E vërteta për korrigjim vizion lazer


 • "I prerë sytë e mi unë nuk do të ..."
 • Radial keratotomiya
 • Korrigjim vizion Laser
 • LASIK
 • Siguri
 • E vërteta rreth korrigjim lazer


 • "Unë kam sytë prerë nuk do të jap ... "


  Çfarë nuk i mësojmë nga mesazhet e rrjetit ende miqësor, dhe kjo është e dëmshme dhe e dhimbshme, dhe gjatë korrigjimit të shtresës corneal është hequr, dhe vetë problemi nuk eliminon, dhe qorrazi duhet të ecin disa muaj, dhe korrigjim lazer mund të bëhen gra nulliparous dhe pastaj bien yjet ... E tmerr, tmerrin. Unë dua prymruzhytysya dhe vydyhnuvshy thonë, "Jo-it, sytë e prerë im nuk do të të japë më mirë si një peng!"

  Sytë Pritini! Ku ka ardhur nga kjo?!

  Dhe kush doli me histori horror e salcë, mungesa e statistikave për kirurgjisë lazer dhe idetë e gabuara të tjera? Kjo pyetje është e vështirë të përgjigjem, por në mënyrë që një herë dhe për çdo të vërtetë, të kthehet në burim i padiskutueshëm: Historiku.

  Radial keratotomiya

  Pra, metoda e parë e korrigjim vizion i quajtur "keratotomiya radial" u shfaq në 30-vitet e shekullit të kaluar ... Esencë e ajo ishte se ishin të zbatohen prerje kornea (nga nxënësit në periferi të kornesë), e cila më pas zrostalysya.

  Si rezultat i ndryshimit formën e kornea dhe përmirëson vizion. Megjithatë, operacioni i parë në vizionin e saktë e shoqëruar nga shumë komplikacione të rënda (një prej tyre - një turbullt e kornesë, duke çuar në verbëri).


  Saktësia dhe stabiliteti i rezultatit të këtij korrigjimi gjithashtu lënë shumë për të dëshiruar, që nga shkalla e shërimit varet nga norma individuale të rigjenerimin e qelizave në çdo personi - dikush mund të mburremi se ai plagë shëruar në çast, por dikush duhej të ecin për disa javë me një fashë për shkak të vogël scratches.
  .. Dhe përveç kësaj, mjetet kirurg ishte shpesh larg nga saktësinë mikron. Është kjo metodë dhe ka pasur shumë biseda dhe paragjykimet se njerëzit janë të frikësuar e shekullit XXI.

  Jeta e re, kjo metodë ishte në 70, kur përsosur Svyatoslav Fyodorov ophthalmosurgeon njohur. Deri në atë kohë ai u shfaq mjete të reja diamant, mikroskopëve që lejohen nga lëvizje radiale keratotomii në një nivel të ri.  Megjithatë, pasi ka nevojë për kirurgji vetëm rehabilitimi për aq kohë, komplikimet që hasen shpesh nga të ngarkesës me tension të paparamenduara ndonjë pacient mund të humbasin vizion. Dhe çështja e parashikueshmërisë, ishte ende i hapur. Print e "njësi" të hyjnë disa. Prej këtu, të shkojë në rrënjët e shumë paragjykimeve rreth korrigjim vizion lazer. Por përpjekjet për të gjetur një tjetër mënyrë për ju për të kthyer shikimin, jo të braktisur.


  Korrigjim vizion Laser

  Lazer excimer Historia është aplikuar në mënyrë aktive në oftalmologjinë bashkëkohore, duke filluar në 1976. Atëherë vëmendja e shkencëtarëve dhe mjekëve kanë tërhequr zhvillimin e MIK.

  Ekspertët IBM rreze lazer përdoret për vizatim i gdhendur në sipërfaqen e patate të skuqura kompjuter. Kjo procedurë është e nevojshme saktësinë vërtetë argjendar (për mikronë), dhe e di se si seriozisht mjekët e interesuar.

  Si rezultat i hulumtimeve mjekësore ka gjetur se siguria e përdorimit të rreze lazer dhe aftësinë për të kontrolluar thellësinë zonë ndikimi dhe diametër është veçanërisht e rëndësishme në një zonë të tillë të ndjeshme si kirurgji thyes. Fillova një procesion triumfale të korrigjim vizion lazer.

  Në vitin 1985 ai ishte metoda e parë korrigjim vizion laser për PRK. Ashtu si në keratotomii radiale, ndikimi i ekspozuar drejtpërdrejt kornea.

  Por parimi i operacionit ishte mjaft e ndryshme. Aplikimi i shkurtimeve ishte e nevojshme. Forma e kornesë varionte nën ndikimin e lazer, të cilat vyparovuvav indeve nga sipërfaqja dhe formuar një sipërfaqe të re.

