Muscovites sëmundje gastrit


 • Ku e bën
 • Çfarë tjetër mund të shkaktoj sëmundje
 • Trajtimi për gastrit
 • Ushqim për gastrit
 • Ku trajtohen
 • Produktet janë kundërindikuar në gastrit
 • Produkte të dobishme

 • Ku e bën

  "Kur gastrit cipë përflakur mukoza e stomakut, nuk është një tajitje e rritur e lëng stomakut dhe acidit klorhidrik, ndërprerë ushqimin normal duke lëvizur në zorrë. Nuk ka dhimbje në bark e sipërme, siklet, plotësia, ndjesi djegie (urth) pas ngrënies, dhe për gastrit bakterial karakterizohet nga shfaqja e dhimbjeve të uritur dhe dhimbje gjatë natës - thotë Zëvendës Shef i Divizionit të Gastroenterology dhe ushqyerit SSC RF Shkencave IMBP Lead studiuesi Boris Afonin.

  - Në gastrit akut mund të vjella, dobësi, marramendje, ndryshim në stol. Rastet e rënda mund të stomakut gjakderdhje. Rreziku i gastrit që vetë procesi nuk është plotësisht dhe mund të çojë në atrofi të mukozës, ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë. "

  Në shumicën e rasteve, gastrit ndodh nëpërmjet aktivizimit të mikroorganizëm Helicobacter Pylory (Hp). Këto baktere janë gjetur në stomak më shumë se gjysma e popullatës në rast të faktorëve të kundërt, ata janë ndjerë.


  Hp prekur 60% të popullsisë botërore (në disa vende, 70-80%). Ajo transmetohet nga personi në person përmes enëve shpesh (sidomos kupa), duke pirë nga shishe (një në dy Hp infektuar).


  Ju mund të merrni një puthje nga një burri dhe një të zgjatur (më shumë se 3 muaj) kontakt me bakteret transportuesit (në familje, në punë).

  Infeksioni fillon në majat e fëmijërisë në të rriturit. Nuk kemi të bëjmë me paraqitjen e gastritit, dhe më i përkeqësimit të saj të shkaktuar nga faktorët negative (të hahet çrregullime, tension nervor, ndikimin e substancave të tepërta të rrezikshme (alkoolit, duhanit, recetë dhe t. N.).


  Çfarë tjetër mund të shkaktoj sëmundje

 • Ushqimet e papërshtatshme dhe të parregullt, nuk e pëlqejnë për supave (sidomos supave për të ngrënë çdo ditë) marrja e thatë ushqim, erëza, shumë ftohtë apo të nxehtë.

 • Lodhja, tendosje nervor dhe punë rraskapitëse fizike.
 • Alkooli. By Dr. tifozët shpesh mbështeten festat - pas libacion rëndë në kombinim me ushqimet yndyrore akute. Në mënyrë tipike, e ndjekur disa kohë më vonë shfaqet përkeqësimin e gastrit.
 • Pirja e duhanit. Nikotina shkatërron rreshtim të stomakut dhe provokon shfaqjen e gastritit.
 • Medicines (p.sh., aspirina, i cili mund të irritojë rreshtim të stomakut, hormoneve, antibiotikëve).

 • Trajtimi për gastrit

  Për të bërë një diagnozë "gastrit", mjeku simptoma zakonisht të përshkruara në mënyrë të mjaftueshme dhe model i shfaqjes së tyre. Trajtimi shpesh nuk e dhimbshme dhe me sukses.

  Megjithatë, në raste të rënda të kërkojnë në thellësi studim është informativ prej tyre - Gastroskopi.

  Hapi i parë është për të hequr simptomat e dietë gastrit, hani pak dhe shpesh (5-6 herë në ditë) ushqim i gatuar mirë.
  Mjeku mund të përshkruajnë barna që normalizuar aciditeti i mukozën e stomakut të mbrojtur, neormalizuyuschie evakuimin e stomakut.


  Ushqim për gastrit

  Në mjekun akut gastrit do të rekomandojë një dietë të veçantë, shumë të lehta Shembull menu pacient i ndërgjegjshëm i cili është duke luftuar me këtë sëmundje mund të duken si:

  Mëngjesi:
  qull lëngshme (oats, bollgur, oriz), ose me avull të fërguara vezë, çaji qumësht, pelte (më mirë të mos pini në të njëjtën kohë).

  Dreka: vezë të ziera ose disa djathë.

  Dreka: Supë perimesh (supë e mirë), i gatuar mish ligët ose peshk, apo mish pule me avull, makarona, lëng ose lëng kosi.

  Rostiçeri: Biskota, kos, djathë të butë,

  Darka: patate (ose perime) pure mbi ujë, pelte frutash.

  Darkë e dytë (natën): filxhan kos ose mollë e pjekur, fishekzjarr bardhë.

  Ku trajtohen

 • Instituti Qendror i Kërkimeve të Gastroenterology: entuziastë Highway, 86. Tel. (495) 304-30-39
 • SSC Coloproctology Rosmedtehnolohiy Rruga. Salam Adil, 2. Tel. (499) 199-39-01, 199-04-09.
 • DNITS Preventive Medicine Roszdrava:. Petroverihskiy korsi, D. 10.

  Tel. (495) 923-86-36.
 • Kostoja e llogaritur e trajtimit, 3 mijë. Rubla.

 • Produktet janë kundërindikuar në gastrit

  Para së gjithash, produktet përmbajnë acide (ushqime acidike). Të jetë i sigurt për të përjashtuar dhe produktet margarinë në të cilat ajo mund të përdoret (pothuajse të gjithë pastë).
  Ushqime pikante dhe produktet stimuluese sekretimit stomakut, sodas, kafe, supë e fortë, enët mpiksur, ushqim të konservuar.

  Lakër, prej trangujve, qepë, bukë të freskët, ëmbëlsira, mish yndyror, qumësht, yndyrë, erëza, rrush, kumbulla të thara, çaj i fortë, mish, turshi, çokollatë, akullore, alkoolit.


  Produkte të dobishme

  Crumbs bukë të bardhë, raspberries, luleshtrydhe, reçel, kos, drithëra, të lëngshme, supë ulët-yndyrë, salcë, djathë, pulë të zier, supave perimeve, buding kakao.