Fitorja e sinusit lossless


 • Ku e bën sinusit
 • Si për të trajtuar
 • Hapat e parë
 • Njohin armikun
 • Pa antibiotikë? Kjo është e mundur
 • Oil zbut mukozën nazale

 • Sinusit keqe që forma e saj akute shpejt bëhet kronik, i cili është i vështirë dhe të trajtohen gjatë. Ju jeni tmerruar për të menduar për trajtimin e sinusit, është e lidhur zakonisht me marrjen e antibiotikëve të forta dhe nganjëherë birë i sinuseve nofullës. Në fakt, ajo nuk është aq i keq - ju mund të ndalojë inflamacion të sinuseve në fazë të hershme dhe për të parandaluar ndërlikimet i fshehtë!


  Ku e bën sinusit

  Në muret e kafkës është zgavër që përmban të vogël të ajrit - sinuset shtesë, të quajtura ndryshe sinuset.

  Ata janë të veshur me mukozën, një nga funksionet më të rëndësishme të cilat - për të mbrojtur trupin ndaj depërtimit të baktereve agresive dhe viruseve. Përveç kësaj, sinuset janë të përfshirë në ajër dhe ngrohjen e ajrit që hyn në hundë, dhe për të krijuar efekt tingëllues në bisedë.

  Më të përparuar sinus - navkolonosovi (haymorovi) dhe frontal (para). Inflamacioni i mukozën e sinuseve nofull quajtur sinusit, dhe inflamacion të sinus ballore - sinusit.

  Tendenca për sinusit të shpeshta mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh. Është si një strukturë anatomike të zgavrën e hundës dhe sinuseve (p.sh. lakim të septum nazal, adenoids tek fëmijët) dhe mënyrën e jetesës (pirja e duhanit, hobi not, veçanërisht nënujore) dhe sëmundjet (rinitit, etj). Sinuziti shpesh ndodh gjatë akute i gripit, fruthit, ftohjet dhe sëmundje të tjera.


  Përveç kësaj, sinusit janë rezultat i sëmundjes çamçakëz dhe prishjen e dhëmbëve dhëmbët prapme e sipërme.


  Si për të trajtuar

  Ënjtje e mukozës dhe reagim inflamator në mënyrë të konsiderueshme pengojnë microcirculation në sinuseve, detyrë imediate është për të luftuar kundër këtij ënjtje - për të lehtësuar shkarkimin daljeve nga sinus.

  Depërtimi i antibiotikut në sinuseve përflakur rajonit është e vështirë, sepse ai së pari hyn stomak, ngjyhet me rrjedhjen e gjakut arrin në hundë, dhe atje ajo lurks kurth si edemë dhe qarkullimit të dëmtuar. Kështu që ju duhet të veprojë një shumëllojshmëri të metodave për të zgjedh trajtim.

  Mjekësi klasike për të luftuar sinuzitit medikamente që përdoren zakonisht dhe, nëse është e nevojshme, metoda kirurgjike. Gjëja e parë që bëni - të eliminuar ënjtje e mukozës drogës përdorur vasoconstrictor të përdorura në nivel lokal. Ajo mund të bjerë, sprays, inhalers. Ata nuk e përdorin më shumë se 3-5 ditë. Pastaj në rrjedhën janë droga antibakteriale dhe anti-inflamator. Droga Antibacterial përdoret për tre javë në sinusit akut dhe një e gjysmë deri në dy muaj - kronik.

  Nëse medikamente nuk janë të efektshme dhe rrjedhje e sinuseve nuk është restauruar, shpenzojnë larja zgavrën hundës - birë (birë) paranazale.

  Kjo është bërë në mënyrë që të nxjerr me pompë sinuset me përmbajtjen purulent, pije dhe të vënë përsëri antibacterial prehër dhe drogë anti-inflamator. Shumë pacientë kanë frikë se është e birë xhiro herë, dhe pas kësaj ju do të duhet të bëjë procedurën në çdo undead. Në fakt, në qoftë se ju të sjellë trajtimin deri në fund, birë pastaj përsëritet absolutisht e nevojshme. Aktualisht, objektet shëndetësore pas një kateteri sinus shpuese të vendosur, të cilat ju mund të bëni larje të përditshme sinus. Kjo procedurë nuk kërkon punctures vazhdueshme dhe ndihmon për të shërohen shpejt.


  Hapat e parë

  Nëse e gjeni veten simptomat e sinusit akut, në çdo rast nuk procedohet menjëherë me procedurat e ngrohjes si në sinuseve mund të jetë përmbajtje purulent, dhe në këtë rast efekti termik është shumë e rrezikshme!

  Është e nevojshme për të marrë foto, për të parë nëse ka qelb brenda ose polyps (ata duhet të hiqen).

