Gastroenterit


 • Gastroenterit
 • Shkaqet e gastroenterit
 • Manifestimet e gastroenterit
 • Diagnoza e gastroenterit
 • Trajtimi i gastroenterit
 • Nëse keni gastroenterit, ju duhet
 • Si për të shmangur diarre gjatë udhëtimit
 • Si për të shmangur helmimit me ushqim


 • Gastroenterit

  Shumica e njerëzve e quajnë këtë sëmundje enterit viral, helmimit me ushqim. Gastroenterit karakterizuar nga çrregullimi të rëndë të stomakut; zakonisht i shoqëruar nga diarre, nauze, vjellje dhe dhimbje të stomakut. Njerëz të sëmurë e të gjitha moshave; në vendet e pazhvilluara është sëmundja më e zakonshme, shpesh kërcënuese për jetën. Sëmundja është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit e moshuar dhe të brishtë.

  Megjithatë, shumica e të rriturve ajo shkon pa probleme.  Shkaqet e gastroenterit

  Shkaqet e shumë sëmundjeve, duke përfshirë helmimit me ushqim akut të shkaktuar nga bakteret, amoebas, viruseve, toksinave (p.sh., kërpudha helmuese), një reagim ndaj medikamenteve (antibiotikëve), enzimat mungesa dhe alergjive ushqimore.  Manifestimet e gastroenterit

  Simptomat mund të jenë të dobët apo fort i theksuar, në varësi të llojit të toksina dhe sasinë e tij. Zakonisht ka diarre, parehati të barkut, nauze dhe të vjella. Simptoma të tjera mund të quhet ethe, rraskapitje e përgjithshme dhe rumbling në bark.
  Diagnoza e gastroenterit

  Diagnoza është e bazuar në anketat e pacientit, testet laboratorike të gjakut dhe fron për praninë e baktereve ose parazitëve që mund të shkaktojnë gastroenterit.  Trajtimi i gastroenterit

  Mjeku rekomandon shumë pushim dhe të konsumojnë më shumë lëngje. Fëmijët dhe njerëzit me shëndet të dobët mund të ofrohet pranim.
  Antiemetic emëruar, antibiotikët të caktuara dhe, nëse është e nevojshme, lëngjeve intravenoze dhe elektrolite.  Nëse keni gastroenterit, ju duhet

 • Ndiqni asnjë instruksionet doktorin tuaj kështu që ju mund të maksimizuar statusin tuaj (p.sh., antiemetic merr 30-40 minuta para ngrënies).

 • Më shumë pije; shërohen të lëngjeve të humbura supë, xhenxhefil ale apo limonadë.
 • Diversifikuar menu tuaj për të marrë nga ushqimi më shumë argëtim, por mos e qumështit dhe produkteve të qumështit, ata mund të çojë në restaurimin e infeksionit.


 • Si për të shmangur diarre gjatë udhëtimit

  Masat paraprake për pije

 • Për të pijshëm dhe larja e përdorin vetëm ujë chlorinated. Klorinimi mbron kundër baktereve.
 • Pini pije vetëm nga syzet e tyre.
 • Mos përdorni kube akulli, uji e përgatitur mund të përdoren, pastërtinë nga të cilat ju jeni të pasigurt.
 • Pyetni pije të përgatitura në ujë të valë (kafe dhe çaj), ose pije e butë në shishe ose kanaçe.

 • Dezinfektoj ujit duke shtuar atë 2% tretësirë ​​e jodit (5 pika për 1 litër ujë të pastër, 10 pika për 1 litër ujë me baltë).
 • Masa në përdorimin e ushqimit

 • Mos hani perime të papërpunuara, fruta të freskëta me lëkurën, salads, qumësht të pa pasterizuar, dhe produkte të tjera të qumështit.
 • Në vendet e pazhvilluara kujdesshëm që të blejnë ushqim nga shitësit në rrugë.


 • Si për të shmangur helmimit me ushqim

  Në shumicën e rasteve, helmimi me ushqim të shkaktuara nga bakteret që janë të pranishme në ushqim, takëm dhe prerja bordet ose në duart tuaja.

  Ushqim Kujdes

 • Lani duart përpara se të hahet.
 • Mos përzierje ushqimin me duart tuaja.

 • Nëse duart tuaja keni shkurtime apo plagë, veshin doreza plastike.
 • Lahen kanaçe kapak para hapjen e tyre.
 • Lahen takëm dhe prerja bordet tuaja të përdorura në gatim e mish të papërpunuar ose të pulave me ujë të nxehtë me sapun para dhe pas përdorimit.
 • Masat paraprake kur blerja dhe ruajtjen e ushqimit

 • Produktet e blera të përpiqen për të vënë në frigorifer në mënyrë që ata ishin aq pak kohë në temperaturën e dhomës.
 • Mish, produktet e qumështit, të ngrirë dhe për të blerë e kaluar. Kur ju zgjidhni produktet në dyqan, nuk e marrin ushqim ose paketa pjesërisht shkrirë plasaritur ose të grisura.

 • Produkte që prishen blerë në sasi të vogla.
 • A nuk e mbani shpezë apo mish në paketën origjinal më shumë se 1-2 ditë. Zavertayte ato në letër dylli dhe vendosen në qese plastike. Nëse ju vënë ato në frigorifer, të përfundojë fort dhe produktet prostavte datë. Përdorni parë që ishte blerë më parë.
 • Trust sytë dhe hundën nëse produkti duket apo erë të dyshimtë, pa keqardhje, ata hedhin larg.
 • Masat paraprake gjatë gatimit

 • Shkrini ushqimin në frigorifer. Nëse ju ngut, ata vënë në ujë të ngrohtë, përdorni një mikrovalë ose të fillojnë gatim, ndërsa ata janë ende jo plotësisht rozmorozylysya.

  Kurrë mos heq akullin ushqime në desktop e prodhimit.
 • Tërësisht shpëlarje të shpendëve. Nëse ju gatuaj zogun me mbushje, i mbushur atë menjëherë para gatimit dhe jo fort të mbushjes mund të pësojnë trajtim temperaturë të lartë (të paktën 73,9 °).
 • Për të shkatërruar bakteret, të ngrohur ushqimin në një temperaturë të lartë, veçanërisht në qoftë se ju gatuaj produktet e qumështit, vezë, mish, shpezë, peshk dhe butak. Përdorni një termometër të veçantë për të matur temperaturën brenda produktit të mishit.
 • Shërbyer ushqim të nxehtë të nxehtë dhe enët e ftohtë të ftohtë.
 • Mbani lënë pas të hahet ushqim në frigorifer, duke respektuar të gjitha masat për të parandaluar dëmtimin.

  Mos harroni të përdorni ato për temperatura të ngrohta.
 • Mos hani peshk të papërpunuara, mish dhe qumësht unpasteurized në qoftë se ju nuk jeni të sigurt se çfarë ata janë përgatitur në përputhje me të gjitha rregullat e higjienës.
 • Merrni masa paraprake kur udhëtojnë dhe kur gatim. Siç duhet shkatërrimin e produkteve për të parandaluar acarimin.