Hemorroide - do të jetë e njohur


 • Shkaqet e Hemorroide
 • Simptomet e hemorroide
 • Diagnoza dhe trajtimi i hemorroide
 • Parandalimi i hemorroide


 • Termi "hemorroide" në mjetet greke "gjakderdhje» (Haima - gjak e rheo - rrjedhje). Emri i sëmundjes dhe simptomë shoqëruese të saj kryesor - gjakderdhje nga rektum (gjuhën e mjekësisë janë quajtur zorrës së trashë, nga emri latin i rektumit një rektumit).


  Shkaqet e Hemorroide

  Shumica e njerëzve vuajnë nga hemorroidet, duke udhëhequr një mënyrë jetese ulur ose të kryejë punën e vështirë fizike që përfshin heqjen e peshave. Tërhequr për hemorroide gjatë kapsllëk, sëmundje të pelvikut dhe kushtet e tjera që lidhen me rritjen e presionit të ndër-abdominale dhe një shkelje të rrjedhjes së gjakut nga rektumit.

  Për fat të keq, duke rritur rrezikun e hemorroide gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Shtatzënia çon në kapsllëk kronik tendosje që kërkon gjatë lëvizjeve të zorrëve, dhe mitra e zgjeruar e vë presion mbi venat e legenit dhe murin e zorrëve, duke penguar rrjedhjen e gjakut. Gjatë punës në përpjekjet e kota të punës dhe presion brenda barkut rritet ndjeshëm dhe koka e fetusit, fort kapur në muret e pelvisit, compressing enët e gjakut, duke përfshirë venat e rektumit. E gjithë kjo çon në një rritje apo hemorroide.

  Statistikat tregojnë se 7,7% vuajnë nga hemorroide gratë nonpregnant, 25,7% dhe 49,8% e grave shtatzëna kishte dhënë vetëm lindjes.


  Hemorroide ndodh kur Shtatzënitë e parë dhe të dytë - me tej frekuencën e saj është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.


  Simptomet e hemorroide

  Gjakderdhje zorrës së trashë gjatë lëvizjeve të zorrëve - një e rëndësishme por jo vetëm simptomë e hemorroide. Kjo sëmundje mund të shoqërohet me daljen e kruarje, siklet në anus. Dhimbje në anus (në qetësi ose gjatë lëvizjeve të zorrëve) hemorroide nuk ndodhin gjithmonë. Ato zakonisht shfaqen vetëm në rëndim të sëmundjes.

  Siç është përmendur tashmë, gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve (kryesisht hemorroide brendshme) - simptomë më tipike dhe të përbashkët të hemorroide. Numri i gjakut ndryshon: në disa raste një letër pak njollat ​​e gjakut tualet, dhe në disa ka gjakderdhje e rëndë që kërkon veprime urgjente.

  Simptomë i dytë i përbashkët i hemorroide - majasëll prolapsed. Në fazën fillestare të komponentëve të sëmundjes jashtë anusit gjatë stol dhe e ushtruar në mënyrë të pavarur. Në fazat e avancuara ra gjatë hemorroide jashtëqitje të duhet të ushtrojnë në zorrën e trashë, dhe ata mbahen të muskujve të reduktuar muskul unazor. Si sëmundja përparon muskul unazor anal është i dobësuar, dhe jo e ndërtuar në njësitë e mbajtura në zorrën e trashë dhe pastaj bien jashtë. Humbja e hemorroide rektumit - është një simptomë e një faze të thellë të sëmundjes.

  Ashtu si shumë sëmundje, hemorroide mund të ndodhë në forma akute dhe kronike.

  Rektum është furnizuar mjaft me gjak, dhe në pjesën e saj përfundimtar në shtresën e mukozës është rrjet i dendur vaskulare, e cila përfshin venat, mund të ndryshojë shumën në varësi nga shkalla e mbushjes. Nëse për disa arsye kkakim këto venat janë afatgjatë në një shtet të mbushur me njerëz, ata të rritur në madhësi dhe të deformuara. Formuar hemorroide patologjike. I vogël në përmasa, këto njësi mund fryrje vetëm i mukozës, nganjëherë pa shkaktuar ndonjë shqetësim njerëzor. Si madhësia e komponentëve të tij jo vetëm që janë duke lëvizur, por nën kushte të caktuara mund të së bashku me pip mukozës jashtë, përtej zorrë.

  Hemorroide akute të shoqëruar nga një dhimbje e fortë, sidomos gjatë lëvizjeve të zorrëve, ecje, dhe nganjëherë për lëvizjet e vogla - madje edhe kur ajo kthimit në shtrat.