  Saktësi të lartë i lejon për të arritur një parashikueshmëri të mirë rezultati, një reduktim të ndjeshëm në korrigjimin efekte anësore vizion. Por pacienti ishte periudha jashtëzakonisht e pakëndshme shërim të shtresës sipërfaqësore (2-4 ditë) për të përfunduar të njëjtën adaptim shkoi 3-4 javë. Por pavarësisht nga kjo, pacientët ishin shumë të kënaqur sepse vizioni i fituar i shkëlqyer lejon të shpejt të harrojmë për siklet.


  LASIK


  Më të popullarizuara metodë sot LASIK (LASIK) u shfaq në 1989.

  Përparësia e saj kryesore është se shtresat sipërfaqësore të kornesë nuk janë shkelur, dhe avullimi i indeve corneal ishte nga klasa e mesme. Kjo metodë e korrigjim lazer ishte një revolucion i vërtetë në kirurgji thyes dhe LASIK sot lejon për korrigjim vizion nën anestezi lokale, në minuta, duke reduktuar ndjeshëm periudhën e rehabilitimi.

  Kur korrigjim duke përdorur një instrument të veçantë - microkeratome - bends shtresa sipërfaqësore e kornesë trashësi 130-150 mikron, atëherë lazer vaporizes i kornesë dhe corneal panik përshtatet të ndara në vend. Rimëkëmbjes përplasje epiteliale është në buzë për disa orë pas korrigjimit, dhe ajo është fikse sigurt.

  Pacienti menjëherë raportoni përmirësim të rëndësishëm në vizionin. Së fundi ajo acuity rivendoset brenda disa ditësh.

  Teknologji LASIK ishte multi-fazë hulumtimeve klinike para se ajo filloi të përdoret në qendrat dhe klinikat syrit. Monitorimi afatgjatë i pacientëve tregoi se lazer excimer nuk shkakton shqetësime, që nga efekti është vetëm një nga mediat thyes - kornea, dhe thellësia e ndikimit është rreptësisht i kufizuar.

  Sot, me anë të kësaj metode janë qendrat mjekësore dhe klinikat në 45 vende. Gjatë 10 viteve të fundit, bota prodhuar rreth 5 milionë të rregullimeve në teknikë LASIK.

  Në procedurën e SHBA dhe Japoni e shërimit me anë të korrigjim vizion lazer ka lëvizur gjatë përtej klinikat e specializuara. Shpesh qendrat korrigjim lazer i vogël mund të shihet në pazar dhe argëtuese komplekset e mëdha, së bashku me sallonet dentare dhe bukuri dhe sallonet e bukurisë.

  Pacienti është diagnostike e parë, atëherë, sipas sondazhit të marra mjeku dhënave kryen korrigjim. Përveç kësaj, qeveria amerikane si pjesë e një programi kombëtar të përmirësimit forcat e armatosura gjatë viteve të personelit ushtarak të të gjitha gradave dhe të armëve paguan vizionit korrigjim lazer.


  Siguri

  Siguria e lartë dhe sistemeve të avancuara lazer kanë procedura më të fundit korrigjim lazer brez është e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.

  Sigurisht, ne nuk duhet të harrojmë se, si çdo teknikë mjekësore, kirurgji lazer ka disa contraindications dhe kufizimet. Nuk është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga HIV, tuberkulozi, diabeti, lëkurës dhe syve të sëmundjeve të caktuara, gratë shtatzëna dhe nënat pleqsh, fëmijët nën 18 vjet. Megjithatë, e njëjta që mund të rivendosur vizion përdorur këtë teknologji, korrigjimi bëhet një shpëtim i vërtetë. Kjo nuk është një kënaqësi e pakrahasueshme - çdo shikoni dhe të shohim botë të ndritshme dhe të qarta.

  Në mesin e mijëra njerëz që kanë vizion lazer korrigjim, nuk ka ndonjë që do të vjen keq ndonjëherë vendimin e tij për të braktisur syze dhe lentet e kontaktit.

  Ish pacientët e ophthalmologists shpesh pranojnë se pas korrigjimit lazer ata ishin njerëz të ndiheni të plotë. Kjo është aq i ftohtë - mos u shqetësoni për atë që ju nuk mund të shihni asgjë. Duke bërë korrigjimin, ata e bindën këtë feat të gjitha të këqija shokët e tij duke parë.
  Dhe ata nga ana e tij janë të interesuar atëherë pse janë aq keq nuk kërkoi qenë në gjendje për të bindur më parë.


  E vërteta rreth korrigjim lazer

  E vërteta rreth korrigjim lazer është se me të vërtetë e ndihmon për të hequr qafe të nearsightedness, largpamje dhe astigmatizëm. Sot ajo është mënyra më e besueshme dhe të përsosur për të rivendosur vizion që bën larg me syzet dhe lentet e kontaktit herë dhe për të gjithë!

  Në përfundim, ne vërejmë se ende besojnë sytë mund dhe duhet klinika të specializuara vetëm, me personel nga mjekët me përvojë dhe teknikat moderne të butë dhe duke përdorur pajisje më të mira. Pas përvojës së kirurgëve, pajisje moderne dhe teknikat është themeli i klinikë sy të cilësisë.