum, qelizat e lëkurës të përdorura.
  Pastrues përzgjedhur në bazë të llojit të lëkurës: vaj, lëkurë të problemit - xhel apo shkumës cleanser për llojet e tjera - Qumësht pastrues, krem ​​ose serum spastrimit. Por pavarësisht tipit të lëkurës pastrimit duhet të kryhet dy herë në ditë, mëngjes e mbrëmje.

  Ka dy metoda të pastrimit:

 • Aplikimi agjent spastrim për disk pambuku dhe fshij atë të lëkurës (për aq sa është e drives kontaminimit të ndryshojë) deri hapësirë ​​në disk nuk është gjurmë të dukshme të fëlliqur.

  Kjo metodë është më e papastër sepse fshirje fytyrën me pads pambuku të fëlliqur rubbed në lëkurë.
 • Aplikimi spastrimit fonde direkt në duar. Pëllëmbët duhet të njomet me ujë në ngjeshje majtë do të thotë madhësia e një monedhë 5-rouble, fshij lehtë në mes shuplakat e dy duarve, të vënë në para-lagur me fytyrë ujë lëvizjet "siklet".
 • Shpëlaj me ujë, të përsëritur nëse është e nevojshme. Personi thatë promakivayuschimi lëvizjet.

  Restore lëkurë të plagosur nga rrezatimi diellor

  Ju mund të përdorni krem ​​të gatshme zbardhues dhe maska ​​që përmbajnë një sërë agjentët zbardhues, vitamina dhe emollients komponentëve dhe substancave që normalizuar strukturën e lëkurës.

  Agjentët zbardhues shiten në pakicë kryesisht mund të përdoret për të hequr Freckles, spote të vogla dimly njolla të errëta. Këto krem ​​mund të aplikohet për të si vend problematik, dhe të gjithë fytyrën. Nëse krem ​​zbardhues është aplikuar në vend, atëherë pjesa tjetër e fytyrës duhet të zbatohet moisturizer. Whitening procedurat për të bërë kursin, por si rezultat ata ende nuk e shpëtoj e spote, por vetëm ndriçohet maksimumin e tyre.

  Nga ana tjetër, shkalla e ulët e hyperpigmentation mund të provoni terapi parafine, i cili është gjithashtu edhe moisturizes dhe forcon lëkurën. Por efekti nuk do të zgjasë gjatë, dhe ajo është quajtur "procedurë në dalje".  Megjithatë, më shpesh merren me spote moshës dhe toni i ulët është pothuajse e pamundur, pasi që mjetet juridike në shtëpi nuk mund të depërtojnë aq thellë. Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me një mjek-cosmetologist.

  Toning

  Pas duke përdorur agjentët e pastrimit duhet të aplikoni toner, i cili kryen disa funksione:

 • hiqni mbetjet e lëkurës spastrim mjeteve
 • zvogëlon poret
 • freskon lëkurën
 • rikthen ekuilibrin acid natyrore.
 • Gjithashtu tonik përgatit lëkurën për fazën e ardhshme, e fundit të kujdesit.

  Cosmetologist mund të ofrojë një përdorim të veçantë të aplikacioneve aktive dhe metodat e aplikimit hardware të influencës.
  Të gjitha të luftuar hyperpigmentation

  Program Whitening

  Efekti është arritur duke përdorur mjetet e mëposhtme: vitaminë C, acid koyevoy, Hydroquinone, përqëndrime të ulëta të acideve të frutave, acid salicilik, etj Ndjekin procedurat duhet të jetë rregullisht - 1-2 herë në javë kurs - 1-2mis. Rezultatet e këtyre procedurave të shfaqen jo më herët se 4-6 javë.

  Metodat e hardware

  Lëkurë - proces i ndryshëm thellësi të hequr qelizat e lëkurës duke përdorur kimike (organike) substanca të ndryshme, duke rezultuar në defekte kozmetike janë eliminuar. Së bashku me spote pigment do të zbehet dhe linjat e bukura, për të forcuar fytyrë ovale, si elasticitetin rritje të lëkurës.

  Numri seasov rregullohen individualisht.

  Enzimë Peel - përdorimi i enzimeve natyrore për përjashtimin e qelizave të vdekur, të stimulojë procesin e rinovimit të lëkurës. Frekuenca e vizitave - 1-2 herë në javë. Kursi - 6-8 trajtime.

  Cryomassage - efektet në lëkurë me aplikimin e azotit të lëngshëm plus mjete depihmentiruyuschih. Sigurisht - 10/08 procedurat.

  Microdermabrasion - përdorim Lëndë gërryese rradhës me shpejtësi të ndryshme. Ka një largimi mekanik i shtresa e jashtme e lëkurës (epidermë). Ajo mund të marrë një seasov pak.

  Mikroshlifovka - furnizimin me lëkurën e filler gjobë të ngurta, zakonisht ashkël alumini, edhe për heqjen mekanike të shtresave të lëkurës.

  Një ndikim më të thellë se Microdermabrasion. Ndoshta vetëm një seancë apo seanca 2-3.

  Laser rishfaqet - përdorimi i lazer për lëkurë të thellë. Ajo mund të marrë nga 1 deri në 2-3 procedurave.

  Mezoterapia - microinjection në rajonin e vendet e trazuara të drogave të ndryshme.

