Çdo gjë që dëshironit të dini rreth feromonet


 • Era e një njeriu
 • Dashuria në erë e parë
 • A nuk gërhas - fluturon
 • Hunda i dytë
 • Sex - alkoolet dhe shërim për PMS

 • Feromonet, ata attractants - flavors që tërheqin
  seksi i kundërt. Çfarë ata me të vërtetë erë? "Një
  ju erë, "- tha shkencëtari dhe më dha një flluskë bosh. Edhe fyt
  kapur - çfarë një erë të pështirë dhe u dorëzua mprehtë. "Kjo është -
  mashkull pheromone androstenon - buzëqeshi shokun tim. - Nëse ju
  zib'yetsya këtë cikël mujor - mos u shqetësoni. Ju sniffed me meshkuj
  pheromone në përqëndrime të larta, ajo mund të sigurojë një efekt të tillë ... "


  Era e një njeriu

  Androstenon - vetëm pheromone njohur lëshuar nga gjëndra jo vetëm kafshët (derr mashkull), por burrat.


  Dhe për burrat si dhe, dhe për çdo grua të tretë, kjo nuk ka
  erë asgjë! Përse - një mister. Çfarë është saktësisht ky informacion
  pheromone për seks më të drejtë - tepër sekret.

  Por studiuesit kanë identifikuar ferromone kafshëve dhe të mësojnë sukses. Madje
  1959 ishte supozimi se insektet femra sinjal
  gatishmëri për mating me ndihmën e një substance të paqëndrueshme. Ajo ishte
  ndarë dhe kreditohet në një klasë të veçantë të substancave në botën shtazore
  të luajë rolin e "informatorët".

  Me kafshët e tyre të shënuar territorin, raportoi mbi rreziqet
  dhe nevoja për mbledhjen e kopesë, që rregullon marrëdhënie prindërore.


  Por
  ende as ne as udhëheqësit në këtë fushë - Amerikanët nuk mund
  ndërsa të besueshme të krijojë ekzistencën e ferromone njeriut.

  "Edhe përkufizimi i dy substancave lëshuar kafshët dhe,
  ndoshta njeri, dhe do të shërbejë për të transferuar disa informata izolon
  e njëjta specie, ende kërkon zgjerimin - thotë Doktor i Kimisë
  PE Zinkevych. - Unë jam 30 vjet feromonet studiojnë dhe mund
  thonë se çështjet ende mbeten më shumë pyetje se sa përgjigje. "


  Dashuria në erë e parë

  Nuk ka gjasa që ne do të ndjeni një tërheqje të fortë tek ai njeri, erën e cila
  nuk më pëlqen. Shkencëtarët tashmë e di pse kjo po ndodh.

  Faj
  kompleks histocompatibility. Emri i komplikuar, por në një formë të thjeshtuar
  Shkarko fund është ky: në të vërtetë, më tërheqës për ne
  partner seksual ka një erë të këndshme (numri i hedh parfum
  në të njëjtën kohë nuk ka rëndësi - kjo ende nuk do të shënuar unik
  parfum individual).

  "Në qoftë se dy njerëz të përcaktuara nga gjenet ose shumë të ngjashme,
  Në anën tjetër, shumë e ndryshme, fëmijët në një palë të tillë mund të lindë
  më i suksesshëm: Rreziku i lartë i takimit dy gjene difektoze në e parë
  ngjarje apo kombinim i disharmonisë në të dytin, "- thotë PE
  Zinkevych.

  Një tjetër i madh kjo do të duket ju - pështirë.

  Prandaj,
  shumë anëtarë të zezakëve të bardhëve disa "erë"
  tmerrshme erë e keqe dhe të popullit tonë për garat e Azisë mongoloide. Ata
  e përshkruajnë atë si një të mprehtë, i lagësht.

  Ajo duhet të kihet parasysh se në qoftë se njerëzit i pëlqente erë, atë
  do të thotë vetëm se ajo ju përshtatet biologjikisht. Për ndodhjen
  makinë të gjatë e nevojshme kushte edhe të tjerë - Compatibility
  temperamentin, karakterin, inteligjencën, dhe më shumë.


  A nuk gërhas - fluturon

  Feromonopodobnye çështje perceptuar edhe nga njeriu. Kjo
  konfirmuar nga metoda e rezonancë nukleare magnetike, kur
  Personi ka një erë të ndryshme, ngacmuar zonave të caktuara

  truri. Por, ndërsa ata dei stvuyut?

