Formulari i përgjithësuar yersiniosis


 • Koncepti i një formë të përgjithësuar të yersiniosis
 • Simptomat
 • Septike opsion përgjithësuar formë yersiniosis

 • Koncepti i një formë të përgjithësuar të yersiniosis

  Septike ose përgjithësuar formë (më e zakonshme) e yersiniosis fillon akute, në disa raste gradualisht. Shenjat më të zakonshme të hershme të sëmundjes janë trishtues apo të dridhura, dhimbje koke, marramendje, dhimbje kur lëviz shikimet, dobësi, humbje e oreksit, dhimbje të muskujve, ethe kombinuar me simptomat inflamatore të infeksionit traktit të sipërm respirator (dhimbje fyti, kongjestion nazal, thatë kollë).


  Simptomat

  Pas disa ditë (ditë nganjëherë 1), dhimbje në zonën nadpupochnoy ose përreth kërthizës, nganjëherë në kuadratin e djathtë e sipërme dhe të përzier.

  Gjysma e pacientëve stools më i shpeshtë 2-3 herë në ditë, stol i butë apo të lëngshme pa papastërtitë. Simptomet karakteristike të yersiniosis është një neveri për ushqim, shije të pakëndshme, shije të hidhur dhe goja e thatë, humbje e shije. Lartësia e sëmundjes në këtë formë zakonisht ndodh sëmundje 3-4 ditor, nganjëherë më vonë. Temperatura mund të rritet në 39-40 ° C, të dridhura të përsëritura, dhimbje koke intensifikuar dhe simptome të tjera të dehjes.
  Temperatura kurbë shpesh ka karakter onde, rrallë të përhershëm.

  Kohëzgjatja e periudhës febrile ndryshon gjerësisht - nga 2 ditë deri në 7 muaj Shumica e pacientëve më pak se 2 javë..


  Një nga simptomat më të zakonshme të formave të zakonshme të yersiniosis është i nxituar. Shumica skuqjet e lëkurës shfaqet në 2-3 ditë të fillimit të sëmundjes, por mund në drejtim të orëve pas përfundimit të 2 javësh. Ato janë të vendosura në gjoks, abdomen, mbrapa, armëve dhe këmbët, lokalizimin tipike në shuplaka dhe shputa, me pacientët përjetojnë një ndjesi djegie (nganjëherë pavarësisht nëse skuqje të lëkurës), ka ënjtje dhe skuqje. Shpesh lokalizuara skuqje në fytyrë, mund të grupohen rreth joints gju, bërryl, kyçin e këmbës, sup. Pothuajse gjysma e pacientëve kanë kruarje të lehta të lëkurës.

  Natyra e skuqje të lëkurës është më shpesh melkotochechnoy, më pak të imët dhe krupnopyatnystoy. Kohëzgjatja e nxituar shpesh është 1-4 ditë por i nxituar mund të vazhdojnë për 1-2 javë. Ka podsypaniya në kohë të ndryshme të sëmundjes, si dhe natyrën dhe lokalizimin mund të jenë të ndryshme çdo herë. Në ditën-të të sëmundjes 12-15 zakonisht fillon lëkurë gishtat dhe këpucë me majë ose pityriasis lëkurë të lëkurës, hips, supet.

  Simptomë e dytë është frekuenca e dëmit të përbashkët. Zakonisht zhvilluar arthralgias 3-4 ditë ai fillimi, ndonjëherë 2-4 javë. Gju prekur, sup, kyçin e këmbës, promenezap'yastkovi, joints interphalangeal.

  Dhimbje në nyje të shumta të shfaqet menjëherë. Intensiteti kyçeve dhimbje nga i dobët për të moderuar, që zgjat nga disa ditë deri 1-2 muaj. Ka Arthritis, veçanërisht i nyjeve të vogla, ka intensiteti i ndryshëm nga dhimbje në muskujt e mbrapa, këmbët, qafën, këmbë dhe shputa kur ecin.

  Në disa pacientë të rritur dhe të bëhet nyjet limfatike të dhimbshme periferike, submandibular shpesh, më pak shpesh - axillary dhe inguinale mund të rrisin bajamet. Në dritën shpesh dëgjoni wheezing thatë.

  Ka thikat dhimbje në zemër, takikardi (madje edhe në temperaturë normale), EKG - Ndryshimet që tregojnë ndryshime degjenerative të miokardit, cardiomyopathy infektive, miokardit në raste të rralla.

  Shumica dërrmuese e pacientëve me sëmundje 3-6-ditore rritur mëlçi, shpretkë më pak.

  Nganjëherë pacientët vini re dhimbje barku dhe dhimbje gjatë urinimit, e cila është përshpejtuar. Në mes të sëmundjes për shkak të përkeqësimit të iridocyclitis. Çrregullime karakteristike të ndryshme autonome, djersitje të rënda, flashes nxehtë, duart dhe këmbët e ftohta, paresthesia, ndryshueshmëria e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës, marramendje. Dhe të gjitha këto simptoma zakonisht ndodhin në fazat e para të rimëkëmbjes. Disa pacientë humbasin peshë 5-10 kg edhe pas sëmundjeve të shkurtër. Periudha e gjatë të rimëkëmbjes, dobësi e përgjithshme mbahen gjatë, lodhje, rënie e performancës, Dystonia, pagjumësi, dhimbje të përbashkët, muskujve, zemrës.


  Septike opsion përgjithësuar formë yersiniosis

  Në disa raste bakteriale variant formë e zakonshme e yersiniosis. Kjo zakonisht zhvillohet në pacientët me comorbidities ndryshme (diabeti, cerozë, tuberkulozi, alkoolizmi kronik, sëmundjet e gjakut, endocrinopathy) dhe shteteve të mungesës së imunitetit (të lindura apo të fituara). Karakterizohet nga të rëndë, të gjatë-aciklike, për për temperaturë të lartë (40 ° C dhe mbi të), dehje të rënda, të dridhura, djersitje mahnitëse bollshëm, zgjerimin e mëlçisë dhe shpretkës, verdhëz, dhimbje të forta të barkut. Vdekshmëria në këto variante të yersiniosis është pavarësisht trajtimit me antibiotikë, numrat e larta.

  Në raste të favorshme shërim ndodh shumë ngadalë.

  Informacion nga artikullin "Simptomet e yersiniosis"