Herpes kontrolluar


 • A nuk kafshoj buzët!
 • Ku është i hollë, ka dhe lot
 • Armik Zgjimi
 • Stol Pigeon për virusin
 • Kujdes nga bubbles!
 • Imuniteti për të filluar!
 • Kini kujdes me antibiotikë
 • Bit ju në kohë
 • Më shumë vitamina!
 • Mjetet juridike popullore
 • Profilaksia homeopatik
 • Puçrra fajtor itchy në buzë të buzëve, të cilat janë aq të bezdisshëm
  shumë njerëz që vijnë këtu për të qëndruar: shërohet plotësisht nga
  Infeksioni është e pamundur. Pasi duke marrë në trup, herpes bëhet tonë
  i vërtetë, shok pse e padëshirueshme për jetën. Në mënyrë për të mbrojtur veten
  e ajo është praktikisht e pamundur - 90-95 për qind e popullatës është e infektuar
  Herpes virus simplex (HSV 1) dhe pesë thjeshtë mbetur

  imunizuar për këtë - për arsye të panjohur shkencës. I tillë i shfrenuar
  ndotje sepse virusi përhapet shumë lehtë,
  Pikëzat dorëzuar në kontakt direkt:
  nëpër enë, peshqir, transportin hekurudhor në ...

  Shumica e njerëzve
  nuk mund të mendoj se virusi gjetën strehim në e tyre
  trup. Por të paktën një herë në jetë, kur sistemi i imunitetit është i dobësuar,
  herpes disi të sigurt në vetvete.

  A nuk kafshoj buzët!


  Forma më e zakonshme e manifestimit të virusit - një herpes i buzëve. I parë
  Personi përjeton stres, dhimbje të ngrirë dhe kruarje në krahinë.
  Pastaj ka njolla të kuqe që të kthehet në blisters.  Me veten e tyre, ose nga mekanike veprimit flluskoj ia plas,
  ndryshimin ulcerat, që oozes lëngshme të qartë. Me kalimin e kohës,
  vonuar crusts plagë. Prishin ata nuk mund të në çdo rast!
  Së pari, këto crusts formuar nga leukociteve që luftojnë virusin,
  dhe nën ulçerë shërojnë më shpejt. Së dyti, si ju mund të
  infektojnë më tej buzët, duke e bërë situata vetëm do të përkeqësohet.

  Zakonisht
  ulcerat mbi buzët e shkatërrojnë jetën tonë për 7-10 ditë. Nëse simptomat
  kalojë Kthehu ti dermatolog, ndoshta kjo tregon etj uhoy
  sëmundje.

  Ku është i hollë, ka dhe lot

  Shpesh
  skuqjen shfaqen në krahët e hundës dhe të pjesëve të tjera të lëkurës.

  Në përgjithësi,
  Herpes shumë forma, duke përfshirë gjenitale dhe më i rrezikshëm
  sy konsideruar herpes - kjo mund të ketë pasoja shumë të rënda,
  edhe verbëri. Ndonjëherë virus prek organet e brendshme -
  objektiv për t'u bërë një më të relaksuar. Kusht
  komplikuar kur herpes "punon" në shoqërinë e viruseve të tjera.
  Per shembull, nëse herpes aktivizohet në trupin femëror njëkohësisht
  virus njerëzor lyth, ajo kërcënon zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës.

  Si
  zakonisht rifillimi ftohjet provokuar dhe sëmundjeve të tjera
  stresi, hipotermi ose mbinxehje, madje menstruacioneve -
  me pak fjalë, pamja e blisters në buzë tregon një dobësim

  imunitet. Por ka shkaqe të jashtme, të tilla si e tepruar
  rrezatim ultravjollcë.

  Të mbrojtur veten nga infeksioni thuajse
  e pamundur (ne shpesh virus në fëmijërinë e hershme "japin"
  kisses nga të afërmit), kështu që duhet të zgjidhë dy probleme: luftë
  me skuqjen kur ato shfaqen; forcimin e sistemit imunitar ndaj
  të mbrojtur veten nga recurrences herpes.

  Armik Zgjimi

  Virus
  Herpes - një molekulë ADN-së dhe disa predha pak.
  Tek qeliza mund
  race, duhet të ketë një molekulë e ARN viruseve që
  Herpes privuar. Prandaj, duke qenë në lëkurë, ajo është afër
  vet kafaz tonë, duke shkatërruar penetron saj shell dhe gjen

  një ARN - një partner për riprodhim. Në qelizën e infektuar nga e saj
  burime të fillojnë të prodhohen viruseve të reja që më vonë të lënë
  Alma Mater nga nis të lulëzojë - dhe menjëherë fillojnë të njëjta
  për të udhëtuar në qelizat fqinje.

  Shkalla e formimit të ri
  viruset brenda qelizave të infektuara varet intensitetit
  metabolizmin brendaqelizor. Shkalla më e lartë e metabolizmit të qenësishme
  Qelizat epiteliale, kështu herpes shpesh zënë lëkurën dhe
  mukozës. Qeliza ku replikimin virus ndodhur,
  të mbushur me lëng dhe të vdes. Ky proces reflekton flluska
  në lëkurë.