  Mjetet për kujdesin në shtëpi

  Për të rritur efektin e marrjes praktikat profesionale mund të përdorni në shtëpi, në mes të trajtimeve, do të thotë e ashtuquajtura të kujdesit në shtëpi ose krem ​​të veçantë për të hequr efektet drejtuese të hyperpigmentation. Këto barna duhet vetëm të blej cosmetologist në rrjetin e tregtisë me pakicë nuk janë në dispozicion.  Për shumicën e njerëzve një ndjenjë e gëzueshme vetë-perceptimit është e përcaktuar jo vetëm në pamje por edhe një ndjenjë e shëndetit dhe energjisë në çdo qelizë të trupit. Sporte të rritur aktivitetin e të gjitha proceseve në trup, metabolizmi bëhet më intensive, kështu që plotësojnë nevojat në rritje të trupit në shtojcave të ndryshme ushqyese nuk mund të harrojmë lëkurën. Qasja moderne për të eliminuar të metat kozmetike të reduktuara për përdorimin e rregullt të antioxidant, enzimë plotësuese ushqimore dhe drogës.

  Mekanizmi i veprimit të këtyre barnave, të përshpejtojë tretjen e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet.

  Rregullojë përmbajtjen antioxidant nga bioflavonoids dhe coenzyme Q. modulating e sistemit imunitar, efekt anti-inflamator dhe normalizimin përshpejtuar rritjen e flokëve dhe thonjtë. Përmirësuar gjendjen e lëkurës. Zvogëlon ndjeshmërinë ndaj dritës së diellit.


  Seri zbardhues është në shumë linjat e kozmetikës profesionale. Ato zakonisht përfshijnë disa drogë, secila prej të cilave plotëson dhe mbështet veprimin e një tjetër - ajo peels, kremra, tonics, maska, krem ​​dhe të koncentruar. Drogat janë të ndarë nga shkalla e ekspozimit të lëkurës - ka nga ata që ndihmojnë vetëm ndriçohet çehre. Nga sallon bashkangjitur në linjë seri të kujdesit në shtëpi për të rekomanduar terapi e qëndrueshmërisë.

  Çdo markë e përdor rrugën e saj për t'u marrë me pigmentim. Po, Yon-Ka është glikolik, laktik, tartaric, limoni dhe acid salicilik. Në Danne - të njëjtën acid plus sojë të naftës dhe embrion gruri naftës. Linja Whitening Lacrima kompleks përmban acide frutash dhe acid Kojic. Academie «i bazuar" në AHA (alfahidroksikislotah), limon dhe ekstrakte kastravec. Decleor propozon që të merren me spote pigment duke përdorur vitaminë komplekse C vajra esenciale të Neroli, limon, majdanoz dhe komplekse bimore zbardhues, e cila përfshin ekstrakte të leh e manit japoneze të bardhë dhe grejpfrut.

  Serum kundër spote moshës Institut Esthederm përmban një kompleks patentuar "hipopihmentin" të përbërë nga ekstrakt manit rrënjë dhe derivateve grejpfrut dhe ekstraktet e gjetheve bearberry, thupër e bardhë dhe jamball.

  Agjentët zbardhues ofrojnë jo vetëm markë profesionale. Një linjë interesant i zbardhjen kozmetike në markë Isa Knox rekomandon De Bon. Produkte Seria quajtur Bardhë Focus përfshijë cleanser shkumë pastron maskë, spastrim tonik, emulsioni serum dhe trajtim intensiv zbardhjen. Përmban patentuar fitoklio aktiv përbërës - pengon gjenin përgjegjës për prodhimin e melaninës.

  Nën markë Darphin paraqitur Whitening Line Clear White. Ajo ka sjellë Qumësht Pastrimit, tonik, maskë, sektorin intensiv perime dhe në fund krem. I përbërësit aktiv të këtyre fondeve janë manit, acide frutash, vitaminë C, kamomil, aloe, limon.

  Problemi me njolla të errëta të vetme premton për të zgjidhur xhel Korrektor njollat ​​e moshës nga acidi Lierac bazuar koyevoy. Ajo operon në disa fusha: ndriçon njollat ​​ekzistuese madje një dekadë më parë, parandalon shfaqjen e re dhe, e rëndësishmja, moisturizes lëkurën.

  Prodhuesit rusë ofruar gjithashtu për të korrin përfitimet e punës së tyre në zhvillimin e zbardhjen kozmetike.

  Kompania «Tehkon" është duke filluar një seri rrufetë kozmetike "Grace juaj." Në thelbin e saj - kompleksin e bimëve, e cila, nga njëra anë, heq qelizat e vdekura të corneum shtrese, të tjera - zvogëlon sintezën e melaninës. Linja përbëhet nga lulëzim, maskë, krem, toner, ditë dhe natë krem ​​dhe serums, kurs është i dizajnuar për të zbardh njollat ​​e errëta dhe Freckles për 5-8 javë.

  Një seri e produkteve me zbardhjen efekt krijuar dhe ekspertëve të "FLORESAN." Ishte quajtur "White Linen", ajo prezantoi ditë e natë krem, maska, peels dhe krem ​​për duart. Lufta kundër njollat ​​e errëta janë vitaminë C, acide frutash, ekstrakte e kastravec dhe bearberry.  Në përgjithësi, ka shumë për të zgjedhur. Por gjëja më e rëndësishme për të kujtuar - dielli shtator mund të jetë po aq i pabesë si verë. Prandaj, për të shmangur shfaqjen e spoteve të reja duhet të përdorni sunscreen cilësisë. Le lëkura juaj do të jetë gjithmonë e bukur!

  Informacion nga artikullin "Kujdes në vjeshtë."