Hemorroide, shenjat hemorroide


 • Faktorët që kontribuojnë në sëmundje
 • Si funksionon Hemorroide
 • Hemorroide Mjekimi
 • Parandalimi i hemorroide
 • Parashikim

 • Faktorët që kontribuojnë në sëmundje

 • Një i ulur, mënyrën e jetesës joaktiv.
 • Kapsllëk.
 • Lifting gjëra të rënda.
 • Tubs nxehtë.
 • Kequshqyerja (kur mungesa e fibër dietik).
 • Trashje.
 • Pirja e duhanit.
 • Tumoret e rektumit.
 • Bazuar në këta faktorë, ne mësojmë që shpesh vuajnë nga hemorroide shoferët, punëtorët e zyrës, vetëm duhet të ulem me orë të tëra në vendin e punës, njerëzit e dhjamosur. Në përgjithësi, sëmundje të prekur 12 njerëz nga të 100. Jo aq pak, ju shihni.


  Si funksionon Hemorroide

  Simptomet e hemorroide janë të ndryshme në çdo fazë. Ne nuk do të banojë në detaje në çdo fazë, dhe vetëm të gjetur se çfarë sinjalizon trupi na merr për të parë një mjek. Kështu, manifestimi kryesor - gjakderdhje. Kjo nuk është e përhershme, dhe shpesh me lëvizjeve të zorrëve. Blood qëndron një ngjyrë të ndritshme të kuqe, në formën e llak kur lodhje apo disa pika në fund të jashtëqitjes. Përzgjedhja e mundshme të gjakut të errët dhe mpiksjen e gjakut në qoftë se të mbetur në zorrën e trashë pas një lëvizje zorrë mëparshëm.

  Kjo është simptoma shumë para të çdo tashmë nevojë të shikoni një doktor. Pastaj, nëse sëmundja nuk trajtohet, përmes viteve 5-8 vjet bien hemorroide.


  Fillimisht gjatë defekimit, atëherë kur kollitjes dhe teshtitjes, lodhje, pa ndonjë tension. Për herë të parë pacientët lehtë mund të ushtrojë reduktimin e tyre vetëm me paramendim. Më pas, ulur tonin e muskujve dhe komponentëve të duhet për të ushtruar dorën.


  Hemorroide Mjekimi

  Hemorroide Mjekimi mund të emërojë një profesionist. Tifozët e "metodave popullore" të trajtimit, duhet të heqin dorë nga çdo ndërhyrje në trupin tuaj. Këto metoda ju vetëm tërheq trajtimin e sëmundjes dhe për më tepër, mund të dëmtojë veten edhe më shumë. Dhe atëherë është e mundur që pa kirurgji ju nuk mund ta bëjë. Dhe në tregun e sotëm paraqet shumë medikamente drogë për trajtimin e hemorroide.

  Por ato mund të përdoren vetëm kur specialist e ka diagnostikuar "hemorroide". Si ju vetë mund të ngatërruar atë me sëmundje të tjera më komplekse të zorrës së trashë.

  Shumë kanë frikë se nëse hemorroide - ajo është e sigurtë se do të jetë e kirurgji. Kjo nuk është gjithmonë rasti. Disa pacientë të bëjë pa trajtim kirurgjik, dhe në disa raste është e mjaftueshme për të ndryshuar stilin e jetës dhe dietë.


  Parandalimi i hemorroide

  Për fat të keq, asnjë nga kjo sëmundje është imun. Sidomos ata që janë në rrezik (shih. Mbi të). Gjëja më e rëndësishme në parandalimin - një dietë e duhur.

  Që çdo proces të ndryshimit lëvizjet zorrë provokojnë përkeqësimin.

  Gjëja më e rëndësishme për të ngrënë në qoftë se ju vuani nga hemorroidet - rregullisht dhe të përpiqet të bëjë atë në të njëjtën kohë. A nuk merrni përfshirë në ushqim e cila përmban proteinat shtazore - një peshk, mish, vezë. Ne do të duhet të heqë dorë nga të njëjtat grumbull, me erëza, ushqime të kripura dhe të mos përdorin alkool. Një i dobishëm vetëm për të rriten në futje dietë e fibra (krunde, perime, bukë thekre) dhe të pini të paktën një gjysmë - dy litra lëng (uji, kos, ujë mineral).

  Nëse ju duhet të detyrës për të udhëhequr një mënyrë jetese i ulur - kushtuar pak vëmendje për trupin e tij.

  Pa stërvitje është e nevojshme. Sportet më të mira - not, gjimnastikë. Nëse ju nuk mund të ushtrojë rregullisht, ecje do të thjesht e tepërt, madje edhe për vetëm pesë minuta në orë. Ende asnjë të keqe do të braktisin përdorimin e letër higjienike pas një lëvizje zorrë. Më mirë ujë obmyvatysya ftohtë dhe sapun pas çdo lëvizje zorrë.

  Nëse masat parandaluese, së bashku me trajtimin konservativ nuk kanë rezultate dhe sëmundja vazhdon të përparojë, dhe nëse çdo jashtëqitje të ndodhë humbja e nyjeve të brendshme, pa intervenim kirurgjik është i nevojshëm.


  Parashikim

  Parashikimi pas trajtimit, për fat të keq jo mjaft të favorshme. Edhe pas një operacioni, pas 3-5 vitesh të gjakderdhjes, siklet pas jashtëqitjes mund të rifillojë. Pastaj, pothuajse një e treta operuar përsëri vërejtur humbjen e nyjave. Por kjo mund të shmanget nëse pacienti nuk do të shoqërohet nga faktorë negative (kapsllëk, sërish një jetese i ulur, etj). Kjo përsëri konfirmon se parandalimi - më pak i butë dhe mënyra më e drejtë për të luftuar hemorroide.