Hepatiti A është një fëmijë


 • Shkaqet
 • Simptomat e hepatitit tek fëmijët
 • Nëse foshnja është e sëmurë, trajtim, dietë, mjedisi
 • Shkaqet

  Të gjithë e dinë fëmijët janë sëmundje të zakonshme infektive si fruthi, rubeola, dhenve, fruth i keq. Shumica e fëmijëve vuajnë ata në kopësht ose në shkollë fillore.

  Por ka infeksion, në këtë rast ne do të përqëndrohet në hepatitit viral "A" (verdhëz infektive, verdhëz) ndodhin në fëmijët më shpesh dhe për të pasur karakteristikat e tij dalluese.

  Midis sëmundjeve infektive hepatitit renditet e treta pas infeksioneve të zorrëve SARS dhe akute të njohur gjerësisht sëmundje e duarve të pista.

  Si rezultat i kësaj sëmundje kryesisht të prekur mëlçinë. Shpesh fëmijët e tyre të sëmurë të moshës 3 në 7 vjet, ndërsa fëmijët janë të imunizuar ndaj vitit të marra nga nëna.

  Burimi i infeksionit është personi i vetëm me forma të dukshme ose fshirë të sëmundjes, dhe i infektuar me HIV. Transmetimi i virusit ndodh kryesisht përmes kontakt-familje (takëm përmes kontaminuar feces dorë, higjiena personale) dhe me ushqim dhe ujë. Pikëzat e transmetimit nuk gjeti konfirmim saj.

  Për hepatitit karakterizohet nga sezonaliteti dhe frekuencë.
  Përqindja më e lartë e pacientëve të regjistruara në periudhën vjeshtë-dimër (shtator-janar), më të vogël - në verë (korrik-gusht).


  Në fëmije kujdesen shpërthimet e mundshme epidemike të sëmundjeve. Pas sëmundje formuar qëndrueshme imunitet, gjatë gjithë jetës.

  Simptomat e hepatitit tek fëmijët

  Fillimi i manifestimeve të para të sëmundjes është zakonisht paraprihet periudhë inkubacioni (një mesatare prej 15 deri 30 ditë), kur nuk ka manifestime të jashtme të sëmundjes, por virusi tashmë është duke siguruar një efekt të mrekullueshëm në trup.

  Pastaj shumica e fëmijëve në rritje ashpër temperaturën në 38-39 ° C dhe simptomat e dehjes, rraskapitje, lodhje, dhimbje koke, humbje e oreksit, të përzier dhe të vjella. Karakterizohet nga dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, zakonisht budalla, por ndonjëherë dhimbja mund të veshin karakterin paroksizmal, duke i dhënë përshtypjen e një sulmi të apendiksit akute dhe madje edhe gurëve të tëmthit.

  Kids bërë humor, nervoz, të humbasin interes në lojë, të mësuar, ata kanë shqetësuar gjumin. Shpesh atje dhe dispepsi, bloating, kapsllëk, diarre rrallë. Në 10% të pacientëve janë kataral dritë, kongjestion i hundës, skuqje të fytit, kollitjes pak. Pas 1-3 ditësh të fillimit të sëmundjes dhe simptomat e temperaturës trupi normale të intoksikimit të dobët, por ende mbetet një dobësi e përgjithshme, një fëmijë mund të vjellë. Gjatë kësaj periudhe të sëmundjes vërejtur rritje në madhësinë e mëlçisë, ndjeshmëri dhe butësi ndaj prekje. Shpesh urina atje errët (ngjyrë e birrës) dhe njollë e pjesshme e feces (balte ngjyrë).

  Sfond më tej në një përmirësim të qartë në gjendjen e përgjithshme dhe të reduktuar ankesat në fëmijët zhvillon verdhëz që zgjat për 7-14 ditë. Bardhët e parë të verdhë e syve dhe qielli, pastaj lëkura e fytyrës, trupit.

