Down, distonise


 • Hormonet e verës dhe nedolikovani ftohtë
 • Kush të shkojnë për trajtim?
 • Sa shpejt merr vepër?
 • Test. Në mënyrë apo tonin tuaj të enëve të gjakut?

 • Hormonet e verës dhe nedolikovani ftohtë

  Dystonia
  sëmundje e pavarur mund të quhet vetëm nëse ajo
  ndodhur kundër sfondit të disfatës së sistemit autonom nervor. Por atë
  është e rrallë. Më të distonise - një sindromë që ndodh në shumë
  degë. Këtu janë problemet më të shpeshta shëndetësore që mund
  fshehur nën maskën e dystonia.

  Fillor
  sëmundjet e organeve të brendshme.
  Shumë shpesh i mbushur me Vehetatyka
  aritmia kardiake, çrregullimet vaskulare (hypo- dhe hipertensionit)

  cholelithiasis, pancreatitis, inflamacion dhe gurët në veshka,
  osteochondrosis dhe madje ... hernie kërthizës.

  Hormonal
  shkelje.
  Shpesh IRR zhvillon në sëmundjet endokrine
  Gjëndra -, gjëndra tiroide sidomos veshkave dhe vezoreve. Për shembull, 20%
  rastet e fibroids mitrës dhe tumoret ovarian në fazën fillestare të sëmundjes
  Alert për vetë sulme vetëm vehetodistonii.

  Ndërlikim
  pas infeksionit
  , duke përfshirë edhe ftohjet. Në veçanti, 30%
  rëndim i pielonefrit kronike (inflamacion i veshkave) i shoqëruar
  Shkelja e ton enëve të gjakut.

  Alergjik
  reagim
  . Më frymëmarrje të lidhur me hipoksi.


  Sulmet Rënda
  astma më shumë se gjysma e pacientëve provokuar tregon
  IRR.

  Lezionet
  truri.
  Për shembull, rreth 40% e pas tronditje dhe
  80% pas goditje mini fillojnë të vuajnë nga sulmet periodike
  IRR.

  Neuroses
  dhe depresioni.
  Natyrisht, sistemi ynë nervor autonom është ngushtë
  e lidhur me gjendjen emocionale, niveli i ankthit, një tendencë për të
  swings humor.


  Kush të shkojnë për trajtim?

  Qasja e rëndësishme gjithëpërfshirës. Së pari ju duhet për të vizituar:

 • endokrinolog (testet e hormoneve, së pari kontrolloni gjëndër tiroide dhe gjëndra veshkave);
 • kardiolog (teste EKG me ngarkese);
 • gratë - burrat gjinekolog - andrologist (apo urolog);
 • neurolog (Bëni EEG).

  Nëse
  të gjitha anketat, rezultatet janë normale, kjo do të thotë tuaj
  Dystonia është funksional dhe ka gjasa luajtur
  vetëm në sistemin nervor.

 • Sa shpejt merr vepër?

  Urgjentisht për të freskohem ndihmën sulm Dystonia këto hapa të thjeshtë.

  Marr
  përzierje drogë veprim qetësues dhe stimuluese. Për shembull,
  Mix 50 pika të tretësirë ​​në gjysmën e një gotë me ujë valeriany (i aftë
  motherwort, bozhure, valokordin) dhe tretësirë ​​e Siberian xhensen (kinez
  limon, xhensen).

  Ha
  diçka të ëmbël dhe të larë poshtë shumë lëngje (ujë ose
  lëng). Ajo normalizes nivelet e sheqerit në gjak - në situata të vështira

  ai hedhje. Mbyll sytë tuaj dhe shtypni shikimet për një minutë. Kjo do të merrni shkalla e zemrës dhe temperaturë. Masazh gishtin tuaj të vogël dhe kokën në shpinë zverk dhe qafës së mitrës. Kjo do të çojë në presion normal.


  Test. Në mënyrë apo tonin tuaj të enëve të gjakut?

  Nga
  Statistikisht, 40% e femrave dhe 20% e burrave vuajnë nga periodik
  Sulmet e dystonia. Dhe rreth 15% e njerëzve vuajnë nga kjo goditja
  kohë.

  Përgjithësisht distonise (vvd) - a sindroma
  të cilat mund të jenë të shoqëruar nga një shumë të sëmundjeve dhe kushteve. Ne kemi
  vegjetativ (periferike) të sistemit nervor, e cila ndër të tjera
  përgjegjës për ton enëve të gjakut.

  Kur shkeljet ndodhin vehetatyky,
  rozladnuyetsya ton e enëve të gjakut.

  Dhe kjo mund të sinjalizojë një shumëllojshmëri të simptomeve:

 • konstante ndjenjë të ftohtë;
 • skuqje të pashpjegueshme ose personi zbehje;
 • ndryshojnë ndjeshmërinë e këshilla e gishtat e këmbëve;
 • paarsyeshme "%
  D0? Etuchie "dhimbje në gjymtyrët;
 • palpitations;
 • dhimbje barku papritur të barkut, të cilat janë të lidhura shpesh me një situatë e vështirë;
 • një ndjenjë e mungesës së ajrit në zemërim;
 • marramendje apo zhurma e paarsyeshme në kokën time;
 • rritur djersitje shuplakat dhe këmbët;
 • presion të paqëndrueshme të gjakut;
 • çrregullime të gjumit (e vështirë për të fjetur gjatë natës ose pidhoplyuyetesya);
 • meteosensitivity;
 • lodhje;
 • ankth, ndonjëherë krejtësisht të pabaza, shpesh në pasdite vonë;
 • nevoje roll valët e frikës, panikut;
 • gjendje e sëmurë në metro;
 • lodhje;
 • çmenduri e vëmendjes;
 • këto simptoma "ekzotike" si ndjenja se dhimbje ... apo flokët vazhdimisht dhemb dhe palme kruarje.

 • Specialistët
  besoj se në qoftë se ju të gjeni një më shumë se gjashtë nga këto simptoma, ju
  ndoshta vuajnë IRR. Mbetet për të gjetur shkakun e vërtetë të kësaj
  shtet.