Humbja e kujtesës me moshënMemory Games

Harresa, gabime memorie janë të njohur për shumë njerëz, veçanërisht të moshuarit.

Ku janë duke shkuar larg informacione nga kujtesa dhe pse ajo zhduket në më të vjetër të shpejtë? Psikologët gjermanë argumentojnë se problemi i harresës bazuar në faktin se me moshë truri është në gjendje për të ndarë të miturin nga ngjarje të mëdha. Trurit të rinj të aftë për të menaxhuar kujtesën, të refuzojë mënjanë të vogla dhe të "djeg" gjëja kryesore. Me moshën, kjo aftësi është e humbur. Por pse është e humbur?


Biokimi dhe dështimin e kujtesës

Jo shumë kohë më parë, biokimistë franceze gjetur se fshij kontrollon molekulë proteinike - proteinfosfataza enzimë (PP1).

Dhe më shumë kemi jetuar, më shumë kjo molekulë "ha" ishuj të kujtesës.

PP1 - enzimë "tracking" për rritjen dhe ndarjen e qelizave në të gjithë trupin, në të mëlçisë, muskujve, lëkurë, tru. Molekulat e proteinave PP1 zbriten grupet fosfat në proteina të tjera që biokimistë e quajnë "objektiv". Humbja e grupeve fosfat çon në ndalimin ose shuarje madje të plotë "objektiva". Me moshën, "armiku» PP1 redukton aktivitetin e proteinave, e cila është sinjal për të filluar sintezën e proteinave gjeneve të reja. Kur gjen është "fikur", proteinat nuk ka më Formulari i nevojshëm për të ruajtur kujtesën.

Megjithatë, mekanizmi i humbjes së kujtesës, ndoshta jo i vetmi.


Në fund të fundit, ka dy lloje të harresës, dhe fshij maskuari e saj. Nuk ka informacion çështje është shuar nga kujtesa plotësisht, dhe i rëndësishëm, por tani për tani i kotë i fshehur përkohësisht. Blloqe PP1, nga njëra anë, sinteza e proteinave përgjegjëse për transmetimin e impulseve nervore në njohuritë që të çon në fshirjen e pakthyeshme e informacionit mbi tjetrën - bllokuar informacionin e rimëkëmbjes, "fjetur" në thellësitë e kujtesës.

Më e rëndësishmja - PP1 molekulë nuk do të jetë aq i fortë ai pa ndonjë bashkëpunëtorëve. Dhe aleatët e saj dhe nuk i fshehur.


Ose fajësuar stresin

Stresi - satelitë të jetës sonë. Nivele të tilla të larta të stresit, si humbjen e të dashurit, fatkeqësitë, katastrofat, mund të çojë në çrregullime të rënda të lëvore cerebrale, humbje e kujtesës (amnezi).

Në këto raste, ilaç i vetëm mund të ndihmojë.

Stresi i vazhdueshëm është i lindur sherr e përditshme në punë, trazira të brendshme, të aftë për të zbrazë person. Si rezultat - kujtim uhudshayuschayasya. Kompensuar efektet negative të stresit mund të qetësohet vetëm, mënyrën e jetesës të qetë, gjumë, relaksim.


Një tjetër plus gjumë të shëndetshëm

Ishte gjatë gjumit tonë llojet e kujtesës informacionit - fshirja e panevojshme, sy lloj jashtë të rëndësishëm. Nëse një person nedosypaye memorie nuk mund të përballen me vëllimin e informacionit, duke rezultuar në dështimet ndodhin në sistemin nervor - nervozizëm, hutim.


Për gjumë të plotë një person ka nevojë për të paktën 6 orë.

Gjatë kësaj kohe, kujtesës dhe të paaftë për të përballuar me punën e tyre, dhe pjesa tjetër e sistemit stresi nervor.