  Per here te pare shtrirë në trup, virus shumëzuar

  shpërndarë nga të qarkullimit të gjakut dhe nervave fibrave të janë të depozituara në
  ganglioneve nervore: Vetëm brenda qelizave. Sistemi imunitar është në gjendje të
  zbuluar dhe për të hequr atë nga trupi. Dhe në heshtje duke pritur për herpes
  "orë e triumfit." e tij Kur sistemi ynë imunitar për arsye të ndryshme
  virus dobësuar shtjellat në vendin e zgjedhur dhe për t'u angazhuar në mënyrë aktive
  shumohet, dhe pastaj përsëri "shkon" në strehimin e tyre.

  Stol Pigeon për virusin

  Shtyp
  virus dinak nga trupi është e pamundur, por Ekzistuese-vuet do të thotë se
  mund të shuajnë përsëritjen shpërthim. Në 1988, për shpikjen e tij të drogës
  Gertrude Elion acyklovir mori Çmimin Nobel, vetëm

  drogës që lufton virusin direkt. Të gjithë të tjerët
  që trajtojnë gripit dhe të tjera sëmundje infektive janë
  tërthorazi.

  Për të luftuar studiuesit herpes përdorur
  Mekanizmi i pandehuri rosa. Acyclovir zëvendëson Partner kafaz
  e cila është e nevojshme për pjellori e virusit. Drogë
  depërton në qelizë, ku ai virus shumim. I fundit
  lë organelles të vetëm celulare dhe bashkon me aciklovir.
  Lidhja rezultuar nuk mund të riprodhoni. Armik predispozuar! Plotësisht
  Mjekim Herpes nuk është kapërcyer, por të ndaluar përhapjen e saj dhe për të shpëtuar
  në skuqjen. Produkti është shitur si tableta dhe ointments (herpevir,

  Zovirax).

  Më të mirë të fillojë duke marrë drogë Acyclovir,
  kur ju vetëm ndjehen tensionin dhe ndjesi shpimi gjilpërash në
  buzët, kështu që ju mund të shmangur shfaqjen e bubbles

  Kujdes nga bubbles!

 • Sores mbi buzët mund të shkaktojnë kruamje. Ende vuajtje, mos e prek duart e tyre, kështu që ju vetëm thyhet infeksion.
 • Kjo nuk është kaluar skuqje të lëkurës, mos e prek edhe një herë në fytyrë, sidomos sytë.
 • Krem
  në buzë sedimenteve shtupë pambuku të pastër. Dhe përdorimi i kuq buzësh
  lapsa dhe cik gjatë acarimit duhet të braktiset.
 • Fshij buzët zgjidhje dezinfektues.
 • A nuk e ndajnë vegla askënd dhe peshqir. Ne do të duhet të bëjë pa puthje dhe të përmbahen nga seksi oral.

 • Nëse ju mendoni se flluskë së shpejti do të jenë shembuj për këtu përfundoi në një copë leckë të akullit.
 • Përdorni kompresa çaj. Pronat e anti-inflamator gjithashtu kanë teas me kamomil, leh shelg dhe horsetail.

 • Imuniteti për të filluar!


  parandaluar manifestimet e herpesit, ju duhet për të forcuar sistemin imunitar. I pafavorshëm
  gjendja e mjedisit, stresi, dietë të varfër, zakone të këqija
  - Kjo dobëson funksionin mbrojtës të trupit.

  Kini kujdes me antibiotikë

  Dëbim
  Imuniteti kontribuon në përdorimin masiv të antibiotikëve. Veçanërisht
  ato janë të dëmshme për fëmijët. Një fëmijë i vogël është i sëmurë, pediatër menjëherë e regjistron

  antibiotikët, por ata mund vetëm të emërojë tregohet në mënyrë rigoroze.
  Fjala "antibiotik" do të thotë "kundër jetës": ai vret dhe
  Qelizat e dobishme.

  Git është normale në hap i parë është që të
  fix traktin gastrointestinal, sepse proceset imune
  "Nisur" është në muret e zorrëve. Për të kjo ishte
  OK, ushqimi duhet të tretet.

  Bit ju në kohë

  Ajo duhet të jetë
  vatra i pastruar i infeksionit kronik. Shumë prej nesh, për shembull, të shkojnë nga
  dhëmbët karies, nuk do të shkojnë te dentisti. Dhe trupi në këtë
  Koha për të luftuar infeksionin, nga të cilat ju mund të lehtë
  të shpëtoj prej.

  Më shumë vitamina!

  Sintetik
  vitamina nuk janë të zhytur gjithmonë, veçanërisht në qoftë se ka një problem me
  tretje. Një vakt me trupin e vetë do të marrë çdo gjë që ai ka nevojë.
  Prandaj, dietë duhet të jetë i pasur me vitamina shumë produkte:
  perime dhe fruta. Ajo është gjithashtu e dobishme nga drithërat drithërave.

  Mjetet juridike popullore


  imunitet të rritur e ka përdorur gjatë mjetet juridike natyrore: Rhodiola
  pink, echinacea, xhensen. Imunomodulator është supë e mirë
  hips, por gjithmonë nuk mund të pini atë (tendosje në
  veshkave).

  Profilaksia homeopatik

  Forcoj
  mbrojtëse, duke përdorur homeopati - është i pafajshëm dhe

  në mënyrë efektive. Nëse ju të mbajë pranverë dhe të bien parandalimin,
  të rritur rezistencën e trupit. Sistem të dobësuar imunitar kronike
  të forcohet në mënyrë sistematike.