Gastro


 • Çfarë është gastro?
 • Arsyet gastroduodenita
 • Çfarë është gastrit?
 • Simptomat gastroduodenita
 • Çfarë është gastro?

  Gastro - një inflamacion i mukozës gastrike dhe duodenale ulçerë 12. Gastrit - inflamacion i mukozës gastrike. Gastrit dhe gastro sëmundja më e zakonshme e traktit gastrointestinal, statistikisht ata të sëmurë, më shumë se gjysma e popullsisë së rritur.


  Arsyet gastroduodenita

  Arsyet gastroduodenita ndryshme:

 • Kequshqyerja: një pasion për ushqimet pikante, shumë të nxehtë ose të ftohtë.
 • Vsuhom'yatku ushqim, vakt i parregullt.
 • Me erëza Abuse, ushqim i trashë, pije të forta, kafe, çaj.

 • Stresi (i tepruar mendore dhe mbingarkesë fizike).
 • Bakter Helicobacter pilori.
 • Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara (aspirina, disa antibiotikët).
 • Pirja e duhanit.
 • Infeksionet e zorrëve.
 • Infeksion kronik në zgavrën me gojë dhe faring (dhëmbët karies, inflamacion i bajamet).
 • Sëmundjet e tëmthit fshikëz, mëlçisë dhe pankreasit.
 • Sëmundjet parazitare (opisthorchiasis, ascariasis, giardiasis).
 • Sëmundjet alergjike.
 • Dështimi kronik i veshkave.
 • Predispozicion i trashëguar (strukturë e veçantë e mukozën e stomakut)

 • Çfarë është gastrit?

  Prodhohen normalisht në aciditetit lëng stomakut e cila është mjaft e lartë, por Mukoza stomakut përballoj këtë acid presion për shkak të faktorëve fizike të mbrojtjes.


  Në disa raste, kjo mbrojtje është rritjet e dobësuar ose aciditetit në mënyrë që ajo nuk do të qëndrojë deri, dhe pastaj Mukoza stomakut përflakur. Nëse procesi vazhdon, faza e ardhshme në mukozën duket erozionin e parë (zona e dëmit), dhe pastaj ulçerë (ulcerat ose më shumë), të cilat ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga dëmtimi më të thellë e erozionit të murit të stomakut ose duodenum. Kjo e fundit është një vazhdim i kanalit origjinal të stomakut dhe gjithashtu tenton të ndikimit dëmshëm me lëng acid stomakut.

  Në të gjitha gastrit dëmtuar mukozën e stomakut, vuajnë nga gjëndra e saj që prodhojnë komponentët e lëng stomakut dhe të mukusit mbrojtëse dhe proceset rinovimin e qelizave të përkeqësohet.

  Si rezultat i stomakut ndërprerë, ai pushon të përballuar me tretje.
  Në kushtet e inflamacion të mukozës gastrike rrit kapacitetin e saj thithje, që shpesh çon në dehje, si stomak dhe tërë trupin. Ky është përkeqësim i dukshëm i gjendjes së përgjithshme, lodhje, humbje të efikasitetit, sidomos gjatë stërvitjes.

  Gastro shihet si kusht peredvyrazkovyy që është konfirmuar në formimin e sëmundjes së vërtetë Ulçera në një numër të pacientëve të tillë. Kur gastroduodenitis janë shpesh sistemi gastro lëvizshmëri (pasazh ndryshme zbaticë i shpejtë i ushqimit nëpër slurry duodenum dhe kështu me radhë.

  f.). Shumica e pacientëve gastroduodenitis kanë tendencë për të rritur funksionin e stomakut sekretore.


  Simptomat gastroduodenita

  Sulmi i parë i sëmundjes zakonisht kap njerëzit në befasi. Papritmas, për asnjë arsye, asnjë arsye (zakonisht glukozë) janë dhimbje të mprehtë cramping në bark e sipërme, të përzier me të vjella. Pacientët gastrit gjithashtu mund të torturuar urth ose "acid" belching, bloating dhe ndjenja mbipopullimin e saj, diarre dhe kapsllëk.

  Ndonjëherë, gastrit kronik rrjedh fshehur njeri praktikisht asgjë nuk shqetëson, dhe ai ndjehet mjaft i shëndetshëm. Dhe në fakt, në stomakun e tij gjërat shumë të keqe të ndodhë.

  Gastrit Rënda dhe gastroduodenitis mund të rezultojë në gjakderdhje nga stomak dhe duodenum.