  Një nga eksperimentet e Profesor Martha McClintock SHBA tregoi se nënat që japin gji trupin prodhon kimikate që ndikojnë në pjellori se femrat e tjera.
  Rëndësia biologjike e fenomenit zbuluar është ende e paqartë. Mbase
  Kjo dëshirë instinktive e nënës për të rritur pjellorisë
  Gratë rreth të fëmijës së saj mundësi të rritet
  dhe të zhvillojnë një komunitet të bashkëmoshatarëve.

  Dr David Berliner dhe ekspertë kompani Californian Pherin
  Feromonet Farmaceutikë sintetizuara si substancë dhe e saj
  u përpoq për të ndihmuar në eliminimin Sëmundjet që lindin gjatë PMS.


  Testet mbi 20 gra tregoi se "ilaçi" që ata
  thithur, në masë të madhe përmirëson disponimin dhe zvogëlon dhimbjen në gji
  gjëndra.

  Charles Vaysoki së bashku me kolegët nga Qendra për Kërkime mbi kimike shqisat monella konfirmuar se feromonet meshkuj nuk mund vetëm të përmirësojë disponimin e gruas, por
  dhe ndryshojnë nivelin e hormonit lutenizues në gjak, i cili është
  një i madh në rregullimin e ciklit menstrual dhe riprodhues
  funksion. Në një studim të ekstrakt mashkull djerse u aplikuar në
  cik e sipërme 18 gra të moshës 25 deri 45 vjet.

  Një eksperiment interesant i kryer nga amerikanët. Grupi i nxënësve
  trajtim pronësi dentar.

  Në anën e pasme të një dentar
  Vendet shkaktuar pak androstenon. Pavarësisht erë të neveritshme
  (Ajo ndjeu të gjitha lëndët), vajzat zgjodhi vetëm se karrige. Mekanizëm punuar ndoshta i lashtë: në momentet e rrezikut ajo qetësohet, nëse ka një prapa - njeri.


  Hunda i dytë

  Feromonet erë që nuk është një substancë, por një grup kompleks i
  disa. Vetëm erë e kuptojmë sepse ajo kap tonë
  Sistemi kryesor i nuhatjes. Të tjerët për ne nuk erë si
  "Signal" prej tyre nuk është i përpunuar lëvore dhe sistemin lambik -
  zonë pak i njohur i trurit përgjegjëse për atë që ne e quajmë në shtëpi

  intuitë.

  Informacioni në këtë zonë vjen nga qelizat e tjera të nuhatjes
  sistem - me vomeronazalnoho Autoritetit (ZM). Kjo është një
  tub vogël ngushtë me nje diameter prej me pak se 1 mm dhe një gjatësi prej disa mm,
  brenda të cilave janë receptorët që feromonet kapur molekulë.
  "Të dhëna të besueshme sot thonë se PA si strukturë (ne
  nuk e di se si është aktiv) është dy të tretat e burrave dhe pothuaj
  të gjitha kafshët "- shpjegon VI Hulimova, PhD.

  Studimet e fundit tregojnë se feromonet janë të kapur të dy sistemet nuhatjes.


  Sex - alkoolet dhe shërim për PMS  Askush nuk e di çfarë është përdorur në feromonnoy parfume që premton

  "Seksi Madden kundërta" - një recetë e saktë, natyrisht,
  mbahen sekret. Por shkencëtarët referohen këtyre shpirtrave shumë
  skeptik nëse kjo e fundit është efekti, pastaj falënderoj atë
  duhet sugjerimi ynë. Nëse njerëzit siguroj se kjo aromë
  të rritur apelin e tij seksuale, ai do të sillen
  përkatësisht, të pushojnë dhe ndoshta të ketë sukses.

  Pak më shumë se perspektivat e tjera. "Nëse ne mund të provojë
  Ekzistenca e feromonet e njeriut, ne mund të deshifroj
  parfum individual të secilit person. Edhe pse ai nuk është konstante, por
  disa nga komponentët e tij janë të pandryshuara, dhe për këtë arsye, në qoftë se
  Zbulimi i ndjeshëm i odors mund të hyjë

  shtesë identifikimi parametër biologjik - erë. Në
  Ndryshe nga shenjat e gishtave, ajo do të jetë e pamundur të rreme ", -
  Dr. Zinkevych siguroi. Si të jenë të lumtur që kriminologëve - mund
  i pranishëm, të zëvendësojë pajisjet zbulimin qentë, shkelësi do të jetë
  llogaritur turmën pothuajse automatikisht.

  Mjekët nga ana e tyre të jetë në gjendje të përdorin feromonet në trajtimin e PMS dhe
  mosfunksionim të hormoneve, të përmirësojë odors emocionale përdorur
  Statusi i gruas në periudhën e postklimakterychnomu.