Puçrra në shtatzëni


 • Pse fytyre?
 • Parandalimi i akneve
 • Trajtimi i puçrra fytyre gjatë shtatzënisë

 • Pse fytyre?

  Sebum tepërt e kombinuar me lëkurë të vdekur
  Qelizat që janë "hedhur" follicles flokët, clogs poret dhe krijon
  mjedis i favorshëm për rritjen e shpejtë bakteriale. Kjo përfundimisht
  çon në inflamacion të lëkurës dhe shfaqjen e akneve.

  Ka disa serioze
  aspekte të trajtimit të akneve që duhet të merren parasysh nëse ju
  duan për të mbajtur shëndetin dhe të reduktuar aknet në minimum.

  Të jetë i sigurt për të mbajtur
  i shëndetshëm kujdesit të lëkurës regjim - kjo do të ndihmojë në frenimin e përhapjes së baktereve

  përditshme të angazhuar në sport - ajo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit dhe
  rrjedhjen e gjakut uniforme për të gjitha pjesët e trupit, duke përfshirë lëkurën, ha
  fruta më të freskëta dhe perime - kjo do të sigurojë vitaminat e nevojshme lëkurën tuaj.


  Parandalimi i akneve

  Pastrimin e lëkurës dhe për të parandaluar
  akumulimin e yndyrës në të është shumë e dobishme gjatë shtatzanisë. Nëse lëkurën tuaj
  të prirur për puçrra fytyre, të pastër lëkurën dy herë në ditë. Pas larjes
  Fshini microfiber peshqir fytyrë, thithjen yndyrë.


  Lëkurë të infektuar puçrra fytyre
  duhet të lahen me kujdes dhe procesi delikat ato pa sapun
  Vajra përmbajtje. Mos e teproni me pastrimin e lëkurës, sepse në të njëjtën kohë mund të hiqni


  dhe një shtresë mbrojtëse e yndyrës. Trupi juaj ka tendencë të harmonisë dhe shërim
  ekuilibër, dhe e tepruar pastrimin e lëkurës bëhet shumë e thatë dhe yndyrat
  Gjëndra prodhuar më shumë sebum.

  Kur pastrimi nuk kursejnë ujin
  për të duhet shpëlarje mbetje sapun akumuluara në këto bakteret që
  mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

  Fshij lëkurë të thatë dhe të gjatë
  pesë minuta pas larjen e lëkurës, aplikoni një moisturizer që përmban
  vajra.

  Mundohuni të mos zeroja prekur
  Zona e puçrra fytyre sepse këtë mënyrë ju mund të përhapet bakteret në të gjithë fytyrën tuaj
  dhe shuma e puçrra fytyre vetëm rritet.

  Nëse ju doni të përdorni

  styahyvayuschym do të thotë që ju duhet disa swabs pambuku të
  çdo proces veçmas puçërr. Puçërr Pripech zhytur në një agjent të detyrueshme
  Krema shtupë, pastaj hidhni shtupë. Të përpunojë çdo puçërr ju
  duhet një shtupë ri - kështu që ju mund të parandaluar përhapjen e
  bakteret dhe infeksionet.

  Sportive të Përditshëm
  ndihmuar në ruajtjen e një ekuilibër të shëndetshëm e të gjitha llojet e lëkurës për shkak se ata të stimuluar
  rrjedhjen e gjakut në lëkurë, duke shkaktuar lëkurë merr një shkëlqim të shëndetshme. Përveç
  e palestër lehtësimin e stresit, të cilat gjithashtu mund të shkaktojë puçrra fytyre
  i nxituar.


  Trajtimi i akneve gjatë shtatzënisë

  Disa medikamente me gojë

  kundër akneve mund të jenë të rrezikshme për gratë shtatzëna. Vetëm pak prej tyre
  Ju mund të zëvendësojë agjentët e ditës, por në qoftë se ju nuk jeni gati për të harruar kohën
  e lëkurës të përsosur, të jenë të përgatitur për komplikime. Në mënyrë tipike, mjekët
  rekomandojnë që gratë shtatzëna të marrë çfarëdo oral
  kurë për puçrra fytyre.

  Shfaqja e akneve shkaktuar
  ndyshime të hormoneve në trup. Ato zhduken menjëherë pas lindjes.

  Medicines, për të cilat
  acid retinoik përdoret për trajtimin e akneve keq, shumë
  e rrezikshme për fëmijën e palindur. Rezultatet e hulumtimit
  hulumtim, acid retinoic (Roaccutane) shkakton e defekteve të lindjes dhe, në disa

  raste, mund të çojë në dështim. Mjekim i ditës (pomadë) që përmban
  Tretinoin (Tretinoin)
  konsiderohet edhe i rrezikshëm për këtë arsye.

  Nëse jeni duke u përpjekur të krijoj
  dhe duke marrë acid retynoevuyu në një formë ose në një tjetër, menjëherë hidhni
  ajo. Mjekët kanë përcaktuar se duke marrë këto barna për 15-17 ditë
  konceptim të çon në një rritje të rrezikut defekt lindjes së fëmijës
  e deri në 40%. Ne gjithashtu mësuam se acid retinoic është një
  trupi i gruas të paktën dy muaj (ndonjëherë deri në tre muaj), kështu
  Mjekët këshillojnë Roaccutane kombinuar me pilula kontraceptive.

  Shqetesimet shkencëtarët gjithashtu

  është e lartë në vitaminë A në masë të puçrra fytyre, e cila
  mund gjithashtu të shkaktojë defektet e lindjes në zhvillimin e fëmijës, duke përfshirë
  neobuchaemy, defekte të ndryshme të trurit dhe zemrës, dhe personit shëmtisë. Nëse ju jeni
  i shqetësuar për mungesën e mundshme të vitaminës A në trup, ne ju inkurajojmë që të hani më shumë
  e kuqe, portokalli dhe fruta dhe perime të verdhë.

  Për fat të keq, është e pamundur
  Pritet ose kërcënon të ju rrezikun e puçrra fytyre gjatë
  shtatzënisë.
  Kjo nuk i siguruar nga çdo grua, dhe universal dhe
  kurë efektive për këtë keqja nuk ekziston. Ju vetëm
  prisni. Megjithatë, rreziku i akneve redukton mënyrë jetese të shëndetshme.