  Nëse foto nuk treguan qelb, mjeku juaj mund të përshkruajnë procedurat termike në përmirësimin e qarkullimit lokal të gjakut, të forcojë efektin anti-inflamator, duke përshpejtuar "dorëzojë" e drogës në destinacion. Antibiotikët duhet të merren në dëshmisë të rreptë, sepse, së pari, rreth gjysma e rasteve të sinusit trajtohet me sukses me anë të procedurave lokale, dhe së dyti, sinusit mund të ketë alergji, të cilat nuk janë antibacterial. Në mënyrë që të mos shkaktojë dëme serioze në trup, nuk do të jenë të angazhuar në vetë!

  Në shenjë e parë e sinusit ju të fillojnë të pikoj në vasoconstrictor hundë, duke e bërë ngrohje dhe larja? Stop: trajtim analfabet mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj!


  Njohin armikun

  Në mënyrë tipike, inflamacion akut i sinuseve të shprehura nga simptoma të caktuara karakteristikë e sinusit:

 • dhimbje koke, i cili i jep rajonin e dhëmbëve; dhimbje rëndohet zakonisht nga mbrëmje;
 • ndjenjë e trishtim apo squeezing në fytyrë;
 • dhimbje kur sinuset Rajoni Nadabi-Liban (faqet, ballin);
 • shkarkesë purulent nga hunda ose nasopharynx;
 • hundë zihet fryma, zëri bëhet Hue karakteristikë "nazalizoj" - është në lidhje me sinusit;
 • temperaturë deri në 38 ° C (sinusit akut), të dridhura;
 • dobësi, gjendje e sëmurë;
 • përkeqësimi simptomat e infeksionit viral pas një jave të trajtimit.

 • Diagnoza përfundimtare mund të vendosen në bazë të X-ray ose CT scan e kafkë paranazale.
  Sinusit i rrezikshëm sepse infeksioni mund të përhapet në pjesët e ngjitur e kafkës dhe në raste të rralla, truri (sinusit kronik purulent mund të çojë në inflamacion të meninges).


  Pa antibiotikë? Kjo është e mundur

  MD, mjekësi Ayurvedic Mjek Alla V. Dmitriev i sigurt se sinusit mund të trajtohen pa antibiotikë.

  Pas një rrjedhjen e gjakut dobësuar në aksionin sinuseve nofull të drogave të fuqishme ende lehtë, ndërsa i gjithë trupi vuan seriozisht nga ata, rezultati është gjithmonë i mungesës së imunitetit antibiotik.

  Si mund sinusit ndalesë deri edhe ai filloi? Ju duhet të ndikojë drejtpërdrejt mukozën e sinuseve. Kjo mund të bëhet në shtëpi.

  Zgjidhja e kripë deti ose infuzion bimor (shqopë, Calendula, urtë ose Tatarniuk) është përdorur për shpëlarje pasazhe hundës. Kjo mund të bëhet duke përdorur një shiringë të vogël pa një gjilpërë. Përsëriteni 3-4 herë në ditë.

  Për të parandaluar thatësi dhe mukozale edemë, telat, instalacioni naftës. Për ta bërë këtë, të marrë vajin e ullirit dhe misri në proporcione të barabarta, ditë insistojnë në Wort Shën Gjonit dhe pastaj të nxehtë për tre orë në një banjë me ujë.

  Në pozicion të prirur varrosur në hundë menjëherë pas larjes.

  Pas procedurës (para shtrat) në projeksionin e sinuseve ballore dhe nofull Apliko ngrohja melhem (kokë ndeshje balsam "yll" përzierje e 0,5 h. Lugë e ghee të ngrohtë). Shall mjerë ngrohtë.

  Procedurat komplekse duhet bërë çdo natë për 7-10 ditë, dhe futje pikë-pikë të naftës - 2-3 javë për parandalimin e përsëritjes të mundshme. Këto masa do të ndihmojë për të përmirësuar qarkullimin në sinuseve paranazale, largimin e tyre nga përmbajtjet e dëmshme, të parandaluar qelbëzim dhe sinus mukozale edemë.


  Oil zbut mukozën nazale

  Për mukozën overdried dhe përflakur e traktit respirator është asgjë më e keqe se një vasoconstrictor drogave - ata vetëm të rrisë ënjtje, qarkullimin e gjakut dhe për të parandaluar ilaçe të arritur qëllimin.

  Prandaj ato duhet të përdoren vetëm nën indikacione të rrepta. Për të lehtësuar frymëmarrjen dhe përmirësimin Mukoza përflakur, përdorimin më të mirë të objekteve në vaj me bazë: ata të krijojnë një film i hollë që pengon Mukoza e thatë.