  Nëse foshnja është e sëmurë, trajtim, dietë, mjedisi

  Pacientët me verdhëz zakonisht nuk kërkojnë emërimin e drogës. Baza e trajtimit - Mode radionalnyy lëvizëse, të ushqyerit klinike, përgatitjet cholagogue, ujë mineral, multivitamina Verte.

  Kufizimet në mënyrë motorike varet nga të qenit fëmijë të sëmurë dhe ashpërsia e sëmundjes. Pas daljes nga spitali të caktuar duke mos kursyer regjim për 2-4 javë; për një periudhë prej 3-6 muaj fëmijët janë të përjashtuar nga arsimi fizik dhe sportiv nuk janë të rekomanduara për 6-12 muaj.

  Ushqimi për hepatitit viral "A" duhet të jetë i plotë, të lartë kalori. Mish të emëruar ligët (mish lope, mish viçi, mish pule) dhe peshk (merluc, pozitë e lartë, cod shafran, heshtë, etj); Djathë i dobishëm, qumësht, kos. Yndyrna janë dhënë në formën e gjalpë dhe perime vajra (misri, ulliri, luledielli). Ne rekomandojmë përdorimin e një dietë të llojeve të ndryshme të drithërave (oriz, bollgur, tërshërë, hikërror), bukë, makarona, sheqer, patate. Në dietën e përditshme duhet të sigurojë një numër të mjaftueshëm të perimeve të freskëta dhe gatuar (karrota, lakër, prej trangujve, domate, bizele, kungull i njomë), perime, fruta dhe lëngje.

  Përjashtohen nga extractives ushqimore, yndyrna shkrirjes (dhjamë derri, margarinë), suxhuk yndyror, derri, mish të konservuar, yndyrë pulave, salcat pikante, turshi, djathë me erëza, hudhër, rrepkë, rrepkë, çokollata, ëmbëlsira, ëmbëlsirat, me aromë condiments (mustardë, piper, majonezë), mish, kërpudha, arra, etj pra dhënë fëmijët çaj paqëndrueshme brewed me limon, qumësht, mjaltë, gjalpë dhe hips supë, lëngje frutash dhe kokrra të kuqe, fruta, ujë mineral alkaline. Rekomandimet e mësipërme janë konsideruar tentativë.

  Mjeku specifik do të përshkruajnë një dietë të bazuar në moshën, ashpërsia dhe fazë të procesit të sëmundjes.

  Fëmijët që shërohen nga viral hepatit "A" është dërguar zakonisht në mbikëqyrje klinike. Në mungesë të efekteve të mbetura (zbuluar klinikisht apo në hulumtime laboratorike) të shërohen fshihet nga regjistri; prania e efekteve të mbetura janë vërejtur të paktën 3 muaj. Baza e parandalimin e hepatitit "A" duhet të ndiqni kushtet sanitare të bizneseve ushqimore, furnizim ushqimi dhe ujë, ujrat e zeza dhe heqjen e mbeturinave. Me rëndësi të veçantë është mbrojtja e ushqimit dhe ujit të burimeve të kontaminimit të mundshëm të feces. Fëmijët të cilët kanë pasur kontakt me pacientin, në institucionet pas izolimit të parë të pacientit duhet të jetë nën vëzhgim të afërt klinike gjatë gjithë periudhës së karantinës - 35 ditë pas izolimit fundit pacientit.

  Në fëmijët e kontaktit të përditshme nën lëkurën e rishikimit, sclera, gjithmonë duhet të përfshijë Madhësia mëlçisë është fikse urinë dhe stol. Për lehtësimin shpërthimin e hepatitit "A" në institucione është kërkesë e rëndësishme në kohë i antitrupave me një përmbajtje të lartë të antitrupave ndaj hepatitit B virus "A". Megjithatë, masa themelore parandaluese është konsideruar Vaksina Hepatiti "A", përdorimi i të cilave mund në të ardhmen e afërt.