  Simptomet e hemorroide kronike - xhoko dhimbje në anus që lind gjatë defekimit dhe shpejt kalojnë pas gjakderdhje të vogël të rrallë gjatë ose menjëherë pas stol dhe humbjen e hemorroide brendshme. Shpesh pacienti të shqetësuar me kruarje dhe djegie në anus, lagështi dhe acarim të lëkurës përreth anusit.


  Diagnoza dhe trajtimi i hemorroide

  Diagnoza e hemorroide është relativisht e thjeshtë. Mjek studim nganjëherë shumë i plotë i ekzaminimit të jashtëm të rajonit anal, kërkimin dixhital dhe në disa raste - anoscope.

  Më shumë mund të bëhet sigmoidoscopy ose colonoscopy.

  Trajtimi i kryer në këtë sëmundje varet formën e tij dhe ashpërsia, kështu që ajo duhet të mbajë një mjek.

  Gratë shtatzëna dhe lactating me simptomat e hemorroide duhet të ndjekin udhëzimet e caktuara, edhe në qoftë se ata ndjehen mirë. Para së gjithash, ne duhet të rregullojë frekuencën e lëvizjeve të zorrëve, ajo duhet të bëhet çdo ditë në rreth të njëjtën kohë pa stres.

  Eliminimi i kapsllëk mund të jetë përmes dietës. Do të ndihmojë si laxatives dhe ushtrime për gratë shtatzëna. Dieta duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime me sasi të moderuar të mishit dhe karbohidrateve.

  Në varësi të sezonit duhet të hahet panxhar përditshme, lakër, kungull, karrota, turnips, shalqi, pjepër. Produkte të dobishme të qumështit, bukë dhe krunde. Për të arritur efektin poslablyayuscheho mund të bëjë me mbledhjen e bimëve mjekësore, me shkrim Senna, barin, yarrow, buckthorn leh, fruta, koriandër, fruta jamball. Herbs përzier në sasi të barabarta, të përgatitur normën e infuzionit prej 1 përqind. lugë në një gotë me ujë të zier për 30 minuta, pini një gotë natën. Megjithatë, mbani mend se substanca aktive që shkaktojnë karrige relaksimit në gratë mund të shkaktojë të njëjtin efekt në foshnjat.

  Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me simptomat e hemorroide, të jetë i sigurt për të larë anusin me ujë të ftohtë pas çdo lëvizje zorrë, kur hemorroide shprehura mira plotësisht braktisin letër higjienike.

  Trajtimi i kësaj sëmundjeje dalë ose intensifikuar pas lindjes, është kryer nga i njëjti do të thotë që gjatë shtatzënisë, dhe rëndim i hemorroide kronike të trajtohen si të mprehtë, sapo u shfaq.

  Në inflamacion akut të pacientit hemorroide është e përshkruar pjesën tjetër të rreptë shtrat për 7-14 ditë. Kryetar vonesë e dëshirueshme të 4-5 ditëve. Për këtë qëllim, tendenca për kapsllëk lidhje të mjaftueshme besshlakovoy dietë që përfshin vezë proteina, mish ose supë pule, mish i zier, peshk, pulë, kaloi nëpër një prodelnoy mulli mishit, mukoze ose oriz qull (mbi ujë me një pjesë të vogël vaj), i krisur bardhë (3 -4 ditë) dhe duke pirë shumë lëngje (çaj 4-6 gota mezi ëmbël).

  Në 2 ditët e para vendin ndezur njësitë vënë locion ftohtë me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium. Swabs pambuku ngjyhet në këtë zgjidhje është aplikuar në nyjet përflakur çdo 15 minuta për 1,5-2 orë (3-4 seanca në ditë). Në dhimbje të forta mund të kenë nevojë për të marrë ilaçe dhimbje. Pas 2 ditësh, të vendosë një paketë të gjerë të Vishnevsky melhem për 2 ditë (në dhimbje të forta para se të bëjnë bllokadën novokaina). Në banjë ditë 4-5th rekomanduar ditore e Permanganat kalium (temperatura - 32-34 ° C), qirinj dhe fasha me krem ​​Vishnevsky.

  Inflamacion i rëndë me simptomat e thrombophlebitis ndodh gjatë dhe kërkon trajtim intensiv për 3-4 javë në spital.