Memory pëlqen vitamina

Vitamina B12 - Vitamina i rëndësishëm për ne, është e nevojshme për thithjen e hekurit. Microflora zorrëve të njeriut, për fat të keq, jo në gjendje të furnizojë plotësisht B12 trupit nga vetë ajo nuk do të formojnë në indet. Trupi ka nevojë për ndihmë. Nëse kujdes nuk është - mungesa e vazhdueshme e vitaminës A mund të shkaktojë dëmtimin e qelizave të trurit.

B12 Ndihmë në trup për të siguruar shumë e thjeshtë. Burimi kryesor i vitaminë - produkteve shtazore (mëlçisë, veshkave, mish lope, mish derri, vezë, qumësht, djathë).

Vegjetarian të jetë gjithashtu sigurt të marrë B12 në formën e preparateve veçanta. Përndryshe, prisni amnezi nuk fuqi vetes.


Mos harroni në lidhje me alkoolin

Nëse një person pije dhe harresa dhe zbavitje - shokët e tij. Plus sistem nervor tension konstant (frika pa ndjenja, frika). Rëndë fazë të sëmundjes, më shumë përsëritur simptome. Në mënyrë tipike, abuzimi me alkoolin me kalimin e kohës çon në një rënie të përgjithshme në inteligjencën.


Më shumë poboremosya e fatkeqësisë

Pick up një libër dhe lexoni disa rreshta të Pushkin. Lexoni përsëri, gjithmonë me zë të lartë, dhe të ndjehen të lirë për ta bërë këtë "me shprehjen".

Ju lutemi të provoni përsëri, në dritën e librit. Kjo nuk ndodhi? A njëjtë përsëri dhe shikoni disa kohë për të kujtuar në mënyrë të vendosur.

Nëse keni lexuar një libër, nuk do të bëhen të hutuar nga çdo gjë, jo duke dëgjuar bisedën përreth dhe mos e lejoni veten të mendojnë në mënyrë paralele, të tilla si rritje të çmimeve. Të përqëndrohet vetëm në libër dhe përmbajtjen e saj! Vazhdimi renditura në kujtesën dhe transferon emrat e vetë çdo tre Read faqe karaktere.

Nëse jeni duke kaluar nëpër sepse nuk mund të mbani mend diçka të rëndësishme - mos u bëni merak, i qetë poshtë, të marrë një breaths pak të thellë.

Gjatë viteve lodhje akumuluar e më pak njerëz, objekte dhe ngjarje kanë piqued interesin.

Mungesa e interesit - një mënyrë e sigurt për të venitje kujtesës. Ushtrim më i thjeshtë është aftësia për të "shohin" gjërat e përditshme.

Vënë para çdo gjëje (libër, turi i preferuar) dhe në heshtje duke kërkuar në këtë temë për disa kohë, pastaj të mbyllë sytë tuaj dhe mos harroni këtë gjë. Madhësia, ngjyra, detajet gjobë.

Hapni sytë tuaj dhe shikoni në të njëjtën gjë përsëri, kontrolloni që ju kanë lënë jashtë. Përsëriteni këtë ushtrim për sa kohë që imazhi nuk do të jetë në gjendje për të bërë subjekt plotësisht relevante. Fillojnë të mbani mend për të shqyrtuar detajet, nuk do të përpiqet për të kujtuar të gjitha menjëherë dhe plotësisht.


Ah, aroma e trëndafila

Erë lule janë të dobishme për kujtesën.

Le të banojnë në bimët e shtëpisë tuaj në tenxhere që përhap flavors. Sidomos për shërimin e kujtesës është konsideruar erë trëndafilat.


Si për të trajtuar kujtesën tjera

Në libraritë japoneze kohët e fundit ka pasur seksione të veçanta ku personat e moshuar janë të ofruara koleksionet e ushtrimeve dhe Crosswords. Këto koleksione janë të nevojshme për "gjimnastikë mendore" që ndihmon tren dhe ruajnë kujtesën.

Në Japoni, këto libra si ëmbëlsira të nxehtë - tani një në pesë japoneze kaloi 65-vjeçare moment historik.

Informacion nga artikullit "Si të merren me harresës moshë?"