Gastrit - sëmundje familje


 • Lidhja më e dobët
 • Brenda grupeve të mbyllura
 • Helicobacter nuk është e mirë
 • Mode - së pari!

 • Çka në të vërtetë e shkakton gastrit në fëmijët dhe si për të parandaluar sëmundjen? Ata thonë gastroenterologe - MD, profesor Boris Samuilovich Kaganov, MD, profesor Peter L. Shcherbakov dhe MD Alexander S. Potapov.


  Lidhja më e dobët

  Në fakt, gastrit kronik, dmth inflamacion i rreshtim të stomakut, ushqimi nuk është i prishur nga tryezë e keqe, dhe një sërë faktorësh të ndryshëm: stresi, në të cilën nxënësit bollëk, ushqim jo të rregullta, ushqim junk - të gjitha këto fëmijë të dashur, pije të gazuara, ushqime me preservatives, ngjyra, të ndryshme aditivëve të ushqimit.

  Në përgjithësi, çdo gjë që ne hamë dhe kryesisht pa qenë në gjendje për të përgatitur ushqim me mish vetëm të freskët, peshk ose perime svizhozlovlenoyi rritur pa plehra kimike. Dhe ndotja është shumë e keqe për barkun tonë.

  Gastrit Më parë nuk ishin konsideruar ngjitëse. Por dy dekada më parë, shkencëtarët zbuluan agjent shkaktar i sëmundjes - bakter Helicobacter pylori. Ajo hyn në stomak dhe shkakton inflamacion të mukozës vete dhe mukozës 12 Ulçera duodenale. Gastrit Nevylikuvanyy mund të shkoni në një ulçerë. Dhe në të njëjtën kohë jo aq të thjeshtë dhe të qartë. Sepse fëmijët janë gastrit Helicobacter pylori në mungesë.


  Ata, nga rruga, ju mund të shpejt të trajtojë.

  Dhe është se një person është në një Helicobacter, por jo të sëmurë. Nuk mund të ketë gastrit Helicobacter dhe gastrit pa Helicobacter. Por rastet e fundit ende nuk i shpeshtë.
  Në 80% të pacientëve me gastrit lidhur me këtë agjent. Uji i keq dhe ajrit keq redukton sistemin tonë imunitar, trupi pushon për të përballuar me bakteret, kolonitë e tyre të rriten dhe Mukoza stomakut i përflakur.

  Gastrit shpesh ndodhin në fëmijët në një kohë kur ata të fillojnë të shkojnë në kopësht ose në shkollë, dhe 14-15 vjet, gjatë ndryshimeve hormonale. Ndryshimet hormonale "troket" puna e shumë sisteme të trupit, të tilla si mund të ndikojë aciditetin në stomak apo abuzimi motorike funksionet e traktit gastrointestinal.

  Pra djalë shumë e ndjeshme ndaj baktereve. Dhe 18 vjet ne kemi 70-80% e adoleshentëve kanë Helicobacter pylori.


  Brenda grupeve të mbyllura

  Fëmijë të infektuar me baktere në familje. Lëviz Ky bakter nga personi në person vetëm pas kontakt të gjatë, përmes pa i larë duart, sende shtëpiake, duke puthur. Gastrit, ulcerat - Sëmundjet mbyllur grupe. Nuk ka kuptim për të trajtuar një fëmijë duhet të trajtohen të gjithë familjen. Nëse fëmija rikthehet përsëri në familjen ku bakteret e zjarrit nuk i shkatërroi, rëndim ai mbajti në tre muaj, nëse jo më herët. Nëse një familje ka vetëm një fëmijë, sëmundje do të shërohen në 7-8 muaj.

  Mjekët shqyrtimin familjet e pacientëve, 40% e prindërve janë ulcerat që ende nuk e tregojnë veten dhe ekzistencën e të cilave shumica e të rriturve janë të pavetëdijshëm. Në mënyrë tipike, këto forma të sëmundjes janë gra. Pra, fëmijët janë prindërit vaksinuar. Në qoftë se ju numërimin e gjithë familja, ka të ngjarë që ose gastrit ose ulcerat jo vizitës së saj më shumë se kurrë. Në të rritur, i cili u trajtua për Helicobacter, nuk është imun ndaj baktereve, kështu që sëmundja të kthehet vetëm 1% të rasteve.

