E vërteta rreth PMS


 • Çfarë është PMS?
 • Katër forma të zakonshme të PMS
 • Ushqimi i duhur gjatë PMS

 • Çfarë është PMS?

  Çdo muaj për 1-14 ditë para miliona menstruacioneve të grave që përjetojnë siklet, forca e të cilit mund të ndryshojnë nga sëmundje e butë për këtë sëmundje. Kjo ënjtje dhe ndjeshmëri e gjinjve, bloating, kapsllëk, nervozizëm, tearfulness ...

  Nuk mund të jenë dhimbje në shpinë, dhe nyje në të gjithë trupin, ethe, konfiskimet e telashe të panjohur përsëritur vazhdimisht fshikëz FOTS Alain.

  Disa manifestim gratë e sindromi premenstrual (PMS) është një sulm i migrenë-lloj dhimbje koke.

  Dhe të kombinuar të gjithë këtë problem në kombinime të ndryshme. Në disa ato të zhduket me fillimin e menstruacione, ndërsa të tjerët - vetëm nga fundi i saj.

  Gjinekologë, ekspertë në fushën thonë se ka rreth 150 simptomat e sindromi premenstrual (PMS), e cila, për më tepër, janë gjetur në kombinime të ndryshme.

  Megjithatë, ato më të zakonshme janë: shtim në peshë të vogël, dhimbje në shpinë të ulët dhe organet e legenit, bloating, vjellje, coarsening dhe gjirit butësi, lodhje, nervozizëm, pagjumësi ose, në disa raste, në të kundërtën, sleepiness tepruar.  Shumica e gra të reja, tha se në ditët e mëparshme menstruacioneve, ata shpesh të testuar jo vetëm, por edhe siklet emocionale dhe psikologjike fizike. Shumë mendojnë periudhave të shkurtra të agresionit të panevojshme mund të ndodhin reagime të papërshtatshme të sjelljes, tearfulness, ndryshimin e shpejtë në ndjenjave.

  Kjo vërejtur se disa gra janë në mënyrë të pandërgjegjshme duke përjetuar frikë fillimin e PMS dhe menstruacioneve, dhe për këtë arsye bëhet më nervoz dhe i tërhequr, madje edhe para kësaj periudhe.


  Katër forma të zakonshme të PMS

  Forma e parë e PMS - neuro-psikologjike , karakterizohet nga dobësi, tearfulness, depresioni ose, anasjelltas, nervozizëm të tepruar dhe të paarsyeshme, agresioni.

  Kjo e fundit zakonisht mbizotëron në vajzave të reja, ndërsa femrat pak më të vjetër më shumë të prirur për të depresionit dhe melankolik.

  Formë Edematous e PMS është një coarsening, ënjtje dhe ndjeshmëri të gjirit, ënjtje të fytyrës, këmbët dhe duart, djersitje. Në këtë formë e PMS theksuar ndjeshmërinë ndaj aromat, shijet mund të ndryshojë.

  Forma e tretë e PMS i quajtur tsefalhicheskoy . Në këtë formë të gruas PMS duke përjetuar dhimbje koke, të përzier, të vjella ndonjëherë, dhe marramendje. Përafërsisht një e treta e dhimbjes vrojtuar zemrës dhe shtetit depresion mendor.

  Së fundi, e fundit ashtuquajturi formë Kriza e sindromi premenstrual (PMS) , manifestuar në shfaqjen e krizave të adrenalinës, duke filluar me gjoks të ndjehen të shtrënguar dhe të shoqëruar me palpitations, mpirje dhe duart të ftohta dhe këmbët.

  Ndoshta i shpeshtë dhe urinim me bollëk.

  Shkaqet e sakta të PMS nuk janë të njohura, besohet se ai ka një lidhje me çekuilibër mes dy hormoneve femërore estrogjenit dhe progesteronit. Është e njohur gjithashtu se progesterone hormon mund me sukses të lidhen për receptorët qelizor në nivele të ulëta të glukozës. Pra, një nga opsionet për të reduktuar efektin e PMS mbi trupin e femrës - është ushqim.

  Ushqimi i duhur gjatë PMS

  Konsumi i rregullt i karbohidrateve (karbohidratet komplekse) të sigurojë aderimin e duhur të receptorët e qelizave progesterone hormon. Në një studim, gratë me PMS ngrënë ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve në formë tselnozernovoho bukë, oriz dhe drithëra të tjera, fruta të thata, perime, të zvogëlojë efektin e PMS është vërejtur në 50% të të anketuarve, 20% mendonin disa përmirësime, 19% plotësisht të heqin qafe e simptomë.  Ju lutemi të jenë edhe ndryshime të tjera në ushqim që do të merren për të reduktuar PMS:

 • përfshirja në dietë e arra, fara dhe yndyror peshk deti sepse omega-3 ndihmojnë për të përmirësuar ekuilibrin hormonal.
 • reduktimin e futje kripë, si ajo ndihmon të mbajë lagështi.
 • duke shmangur alkoolit dhe kafeinë për të reduktuar nervozizëm dhe depresioni.
 • Vitamina dhe minerale komplekset. Vitamina të ndryshme dhe minerale të ndihmojë për të reduktuar efektet e PMS, por për fat të keq, efektiviteti i tyre edhe nuk është i lartë, dhe ata duhet të marrin një cikël prej tre muajsh. Vitamina dhe minerale komplekset duhet të përfshijë vitaminat dhe mineralet e mëposhtme:


  Magnez. Të nevojshme për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak. Magnezi zvogëlon simptomat e nervozizëm, ankth, lodhje, dhimbje koke, redukton puffiness.
  Mineral gjithashtu vepron si një relaxant muskujve. Ndërveprojnë me vitaminë B6 ajo ndihmon në uljen e efekteve negative të hormonit të estrogjenit të tepërta; bashkëveprojmë me zink rregullon formimin e caktuara të seksit hormoneve gjeneve.

  Vitamina B6. Përveç efektit të mësipërm mbi reduktimin nervozizëm dhe simptoma të tjera emocionale, dhe dobësi dhe marramendje.

  Vitamina D dhe kalciumi reduktuar dhimbje koke, ënjtje, ndikim pozitiv në nivelin emocional.