  Për të eliminuar dhimbje, të ndaluar gjakderdhje duke përdorur droga të ndryshme administruara në anus si suppositories, ointments, xhel, dhe të marra gojarisht. Farmacitë shitur shumë masa efektive, përfshirë suppositories kombinuara zorrës së trashë, të cilat janë më mirë nga një mjek.

  Është e nevojshme për të dhënë këshilla, qiri tip para se administrata duhet të shpifjeve vazelinë ose ndonjë vaj likuid (p.sh. luledielli) dhe shkruani atë të shtrirë në anën e saj, jo duke shtyrë një qiri në një shishkë të rektumit dhe mbani 1 -2 minuta në kanalin anal. Kur ju hiqni qiri nga frigorifer, ajo duhet ta mbajë atë për një kohë të ngrohtë derisa të bëhet e butë.

  Në rast të kapsllëk këmbëngulës spastrimit lejueshme klizmë. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se me bollëk (!) Lyhet me tip vazelinë klizmë duhet të mbahen në mur anal kanalit në anus të shëndetshme të mos prekë një nyjë e dhimbshme të shtrënguar.

  Trajtimi kirurgjik duhet të jetë jo më shumë se një e treta e pacientëve me hemorroide kronike, zakonisht raste shumë të avancuara. Në vitet e fundit, zhvilluar dhe implementuar lloje të ndryshme të transaksioneve, duke përfshirë dashamirës. Rasti mund të sclerotherapy e që është se hemorroide brendshme paraqiti të ashtuquajturat zgjidhje sclerosing, të cilat çojnë në zëvendësimin e anijeve mbresë ind.

  Gjatë shtatzënisë, kirurgji dhe sclerotherapy nuk janë bërë. Fizibilitetit nga këto metoda do të vendoset pas lindjes.

  Gama e barnave të përdorura për trajtimin e hemorroide kronike si një terapi primare ose adjunctive (kur operacioni nuk mund të bëjë pa) është e gjerë. Në disa raste terapi MEDIkamentoznaya është bërë një alternativë të vërtetë për kirurgji. Megjithatë, vetë-ilaçe mund të jetë i mbushur me pasoja të rënda - Vetëm një mjek mund të përcaktojë diagnozën, trajtimin dhe për të gjetur të drejtën të vendosë nëse kirurgji.


  Parandalimi i hemorroide

  Për të shmangur zhvillimin ose përkeqësimi i hemorroide duhet të kryejë një numër të masave parandaluese.

  Një dietë e rëndësishme (i pjesshëm i shpeshtë, të paktën 5-6 herë në ditë), duhet të përjashtohen nga ushqimet dietë mund të shkaktojë iritim lokal (të mprehtë, me erëza, yndyror, skuqur), alkoolit, të hani shumë fruta dhe perime që përmbajnë fibra, krunde.

  Është e nevojshme për të vëzhguar higjienën personale, duke bërë banjë jashtme me ujë të ftohtë pas çdo lëvizje zorrë.

  Dy ose tri herë në ditë (sidomos nëse gruaja ka për të punuar gjatë ulen ose qëndrojnë) duhet të ndërpritet për 5-7 minuta dhe bëni gjimnastikë (ushtrim i dhënë mund të rekomandohet për të gjithë, por para-shtatzënë është më mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj, nëse ndonjë nga ju të ushtruar vështirë kryejnë më mirë të heqë dorë):

 • duke ecur me këmbët e larta heqjen prirje në gjunjë;
 • nën lëviz alternuar djathtë dhe të majtë këmbë përpara, prapa, anash;
 • tilts në (gjerësi shpatullave larg këmbët, krahët përgjatë trupit) anësor;
 • mollaqe tensionit ndërsa Tërheqja e anusit (duart në rripin e tij, këmbë dhe çorape së bashku, do të përpiqen për të mbajtur një pozicion për 10 sekonda);
 • squats në gishtërinjtë e tij me gjunjët e divorcuar gjerësisht.
 • Përfundojë këtë gjimnastikor duhet të ushtrojnë të parë të ndërlikuar.

  Në përfundim, unë dua të jap një këshillë të nënave të reja. Siç e dimë, shumë sëmundje të fillojnë në fëmijëri. Shpesh prindërit mësojnë një fëmijë për t'u ulur në tenxhere për një kohë të gjatë.

  Kjo mund të çojë në formimin e hemorroide. Prandaj është e nevojshme që të kërkojë fëmijën e përdorur për të zbrazur zorrët në një dhe të njëjtën kohë dhe sa më shpejt që të jetë e mundur. Kjo mund të lejojë që ajo në moshë madhore të shmangur sëmundje të tilla të pakëndshme të tilla si hemorroide.