  Në pa shenja gastrit, të cilat do të ishin menjëherë e qartë se ju kanë kapur vetëm deri me sëmundje. Por në qoftë se një fëmijë janë dhimbje barku, urth, belching, shkelje të kryesojë në një mënyrë ose në një tjetër - duhet të tregojë gastroenterologist e tij.


  Helicobacter nuk është e mirë

  Helicobacter nën mikroskop duket si një pikë zbehtë blu vesë, e cila rritet një koloni të tërë të baktereve. Nga njëra anë, ky mikrob është vrarë në ndikimin më të vogël, nga ajri, nga presioni diferenciale e alkoolit. Në të njëjtën kohë ajo është e përkryer në gjendje të mbijetojnë, kushtet më të këqija të jetesës pak si ai shkon në formë të konservuar - formën e coca. Në COCCI Helicobacter mund të jetojnë një kohë të pacaktuar, dhe enë kuzhine, dhe peshqir. Koki lehtë larë off, por duke marrë në ujë ata banojnë organizmave qelizor që udhëtojnë me ta, dhe kur të kthehet në stomachs tona, kanë filluar të shtohen.

  Për një kohë të gjatë organet tona vetëm Helicobacter jeton. Në 100% të rasteve kjo shkakton degjenerim malinje e indeve. Vetëm ky degjenerim mund të zgjasë nga 10 deri 15 vjet. Pra, në fëmijët e infektuar me baktere rilindje i tillë nuk është. Por kancer gastrik në të rriturit - ky supozim probleme gastrointestinale pediatërve fëmijë.

  Get shpëtoj e Helicobacter mund të përdorni antibiotikët përcaktuara dhe pacienti është tani koha 3-4 përgatitje. Sigurisht është e shkurtër - zgjat një javë, kështu që nuk duhet të ketë boshllëqe në mjekim. Mjekimi është i vështirë. Një numër i tillë i madh i antimicrobials jep gut.

  Pas antibiotikët kanë atë të restauruar. Përveç kësaj, antibiotikët mund të shkaktojnë alergji në fëmijën, dhe problemi është zgjidhur në mënyrë individuale në secilin rast.

  Por edhe terapi efektive nuk mund të garantojë suksesin% 100. Helicobacter - bakteret shumë këmbëngulës, kështu që ajo mund të shpejt të ndryshojë dhe të përshtatet, madje edhe drogë shumë të mira me kalimin e kohës pushojnë të veprojnë mbi të.


  Mode - së pari!

  Parandalimi gastrit - ushqim të mirë, higjienës dhe trajtim. Fëmija duhet të hani mëngjes para se ai shkon në shkollë. Dhe sanduiç jo më mirë, dhe qull, bollgur dëshirueshme.

  Çaj dhe kafe duhet të jetë i dehur i brishtë për të mukoze nuk inatosur.

  Ju nuk mund të bëjë pushimet e mëdha në mes të ngrënies. Është e papranueshme kur djali shkon në shkollë pa mëngjes dhe drekë vetëm në 05:00. Në këtë mënyrë, ai duhet të jetë i sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

  Është më mirë për të shmangur yndyra dhe ushqime të skuqura, erëza e nxehtë - ose të paktën kanë ata herë pas here, në moderim. Sodas qëllim të keq ata të çojnë në rritjen e aciditetit, rrit presionin brenda barkut të belching, urth, përmbajtje të acidit importit nga stomaku në ezofag. Në përgjithësi, rregullat e të ngrënit shëndetshëm janë të gjithë të njohur. Gjëja kryesore - për të gjetur forcën për të ndjekur ato.

  Informacion nga neni Marina Matveeva "gastrit - një sëmundje të familjes."